სისხლის სამართლის დანაშაულთა სტატისტიკური ანალიზი და პროგნოზირება საქართველოში
ავტორები:გლოველი, ეკატერინე
თემატიკა:სისხლის სამართლის სტატისტიკა, სისხლის სამართლის დანაშაულებანი საქართველოში;
სარჩევი:შესავალი ; თავი I. სისხლის სამართლის სტატისტიკის თეორიული და მეთოდოლოგიური საფუძვლები; 1.1 სისხლის სამართლის სტატისტიკის სამართლებრივი ბაზა საქართველოში; 1.2 სისხლის სამართლის სტატისტიკის საერთაშორისო სტანდარტები; 1.3 სისხლის სამართლის სტატისტიკის სრულყოფის ძირითადი მიმართულებები საქართველოში; თავი II. სისხლის სამართლის დანაშაულთა დინამიკისა და სტრუქტურის სტატისტიკური ანალიზი; 2.1 დანაშაულთა დინამიკის ტენდენციების სტატისტიკური ანალიზი; 2.2 სისხლის სამართლის დანაშაულთა სტრუქტურის სტატისტიკური მაჩვენებლები; 2.3 სისხლის სამართლის დანაშაულთა მოდალური სახეობები რეგიონულ ჭრილში; 2.4 დემოკრატიისა და ადამიანური განვითარების ინდექსები და მათი გავლენა დანაშაულთა რაოდენობაზე; თავი III. საქართველოში სისხლის სამართლის დანაშაულთა პროგნოზირება; 3.1 მოვლენათა დინამიკის სტატისტიკური პროგნოზირების ძირითადი მეთოდები; 3.2 საქართველოში სისხლის სამართლის დანაშაულთა პროგნოზირება სხვადასხვა ნიშნის მიხედვით; 3.2.1. სისხლის სამართლის დანაშაულთა ზოგადი ტენდენციის საშუალოვადიანი პროგნოზირება; 3.2.2.რეგისტრირებულ დანაშაულს, მოსახლეობის შემოსავლებსა და უმუშევრობის დონეს შორის ურთიერთკავშირის სტატისტიკური ანალიზი და პროგნოზირება; 3.2.3 რეგისტრირებულ დანაშაულთა პროგნოზი საქართველოს რეგიონების მიხედვით; 3.3 საქართველოში სისხლის სამართლის დანაშაულთა მოდალური სახეობების საშუალოვადიანი პროგნოზი; 3.3.1 ქურდობის ზოგადი ტენდენციის საშუალოვადიანი პროგნოზირება; 3.3.2 ქურდობის მაჩვენებელთა პროგნოზი საქართველოს და რეგიონების მიხედვით; 3.3.3 ნარკოტიკული ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის ზოგადი ტენდენციის საშუალოვადიანი პროგნოზირება; 3.3.4 ნარკოტიკული ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის მაჩვენებელთა პროგნოზი საქართველოსა და რეგიონების მიხედვით; დასკვნა; გამოყენებული ლიტერატურა; დანართი; 1.დიაგრამები; 2.ცხრილები.
წყარო:სისხლის სამართლის დანაშაულთა სტატისტიკური ანალიზი და პროგნოზირება საქართველოში/ე.გლოველი; დის...დოქტ. აკად.ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: სიმონ გელაშვილი; ივ.ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნ-ტი., თბ., 2014-121 გვ. -- ბიბლიოგრ.: 119-121. UDC: 31:343+343.23(479.22)
მოცულობა:121 გვ.