ქართული საარბიტრაჟო კანონმდებლობის ჰარმონიზაციის პრობლემები ევროკავშირის ქვეყნებისა და საერთაშორისო კანონმდებლობებთან
ავტორები:ფიცხელაური, ნიკოლოზ
თემატიკა:საქართველოს საარბიტრაჟო სამართალი;
დუის თემატიკა:სამართალი
სარჩევი:თავი I .შესავალი ; თავი II .დავის გადაწყვეტის ალტერნატიული გზები ; 2.1. მედიაციის ცნება და შინაარსი ; 2.2. ქართული მედიაციის ისტორიული ტრადიცია; 2.3. არბიტრაჟის ცნება, სახეები და განვითარების ძირითადი ეტაპები; 2.4. არბიტრაჟის დანიშნულება; 2.5. არბიტრაჟის დადებითი და უარყოფითი მხარეები სახელმწიფო სასამართლოებთან მიმართებაში ; თავი III . საარბიტრაჟო სამართალწარმოების რეგულირების პრობლემები საქართველოში; 3.1. საარბიტრაჟო შეთანხმება. 3.2. წინასაარბიტრაჟო მზადება; 3.3. საარბიტრაჟო განხილვა ; 3.4. საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების გამოტანა; 3.5. საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების გასაჩივრება და გაუქმება; 3.6. საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების ცნობა და აღსრულება და მასზე უარის თქმის საფუძვლები ; თავი IV . სახელმწიფო სასამართლოს როლი საარბიტრაჟო სამართალწარმოების სხვადასხვა სტადიაზე ; 4.1. არბიტრაჟებისა და საერთო სასამართლოების ურთიერთობის ზოგადი ანალიზი ; 4.2. არბიტრაჟებისა და საერთო სასამართლოების ურთიერთდამოკიდებულების თავისებურებანი საქართველოში ; 4.3. სასამართლოს როლი არბიტრის დანიშვნის, აცილებისა და უფლებამოსილების შეწყვეტისას; 4.4. სასამართლოს როლი არბიტრაჟის კომპეტენციასთან დაკავშირებული საკითხების გადაწყვეტისას ; 4.4.1. საარბიტრაჟო კომპეტენციის პირდაპირი სასამართლო გადასინჯვა; 4.4.2. საარბიტრაჟო კომპეტენციის არაპირდაპირი სასამართლო გადასინჯვა; 4.4.3. საარბიტრაჟო ინსტიტუტის გადაწყვეტილება საარბიტრაჟო კომპეტენციაზე; 4.4.4. კონცეფცია კომპეტენციის კომპეტენციაზე; 4.5. სასამართლოს მიერ სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიების ცნობა და აღსრულება ; 4.6. სასამართლოს დახმარება მტკიცებულებათა მოპოვებაში; თავი V. დასკვნები და რეკომენდაციები ; 5.1. კანონმდებლობაში განსახორციელებელი ცვლილებები ; 5.2. პრაქტიკულ საქმიანობაში გასატარებელი ზოგადი ღონისძიებები ; ბიბლიოგრაფია .
გამოცემის თარიღი:2015
წყარო:ქართული საარბიტრაჟო კანონმდებლობის ჰარმონიზაციის პრობლემები ევროკავშირის ქვეყნებისა და საერთაშორისო კანონმდებლობებთან /ნ. ფიცხელაური; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: ვალერი ხრუსტალი; გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნ-ტი; თბ., 2015-249 გვ. -- ბიბლიოგრ.:246-249. UDC: 347.918(479-22)
ძირითადი ენა:ქართული
მოცულობა:249 გვ.