საფინანსო ორგანიზაციებში რისკების მართვის საინფორმაციო სისტემის დამუშავება
თემატიკა:ფინანსური რისკების მართვა;
სარჩევი:შესავალი; თავი I. ლიტერატურის მიმოხილვა: საფინანსო ორგანიზაციებში რისკების მართვის მხარდამჭერი ავტომატიზებული სისტემის დამუშავება; 1.1. საფინანსო ორგანიზაციებში რისკების მართვის პრობლემები და სრულყოფის ამოცანები; 1.2. საფინანსო ორგანიზაციებში რისკების მართვის პროცესი; 1.3. საოპერაციო რისკების მართვის სრულყოფის ამოცანები და სტანდარტები; თავი II. შედეგები და მათი განსჯა: რისკების მართვის პროცესის მოდელირება და ანალიზი; 2.1. საოპერაციო რისკების მართვის ბიზნეს-პროცესების სცენარული ანალიზი; 2.2. საოპერაციო რისკების ანალიზისა და შეფასების მეთოდები; 2.3. საოპერაციო რისკების გაზომვის მეთოდები; თავი III. შედეგების პრაქტიკული რეალიზაცია: რისკების იდენტიფიკაციისა და კორელაციური პროცესების მართვის ავტომატიზებული სისტემის რეალიზაცია; 3.2. საოპერაციო რისკების მართვის სისტემის პროგრამული რეალიზაცია ; დასკვნა; გამოყენებული ლიტერატურა.
წყარო:საფინანსო ორგანიზაციებში რისკების მართვის საინფორმაციო სისტემის დამუშავება/ნ. მოროზი; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: ეკატერინე თურქია; საქ. ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2015-114 გვ. -- ბიბლიოგრ.: 111–114. UDC: 005.915+316.131+330.131.7
მოცულობა:114 გვ.