სამცხე–ჯავახეთის მხარის ტყის რესურსების ეკოლოგიურ–ეკონომიკური შეფასება | ავტორები: | გიორგაია, ზურაბ | | თემატიკა: | საქართველოს ტყის რესურსები; | | დუის თემატიკა: | სოფლის მეურნეობა & მონათესავე ტექნოლოგიები | | სარჩევი: | ანოტაცია;
შესავალი;
თავი 1.
ლიტერატურის მიმოხილვა ტყეების მნიშვნელობისა და ეკოლოგიურ-ეკონომიკური შეფასების საკითხებზე;
1.1. ტყეების მნიშვნელობა;
1.1.1. ტყეების წყალდაცვითი მნიშვნელობა;
1.1.2. ტყეების ნიადაგდაცვითი მნიშვნელობა;
1.1.3. ტყეების ჰაერის გამწმენდი ფუნქციები;
1.1.4. ტყეების გავლენა ნახშირბადის ბალანსის ფორმირებაზე;
1.1.5. ტყეების კლიმატური და მეტეოროლოგიური მნიშვნელობა;
1.1.6. ტყის როლი ბუნებრივი ტერიტორიალური კომპლექსების
შენარჩუნებაში;
1.2. ბუნებრივი რესურსების ეკოლოგიურ-ეკონომიკური შეფასების მეთოდოლოგიური მიდგომები ;
თავი 2 .
საკვლევი ტერიტორიის ბუნებრივი გარემოს ფონური მდგომარეობა;
2. ფიზიკურ-გეოგრაფიული გარემო;
2.1. კლიმატი და მეტეოროლოგიური პირობები;
2.2. გეოლოგიური პირობები;
2.3. ჰიდროლოგიური პირობები;
2.4. ნიადაგები;
2.5. ძირითადი ლანდშაფტები;
2.6. ბიომრავალფეროვნება;
თავი 3.
სამცხე–ჯავახეთის მხარის ტყეების სრული ეკონომიკური ღირებულების
შეფასებისათვის ძირითადი პარამეტრების განსაზღვრა;
3.1. ტყის რესურსების, როგორც მერქნის წყაროს ეკონომიკური შეფასება;
3.1.1. მერქნის მარაგების ღირებულებითი შეფასება;
3.2. ტყის ფუნქციის CO2-ის დეპონირების ეკონომიკური შეფასება;
3.3. ტყის ფუნქციის ცხოველთა სამყაროს შენარჩუნების ეკონომიკური შეფასება;
3.4. მცენარეთა როლის შეფასება ატმოსფეროს მავნე დამაბინძურებლების დეტოქსიკაციაში;
3.5. ტყეების რეკრიაციული ფუნქციის ეკონომიკური შეფასება;
3.6. ტყეების ნიადაგდაცვითი ფუნქციის ეკოლოგიურ–ეკონომიკური შეფასება;
3.7. ტყეების წყალმარეგულირებელი ფუნქციის ეკონომიკური შეფასება;
3.8. სამცხე–ჯავახეთის მხარის ტყეების ჟანგბადისმწარმოებელი ფუნქციის შეფასება;
თავი 4 .
სამცხე–ჯავახეთის მხარის ტყეების ირიბი ფუნქციებისა და ეკოლოგიური სიკეთეების ღირებულებითი შეფასების კაპიტალიზაცია და მიღებული
შედეგების განზოგადოება;
გამოყენებული ლიტერატურის სია . | | გამოცემის თარიღი: | 2014 | | წყარო: | სამცხე–ჯავახეთის მხარის ტყის რესურსების ეკოლოგიურ–ეკონომიკური შეფასება /ზ. გიორგაია; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: თენგიზ ლაღიძე; საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა ანდრია პარველწოდებულის სახელობის ქართული უნ–ტი; თბ., 2014–112 გვ. -- ბიბლიოგრ.: 109-112. UDC: 630(479.22) | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 112 გვ. | | შეიქმნა: | 2014-12-18 | | შესწორდა: | 2014-12-19 |