ქ. ბათუმის პორტის მენეჯმენტის ეფექტიანობის ამაღლების გზები
ავტორები:ფუტკარაძე, ბესიკ
თემატიკა:ნავსადგურები საქართველოში;
დუის თემატიკა:მართვა & დამხმარე სამსახურები
სარჩევი:შესავალი; 1. ლიტერატურის მიმოხილვა; 1.1. ბათუმის საზღვაო პორტის არსებული მდგომარეობა და მენეჯმენტი ; 1.1.1. საქართველო, როგორც საზღვაო ქვეყანა-ისტორიული ექსკურსი; 1.1.2. ბათუმის საზღვაო პორტის ზოგადი დახასიათება; 2. შედეგები და მათი განსჯა; 2.1. საქართველო, გლობალური ეკონომიკური პროცესები და პორტები; 2.2. ბათუმის პორტის სატრანზიტო პოტენციალის ზრდის შესაძლებლობები; 2.3 საზღვაო ტვირთბრუნვის პოტენციალი და ბათუმის საზღვაო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების აუცილებლობა; 2.4. ბათუმის პორტის გავლით ტვირთბრუნვის პერსპექტივები; 2.5. ბათუმის საზღვაო პორტში ლოგისტიკური ცენტერების შექმნის პერსპექტივა; 2.6. ბათუმის საზღვაო პორტის განვითარების მაკროეკონომიკური პრობლემები; 2.7.ბათუმის საზღვაო პორტის კონკურენტუნარიანობის ამაღლების მიმართულებები; დასკვნა; გამოყენებული ლიტერატურა .
გამოცემის თარიღი:2013
წყარო:ქ. ბათუმის პორტის მენეჯმენტის ეფექტიანობის ამაღლების გზები/ბ.ფუტკარაძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: სოლომონ პავლიაშვილი; საქ.ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2013-139 გვ.- - ბიბლიოგრ.: 135–139. UDC: 656.615
მოცულობა:139 გვ.