ეკონომიკური სტიმულირების მექანიზმი საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში
თემატიკა:განათლება საქართველოში, ეკონომიკური სტიმულირება;
სარჩევი:შესავალი; თავი პირველი. ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში საკადრო პოლიტიკის ფორმირების თეორიული და მეთოდოლოგიური საფუძვლები; 1.1 სასკოლო განათლების სისტემის საკადრო პოლიტიკის განვითარების კონცეფციურ-მეთოდოლოგიური საფუძვლები; 1.2 პედაგოგების მატერიალური წახალისება ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემის საკადრო პოლიტიკაში; 1.3 ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემა როგორც პედაგოგის მატერიალური ინტერესების რეალიზაციის მექანიზმი; თავი მეორე. საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში ეკონომიკური სტიმულირების ტრანსფორმაციის ტენდენციების ანალიზი და შეფასება; 2.1 ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემის რეფორმირების რეტროსპექტული ანალიზი; 2.2 პედაგოგების შრომის ანაზღაურების მოქმედი საკანონმდებლო ბაზის შეფასება; 2.3 განვითარებული და გარდამავალი ეკონომიკის ქვეყნების ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში დასაქმებული პედაგოგების მატერიალური სტიმულირების სრულყოფის მიმართულებები; თავი მესამე. ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში დასაქმებული პედაგოგების შრომითი საქმიანობის საბოლოო შედეგზე ორიენტირებული მატერიალური სტიმულირების ფორმები და მეთოდები; 3.1 პედაგოგების მატერიალური სტიმულირების ფორმებისა და მეთოდების სრულყოფის მიმართულებები; 3.2 პედაგოგების შრომის ხარისხისა და შესაბამისი ანაზღაურების განმსაზღვრელი ჩარჩო-მოდელის (პროფესიოგრამის) ფორმირება; დასკვნა/რეკომენდაციები; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:ეკონომიკური სტიმულირების მექანიზმი საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში /ა. შამუგია; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: რევაზ ხარებავა; სოხუმის სახელმწ. უნ-ტი; თბ., 2014-196 გვ.- - ბიბლიოგრ.: გვ.193–196. UDC: 37(479.22)+338.003.13
მოცულობა:197 გვ.