საქართველოს სამრეწველო საწარმოების მენეჯმენტის სრულყოფის მიმართულებები
თემატიკა:სამრეწველო საწარმოების მენეჯმენტი;
სარჩევი:შესავალი; 1. ლიტერატურის მიმოხილვა; 2. შედეგები და მათი განსჯა; 3. მენეჯმენტის თეორიები სამრეწველო ბიზნესში; 4. საქართველოს მრეწველობის ისტორია და არსებული მდგომარეობა; 5. საქართველოს სამრეწველო ბიზნესში მენეჯმენტის არსებული მდგომარეობა; 6. სამრეწველო ბიზნესში მენეჯმენტის თანამედროვე თეორიების გამოყენების შესაძლებლობა; 7. საქართველოს სამრეწველო ბიზნესის მენეჯმენტის გაუმჯობესების მიმართულებები; 8. საქართველოს სამრეწველო ბიზნესის მართვის მაკრო და მიკროეკონომიკური პრობლემები; 9. მენეჯმენტის ეფექტიანობის შეფასების კრიტერიუმები; 10. დასკვნა; 11. გამოყენებული ლიტერატურა; 12. დანართი (მენეჯმენტის ეფქტიანობაზე მოქმედი ფაქტორების ანალიზი).
წყარო:საქართველოს სამრეწველო საწარმოების მენეჯმენტის სრულყოფის მიმართულებები/ნ. სვანიძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: გოდერძი ტყეშელაშვილი; საქ. ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2014-200 გვ.- - ბიბლიოგრ.: გვ. 196-200. UDC: 005.93+338.24:338.45(479.22)
მოცულობა:200 გვ.