მრავალეროვნული კომპანიების მართვის მექანიზმები და განვითარების ტენდენციები
თემატიკა:მრავალეროვნული კომპანიების მართვა;
სარჩევი:შინაარსი; შესავალი; თავი 1. მრავალეროვნული კომპანიების ადგილი და მენეჯმენტი თანამედროვე გლობალურ გარემოში; 1.1 მრავალეროვნული კომპანიების კონკურენტუნარიანობა გლობალურ გარემოში; 1.2 მრავალეროვნული კომპანიების ორგანიზაციული დიზაინი; 1.3 შრომითი რესურსების მართვა და მოტივაცია მრავალეროვნულ კომპანიებში; 1.4 გადაწყვეტილებების მიღება და კონტროლი მრავალეროვნულ კომპანიებში; თავი 2. საერთაშორისო სტრატეგიული დაგეგმვის სპეციფიკა მრავალეროვნულ კომპანიებში; 2.1 სტრატეგიული დაგეგმვის პროცესი და სტრატეგიის რეალიზაცია მრავალეროვნულ კომპანიებში; 2.2 მრავალეროვნული კომპანიების საერთაშორისო მარკეტინგული პარადიგმები; 2.3 ორგანიზაციული კულტურის მნიშვნელობა მრავალეროვნული კომპანიების განვითარებაში; თავი 3. საქართველოში მოქმედი მრავალეროვნული კომპანიების მართვის თავისებურებები და განვითარების პერსპექტივები; 3.1 საქართველოში მოქმედი მრავალეროვნული კომპანიების საქმიანობის მიმართულებები; 3.2 საქართველოში მოქმედი მრავალეროვნული კომპანიების მართვის თავისებურებები; 3.3 მრავალეროვნული კომპანიების განვითარების ტენდენციები გლობალურ გარემოში; დასკვნები და წინადადებები; გამოყენებული ლიტერატურა; დანართები.
წყარო:მრავალეროვნული კომპანიების მართვის მექანიზმები და განვითარების ტენდენციები /დ. ნიჟარაძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: დავით ნარმანია; ივ.ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნ-ტი., თბ., 2013–223 გვ.- - ბიბლიოგრ.: 220–223. UDC: 334.722+005+658.114.3
მოცულობა:223 გვ.