განახლებადი ენერგორესურსების გამოყენების ეფექტურობა საქართველოში | ავტორები: | კოტორაშვილი, ელენა | | თემატიკა: | საქართველოს ენერგეტიკა, ენერგიის განახლებადი წყაროები; | | დუის თემატიკა: | ტექნიკა & მომიჯნავე დარგები | | სარჩევი: | შესავალი;
თავი 1;
1.1. მსოფლიოში ენერგიის არატრადიციული განახლებადი წყაროების გამოყენების პერსპექტივები და თბური ტუმბოს დანადგარების როლი სათბობ-ენერგეტიკული რესურსების დაზოგვის საქმეში;
1.2. საქართველოს სათბობ-ენერგეტიკული კომპლექსის არსებული მდგომარეობის ანალიზი, განვითარების პერსპექტივები და მისი გავლენა თბური ტუმბოს ბაზაზე მოქმედი სითბო-სიცივით მომარაგების კომპლექსური სისტემების მუშაობის ეფექტურობაზე;
1.3. გარემოს ბუნებრივ-კლიმატური პირობების, შენობის თბური რეჟიმისა და ქვეყნის სათბობ-ენერგეტიკული ბალანსის გავლენა თბური ტუმბოს ბაზაზე მოქმედი სითბო-სიცივით მომარაგების კომპლექსური სისტემების მუშაობის ეფექტურობაზე;
თავი 2;
2.1. სითბო-სიცივით მომარაგების ენერგოდამზოგი კომპლექსური სისტემების გამოყენების თეორიული გამოკვლევა;
თავი 3;
3.1. ექსპერიმენტული კვლევების ჩატარების მეთოდიკა და გამზომი ხელსაწყოების შერჩევა;
3.2 ცდომილებათა განსაზღვრა გაზომვებისა და ცდისეული მონაცემების პირველადი დამუშავების დროს;
3.3. ექსპერიმენტის სამეცნიერო დაგეგმვა;
თავი 4;
4.1. კასკადური ტიპის თბური ტუმბოს სითბო-სიცივით მომარაგების საცდელ-სამრეწველო სისტემების თეორიული და ექსპერიმენტული კვლევის შედეგები;
4.2. კასკადური ტიპის თბური ტუმბოს სითბო-სიცივით მომარაგების კომპლექსური სისტემის ტექნიკურ-ეკონომიკური ეფექტურობის გამოკვლევა;
4.3. ხრახნული ტიპის კომპრესორიანი სამაცივრო მანქანის თბური ტუმბოს რეჟიმში მუშაობის თეორიული და ექსპერიმენტული კვლევის შედეგები;
4.4. თბური ტუმბოს დანადგარებით აღჭურვილი სითბო-სიცივით მომარაგების სისტემების ექსპლუატაციის შედეგების განზოგადება;
4.5. თბური ტუმბოს ბაზაზე მოქმედი სითბო-სიცივით მომარაგების კომპლექსური სისტემების ავტომატიზაციის პრინციპებისა და სქემების დამუშავება, შექმნა და გამოკვლევა;
4.6. თბური ტუმბოს ბაზაზე მოქმედი სითბო-სიცივით მომარაგების სისტემების წინასაპროექტო რეკომენდაციების დამუშავება;
ძირითადი დასკვნები;
გამოყენებული ლიტერატურა. | | გამოცემის თარიღი: | 2014 | | წყარო: | განახლებადი ენერგორესურსების გამოყენების ეფექტურობა საქართველოში/ე. კოტორაშვილი; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: ოთარ ვეზირიშვილი; საქ. ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2014-143 გვ. -- ბიბლიოგრ.: 140-143. UDC: 620.9(479.22)+523.9-35 | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 143 გვ. | | შეიქმნა: | 2014-11-18 | | შესწორდა: | 2014-11-18 |