შეიტანეთ ტექსტი ქვემოთ მოცემულ უჯრაში და აირჩიეთ კოლექცია ძიების ჩასატარებლად.
ეკონომიკური სტიმულირების მექანიზმი საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში | ავტორები: | შამუგია, ასმათ | | გამოცემის თარიღი: | 2014 | | წყარო: | ეკონომიკური სტიმულირების მექანიზმი საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში /ა. შამუგია; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: რევაზ ხარებავა; სოხუმის სახელმწ. უნ-ტი; თბ., 2014-196 გვ.- - ბიბლიოგრ.: გვ.193–196. UDC: 37(479.22)+338.003.13 | | თემატიკა: | განათლება საქართველოში, ეკონომიკური სტიმულირება; | | დუის თემატიკა: | განათლება |
124. |  |
პრივატიზაცია და სამეწარმეო აქტივობის ზრდის პრობლემები საქართველოში | ავტორები: | ზარნაძე, გუგული | | გამოცემის თარიღი: | 2012 | | წყარო: | პრივატიზაცია და სამეწარმეო აქტივობის ზრდის პრობლემები საქართველოში / გ. ზარნაძე; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: გ. ტყეშელაშვილი; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 143 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 139 -143. UDC : 338.242.4.025.88(479.22) | | თემატიკა: | პრივატიზაცია; | | დუის თემატიკა: | ეკონომიკა |
125. |  |
სახელმწიფო შესყიდვების მართვის ორგანიზაცია ინტერნეტ-ტექნოლოგიების გამოყენებით | ავტორები: | გოგნაძე, თეიმურაზ | | გამოცემის თარიღი: | 2013 | | წყარო: | სახელმწიფო შესყიდვების მართვის ორგანიზაცია ინტერნეტ-ტექნოლოგიების გამოყენებით/თ.გოგნაძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: მურთაზ მაღრაძე; ივ.ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნ-ტი., თბ., 2013–218 გვ.- - ბიბლიოგრ.: 215–218. UDC: 339.186 | | თემატიკა: | სახელმწიფო შესყიდვები; | | დუის თემატიკა: | ეკონომიკა |
126. |  |
მრავალეროვნული კომპანიების მართვის მექანიზმები და განვითარების ტენდენციები | ავტორები: | ნიჟარაძე, დავით | | გამოცემის თარიღი: | 2013 | | წყარო: | მრავალეროვნული კომპანიების მართვის მექანიზმები და განვითარების ტენდენციები /დ. ნიჟარაძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: დავით ნარმანია; ივ.ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნ-ტი., თბ., 2013–223 გვ.- - ბიბლიოგრ.: 220–223. UDC: 334.722+005+658.114.3 | | თემატიკა: | მრავალეროვნული კომპანიების მართვა; | | დუის თემატიკა: | ეკონომიკა |
127. |  |
ფინანსური მენეჯმენტის თავისებურებანი კომერციულ ბანკში | ავტორები: | კუნჭულია, პაატა | | გამოცემის თარიღი: | 2013 | | წყარო: | ფინანსური მენეჯმენტის თავისებურებანი კომერციულ ბანკში/პ.კუნჭულია; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: გოჩა თუთბერიძე; ივ.ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნ-ტი., თბ., 2013-204 გვ.- - ბიბლიოგრ.: 200–204. UDC: 336.712:339+336.131+005.915 | | თემატიკა: | კომერციული ბანკები, ფინანსური მენეჯმენტი; | | დუის თემატიკა: | ეკონომიკა |
129. |  |
სტაციონარული სტატისტიკური სტრუქტურების აგებულების შესახებ | ავტორები: | საათაშვილი, გიმზერ | | გამოცემის თარიღი: | 2012 | | წყარო: | სტაციონარული სტატისტიკური სტრუქტურების აგებულების შესახებ / გ. საათაშვილი; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: ზრაბ ზერაკიძე; გოგი ფანცულაია; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 111 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 109 -111. UDC : 311 | | თემატიკა: | სტატისტიკური სტრუქტურები; | | დუის თემატიკა: | ზოგადი სტატისტიკა |