ორთოგრაფიულ ჩვევათა ფორმირება დაწყებით სკოლაში
თემატიკა:ქართული მართლწერა, ქართული ორთოგრაფია;
დუის თემატიკა:ლიტერატურა & რიტორიკა
სარჩევი:ანოტაცია; შესავალი; თავი I. მართლმეტყველებისა და მართლწერის საკითხთა სწავლების ფაქტობრივი მდგომარეობის ანალიზი; 1.1. ქართული ორთოგრაფიის სწავლებასთან დაკავშირებული სირთულეები თანამედროვე ეტაპზე; 1.2. მართლმეტყველებისა და მართლწერის საკითხები პროგრამებსა და სახელმძღვანელოებში ; ა) სახელმძღვანელოები; ბ) პროგრამები; გ) თანამედროვე უცხოური (გერმანული, თურქული) და ქართული ენის მართლწერის სახელმძღვანელოთა შედარებითი ანალიზი ; თავი II ქართულიორთოეპიისა და ორთოგრაფიისსწავლებისლინგვოდიდაქტიკურისაფუძვლები; 2.1. მართლმეტყველების რაობა; 2.2.მართლმეტყველების ნორმები; 2.3.მართლწერისრაობა; 2.4.ქართული მართლწერისპრინციპები; 2.5.ქართული მართლწერის ფსიქოლოგიურ-დიდაქტიკური საფუძვლები; თავი III მართლმეტყველებისა და მართლწერის საკითხთა სწავლება დაწყებით სკოლაში; 3.1 მოსწავლეთა ფონემატური სმენის განვითარება, როგორც ქართული მართლმეტყველების დაუფლების წინაპირობა; 3.2 მარცვალი, სიტყვის დამარცვლა გადასატანად; 3.3 სახელების სწავლებასთან დაკავშირებულ ორთოგრაფიულ საკითხებზე მუშაობა ა) არსებითი სახელის მართლწერა; 1. ორი მ, ორი ს, ვით. ბრუნვის -ად დაბოლოება (IV კლასი); 2.ორი ნ, ორი თ მრ. რიცხვში (Vკლასი); 3.ხმოვანფუძიანსახელთამართლწერა – ორი ი, ორი ე (VIკლასი); 4. კომპიზიტთა მართლწერა ; ბ)რიცხვითი სახელის მართლწერა ; 3.4. ზმნასთან დაკავშირებული ორთოგრაფიული საკითხებისსწავლება; 3.5. ზმნისწინთან დაკავშირებული მართლწერის საკითხებზე მუშაობა; 3.6.ფორმაუცვლელ მეტყველების ნაწილებთან დაკავშირებული მართლწერისა და მართლმეტყველების საკითხები; ა) ზმნიზედის მართლწერა ; ბ) თანდებულის მართლწერა; დასკვნები ; გამოყენებული ლიტერატურის სია; დანართი .
გამოცემის თარიღი:2014
წყარო:ორთოგრაფიულ ჩვევათა ფორმირება დაწყებით სკოლაში/ნ.ჯაში; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: ნათელა მაღლაკელიძე, მანანა ტაბიძე; საქ.საპატრიარქოს წმინდა ანდრია პარველწოდებულის სახელობის ქართული უნ–ტი; თბ., 2014–195 გვ.-- ბიბლიოგრ.: 191–195. UDC: 811.353.1'35
მოცულობა:195 გვ.