საგარეო ვაჭრობის სატარიფო რეგულირების ინფორმაციული უზრუნველყოფა
თემატიკა:საგერეო–სავაჭრო ტარიფები;
სარჩევი:შესავალი; ლიტერატურის მიმოხილვა; თავი 1. საქართველოს საგარეო-ეკონომიკური პოლიტიკის ისტორია და დღევანდელობა; 1.1. საქართველოს საგარეო-ეკონომიკური პოლიტიკის ისტორია; 1.2. საქართველოს საგარეო-ეკონომიკური პოლიტიკა დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ; 1.3. საქართველოს საგარეო-ეკონომიკური პოლიტიკა ვარდების რევოლუციის შემდგომ პერიოდში; თავი 2. საქართველოს სავაჭრო პოლიტიკა; 2.1. საქართველოში მოქმედი სავაჭრო რეჟიმები; 2.2. სატარიფო პოლიტიკა; 2.3. საქართველოში არსებული საბროკერო კომპანიები და მათი როლი იმპორტირებულ საქონელზე ორიენტირებულ ბიზნესზე; 2.4. ექსპორტის ხელშეწყობის სამსახური; თავი 3. მონაცემთა ბაზების მართვის სისტემები; 3.1. მონაცემთა ბაზების დაპროექტება, აგება და ადმინისტრირება; 3.2. მონაცემთა ბაზების მათრვის სისტემა oracle-ის არქიტექტურის ძირითადი ელემენტები; 3.3. oracle-ის უნიკალური ტექნოლოგიები; თავი 4. საგარეო ვაჭრობის რეჟიმების იმპორტ-ექსპორტის ინფორმაციული უზრუნველყოფა; 4.1. ეკონომიკური საინფორმაციო სისტემის მართვა; 4.2. იმპორტისა და ექსპორტის რეჟიმების ინფორმაცია მონაცემთა ბაზის შესაქმნელად; 4.3. საგარეო ვაჭრობის მონაცემთა ბაზის მართვის სისტემა oracle-ში ; დასკვნა ; გამოყენებული ლიტერატურა ; დანართი.
წყარო:საგარეო ვაჭრობის სატარიფო რეგულირების ინფორმაციული უზრუნველყოფა/ე. აბესაძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.:ნოდარ ლომინაძე; საქ. ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2013-136 გვ.- - ბიბლიოგრ.: გვ.132-136. UDC: 339.543.4
მოცულობა:136 გვ.