საგადასახადო ადმინისტრირების ეფექტიანობის ამაღლების ეკონომიკურ - ფსიქოლოგიური ასპექტები | ავტორები: | ქორჩილავა, როდიონ | | თემატიკა: | საგადასახადო პოლიტიკა, გადასახადები საქართველოში, საგადასახადო კანონმდებლობა; | | დუის თემატიკა: | ეკონომიკა | | სარჩევი: | შესავალი;
თავი I. საგადასახადო ადმინისტრირება როგორც სახელმწიფოს საგადასახადო პოლიტიკის რეალიზაციის მექანიზმი;
1.1. გადასახადის არსი, მისი წარმოშობისა და განვითარების კონცეფციური საფუძვლები;
1.2. საგადასახადო ადმინისტრირების განვითარების თეორიული და მეთოდოლოგიური წანამძღვრები;
1.3. გადასახადების სახელმწიფო მართვის სამართლებრივი მექანიზმის როლი ბიზნესის რეგულირებაში ;
თავი II. საქართველოში ბიზნესის საგადასახადო ადმინისტრირების თანამედროვე მდგომარეობის ანალიზი, განზოგადება და შეფასება;
2.1. გადასახადების ადმინისტრირების ფორმები და სტრუქტურა საქართველოს მეწარმეობაში;
2.2. გადასახადების ადმინისტრირების სისტემის ანალიზი და შეფასება საზღვარგარეთის ქვეყნებში;
2.3. საგადასახადო ტვირთის და ფსიქოლოგიური ფაქტორის გავლენა საგადასახადო ადმინისტრირების პროცესზე;
თავი III. საგადასახადო ადმინისტრირების ეფექტიანობის ამაღლების სამართლებრივი და ორგანიზაციულ - ეკონომიკური მექანიზმების სრულყოფის მიმართულებები;
3.1. საგადასახადო ადმინისტრირების საკანონმდებლო ბაზის გაუმჯობესების რეკომენდაციები;
3.2. საგადასახადო ადმინისტრირების ეკონომიკური ეფექტიანობის ამაღლების ღონისძიებები;
3.3. გადასახადების გადახდის აუცილებლობა-სარგებლიანობის თაობაზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების ფორმები და მეთოდები-
გამოყენებული ლიტერატურა და საინფორმაციო წყაროები;
დანართები. | | გამოცემის თარიღი: | 2014 | | წყარო: | საგადასახადო ადმინისტრირების ეფექტიანობის ამაღლების ეკონომიკურ - ფსიქოლოგიური ასპექტები/რ. ქორჩილავა; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ. ხელმძღვ.: დავით ჯალაღონია; სოხუმის სახელმწ. უნ-ტი; თბ., 2014-222 გვ.--ბიბლიოგრ.: 219- 222. UDC: 336.22+336.02+342.743 | | ძირითადი ენა: | ქართული; ინგლისური | | მოცულობა: | 222 გვ. | | შეიქმნა: | 2014-12-05 | | შესწორდა: | 2014-12-05 |