სისხლის სამართლის დანაშაულთა სტატისტიკური ანალიზი და პროგნოზირება საქართველოში | ავტორები: | გლოველი, ეკატერინე | | თემატიკა: | სისხლის სამართლის სტატისტიკა, სისხლის სამართლის დანაშაულებანი საქართველოში; | | დუის თემატიკა: | სამართალი | | სარჩევი: | შესავალი ;
თავი I. სისხლის სამართლის სტატისტიკის თეორიული და მეთოდოლოგიური საფუძვლები;
1.1 სისხლის სამართლის სტატისტიკის სამართლებრივი ბაზა საქართველოში;
1.2 სისხლის სამართლის სტატისტიკის საერთაშორისო სტანდარტები;
1.3 სისხლის სამართლის სტატისტიკის სრულყოფის ძირითადი მიმართულებები საქართველოში;
თავი II. სისხლის სამართლის დანაშაულთა დინამიკისა და სტრუქტურის სტატისტიკური ანალიზი;
2.1 დანაშაულთა დინამიკის ტენდენციების სტატისტიკური ანალიზი;
2.2 სისხლის სამართლის დანაშაულთა სტრუქტურის სტატისტიკური მაჩვენებლები;
2.3 სისხლის სამართლის დანაშაულთა მოდალური სახეობები რეგიონულ ჭრილში;
2.4 დემოკრატიისა და ადამიანური განვითარების ინდექსები და მათი გავლენა დანაშაულთა რაოდენობაზე;
თავი III. საქართველოში სისხლის სამართლის დანაშაულთა პროგნოზირება;
3.1 მოვლენათა დინამიკის სტატისტიკური პროგნოზირების ძირითადი მეთოდები;
3.2 საქართველოში სისხლის სამართლის დანაშაულთა პროგნოზირება სხვადასხვა ნიშნის მიხედვით;
3.2.1. სისხლის სამართლის დანაშაულთა ზოგადი ტენდენციის საშუალოვადიანი პროგნოზირება;
3.2.2.რეგისტრირებულ დანაშაულს, მოსახლეობის შემოსავლებსა და უმუშევრობის დონეს შორის ურთიერთკავშირის სტატისტიკური ანალიზი და პროგნოზირება;
3.2.3 რეგისტრირებულ დანაშაულთა პროგნოზი საქართველოს რეგიონების მიხედვით;
3.3 საქართველოში სისხლის სამართლის დანაშაულთა მოდალური სახეობების საშუალოვადიანი პროგნოზი;
3.3.1 ქურდობის ზოგადი ტენდენციის საშუალოვადიანი პროგნოზირება;
3.3.2 ქურდობის მაჩვენებელთა პროგნოზი საქართველოს და რეგიონების მიხედვით;
3.3.3 ნარკოტიკული ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის ზოგადი ტენდენციის საშუალოვადიანი პროგნოზირება;
3.3.4 ნარკოტიკული ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის მაჩვენებელთა პროგნოზი საქართველოსა და რეგიონების მიხედვით;
დანართი;
1.დიაგრამები;
2.ცხრილები. | | გამოცემის თარიღი: | 2014 | | წყარო: | სისხლის სამართლის დანაშაულთა სტატისტიკური ანალიზი და პროგნოზირება საქართველოში/ე.გლოველი; დის...დოქტ. აკად.ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: სიმონ გელაშვილი; ივ.ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნ-ტი., თბ., 2014-121 გვ. -- ბიბლიოგრ.: 119-121. UDC: 31:343+343.23(479.22) | | ძირითადი ენა: | ქართული | | მოცულობა: | 121 გვ. | | შეიქმნა: | 2015-01-22 | | შესწორდა: | 2015-02-03 |