საქართველოს მიწის რესურსების მართვის სისტემის სრულყოფა საბაზრო ურთიერთობათა პირობებში
ავტორები:ეგიაშვილი, დავით
წყარო:საქართველოს მიწის რესურსების მართვის სისტემის სრულყოფა საბაზრო ურთიერთობათა პირობებში / დ. ეგიაშვილი; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ომარ ქეშლაშვილი; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2006 - 126 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 121-126. UDC : 332.33(479.2)
106.
მეურნეობრიობის ახალი ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმების ფუნქციონირებისა და მართვის სრულყოფის გზები აგრარულ სექტორში (აჭარის არ-ის მაგალითზე)
ავტორები:გაბაიძე, გიგლა
წყარო:მეურნეობრიობის ახალი ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმების ფუნქციონირებისა და მართვის სრულყოფის გზები აგრარულ სექტორში (აჭარის არ-ის მაგალითზე) / გ. გაბაიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ზურაბ ელიზბარაშვილი; მელიტონ ბახია; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2008 - 171 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 161-171. UDC : 332.021.8+338.43(479.22)+349.42
თემატიკა:აგრარული რეფორმა საქართველოში; აჭარის სოფლის მეურნეობის ეკონომიკა; სასოფლო-სამეურნეო სამართალი;
107.
სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეფექტიანობისა და ფინანსური უზრუნველყოფის საკითხები საბაზრო ეკონომიკაზე გარდამავალ პერიოდში მცხეთა-მთიანეთის რეგიონის მაგალითზე
ავტორები:კელიხაშვილი, მარინა
წყარო:სასოფლო-სამეურნეო წარმოების ეფექტიანობისა და ფინანსური უზრუნველყოფის საკითხები საბაზრო ეკონომიკაზე გარდამავალ პერიოდში მცხეთა-მთიანეთის რეგიონის მაგალითზე / მ. კელიხაშვილი; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ჩიბურდანიძე; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2010 - 171 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 161 -171. UDC : 338.43.003.13(479.22) + 631.162(479.22)
თემატიკა:საქართველოს სოფლის მეურნეობის ეფექტიანობა; საქართველოს სოფლის მეურნეობის ფინანსური უზრუნველყოფა;
108.
კარტოფილის რეგიონული ბაზრის ფორმირების ძირითადი მიმართულებები (სამცხე-ჯავახეთის მაგალითზე)
ავტორები:ზედგინიძე, ლიანა
წყარო:კარტოფილის რეგიონული ბაზრის ფორმირების ძირითადი მიმართულებები (სამცხე-ჯავახეთის მაგალითზე) / ლ. ზედგენიძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ომარ ქეშლაშვილი; საქ. აგრარული უნ-ტი; თბ., 2006 - 210 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 204 -210. UDC : 339.13(479.22)+338.43(479.22)+635:21(479.22)
თემატიკა:საქართველოს საბაზრო ეკონომიკა; საქართველოს სოფლის მეურნეობის ეკონომიკა; მეკარტოფილეობა საქართველოში;
109.