ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარების ინსტრუმენტები (თესალონიკის, ნაპა ვალისა და თბილისის ტურისტული კლასტერების მაგალითზე)
ავტორები:დარსაველიძე, დავით
თემატიკა:ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარება, ტურიზმის ეკონომიკა;
სარჩევი:შესავალი; თავი I. ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარება; 1.1 ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარება და რეგიონალიზმი; 1.2. ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარების პროცესი: საწარმოო ძალების მოძრაობა და განვითარების ტალღები; თავი II. ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარების სისტემები და მართვის მექანიზმები; 2.1. ინოვაცია და საინოვაციო გარემო; 2.2. სტრატეგიული მართვა და თვითმმართველობების კონკურენტუნარიანობა; 2.3. კლასტერები და კონკურენტუნარიანობის “ალმასის” მოდელი; 2.4. კლასტერების ჩამოყალიბების საფეხურები და მათი განვითარებით; მიღებული სარგებელი; თავი III. ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარება ტურიზმის მაგალითზე; 3.1. ტურიზმის აქტუალობა და თავისებურებანი; 3.2 კლასტერში ჩართული მხარეების გამოკითხვის მეთოდოლოგია; თავი IV. საზღვარგარეთის რამდენიმე ტურისტული კლასტერის ანალიზი; 4.1. ქ. თესალონიკში ტურისტული კლასტერის განვითარების აქტუალობა; 4.2. ქ. თესალონიკის განვითარებადი ტურისტული კლასტერის ანალიზი ინოვაციის სამმაგი სპირალისა და კონკურენტუნარიანობის “ალმასის” მოდელის მიხედვით; 4.3. ნაპა ვალის რეგიონის განვითარებული ტურისტული კლასტერის ანალიზი და რეგიონული კლასტერის მართვის ინსტიტუციური მოწყობა; თავი V. თბილისის ტურისტული კლასტერის განვითარების ანალიზი; 5.1. თბილისში ტურიზმის განვითარების აქტუალობის დასაბუთება; 5.3. თბილისის ტურისტული კლასტერის შეფასება ინოვაციის სამმაგი სპირალისა და კონკურენტუნარიანობის ალმასის მოდელების მიხედვით; 5.4 თბილისის კლასტერის შედარებითი ანალიზი თესალონიკისა და ნაპა ვალის კლასტრებთან, მართვის ინსტიტუციური მოდელი და რეკომენდაციები; დასკვნა; გამოყენებული ლიტერატურა; დანართები.
წყარო:ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარების ინსტრუმენტები (თესალონიკის, ნაპა ვალისა და თბილისის ტურისტული კლასტერების მაგალითზე)/დ. დარსაველიძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: სიმონ გელაშვილი; ივ.ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნ-ტი., თბ., 2014–260 გვ. -- ბიბლიოგრ.: 253–260. UDC: 332.14+330.34+338.48
მოცულობა:260 გვ.