საქართველოს სოფლის მეურნეობაში ინვესტიციების ეფექტიანობის შეფასება მიკროეკონომიკური მოდელით
თემატიკა:საქაოთველოს სოფლის მეურნეობა, უცხოური ინვესტიციები საქართველოს სოფლის მეურნეობაში;
დუის თემატიკა:სოფლის მეურნეობა & მონათესავე ტექნოლოგიები
სარჩევი:შესავალი; 1 საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარების მიმოხილვა; 1.1 ძირითადი ტენდეციები და შემაფერხებელი ფაქტორები; 1.2 მიწის ბაზრის განვითარების ანალიზი; 1.3 აგრო დაზღვევა და ფინანსურ რესურსებზე წვდომის ანალიზი; 1.4 სოფლის მეურნეობაში მიმდინარე პროექტებისა და პროგრამების მიმოხილვა; 2 ინვესტიციების შედეგების შემაფასებელი კვლევების მიმოხილვა; 2.1 არჩევანი სიღარიბის აღმოფხვრასა და სწრაფ ეკონომიკურ ზრდას შორის ; 2.2 ინფრასტრუქტურის განვითარება; 2.3 პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების გავლენა შემოსავლების უთანასწორობაზე; 3 ზოგადი წონასწორობის მოდელი; 3.1 ზოგადი წონასწორობის მოდელი მიკროეკონომიკაში; 3.2 ზოგადი წონასწორული მოდელის არსი, დაშვებები და რელევანტურობა; 3.3 პირველი ზოგადი წონასწორობის მოდელი საქართველოსთვის; 4 საქართველოს სოციალური აღრიცხვის მატრიცა; 4.1 ეკონომიკური სექტორებისა და პროდუქტის დისაგრეგაცია; 4.2 შინამეურნეობები და სახელმწიფო ზოგადი წონასწორობის მოდელში; 4.3 სოციალური აღრიცხვის მატრიცის დისაგრეგაცია; 5 საქართველოს ეკონომიკის სხვადასხვა სექტორში ინვესტიციების მოდელირების შედეგები; 6 სოფლის მეურნეობის სექტორში განხორციელებული ინვესტიციების დეტალური შედეგები; დასკვნები ; დანართი; ა) ზოგადი წონასწორობის მოდელის კოდი ; ბ) წარმოების ფუნქციიდან ფასებზე დამოკიდებული დანახარჯების ფუნქციის მიღება – კერძო შემთხვევა; გ) სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში გამოყოფილი თანხები, 2013; დ) რესურსებისა და გამოყენების ცხრილები, 2011 ; ე) ნაშრომში გამოყენებული შინამეურნეობების ინტეგრირებული გამოკვლევის მონაცემთა ბაზის ველების აღწერა; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:საქართველოს სოფლის მეურნეობაში ინვესტიციების ეფექტიანობის შეფასება მიკროეკონომიკური მოდელით/ლ. ლაბაძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: ეთერი ხარაიშვილი; ივ.ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნ-ტი., თბ., 2015-198 გვ. -- ბიბლიოგრ.: 195-198. UDC: 63(479-22)+339.727.22:63
მოცულობა:198 გვ.