თეოკრატიული პოლიტიკური სისტემის კონსტიტუციურ - სამართლებრივი რეგულირება
ავტორები:გურგენიძე, მირანდა
წყარო:თეოკრატიული პოლიტიკური სისტემის კონსტიტუციურ - სამართლებრივი რეგულირება/მ.გურგენიძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ. /ხელმძღვ.: მანანა მოსულიშვილი; გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი: თბ., 2012 – 271 გვ. - -ბიბლიოგრ.: გვ. 261-271. UDC: 32.01+321.1/8+321.15+340.121
თემატიკა:კონსტიტუციური სამართალი;
136.
მრავალდონიანი ორგანიზაციული სისტემების ფუნქციონირებისა და სტიმულირების მექანიზმების პრობლემების გადაჭრის გზები სამეწარმეო ბიზნესში
ავტორები:მოლაშვილი, დიმიტრი
წყარო:მრავალდონიანი ორგანიზაციული სისტემების ფუნქციონირებისა და სტიმულირების მექანიზმების პრობლემების გადაჭრის გზები სამეწარმეო ბიზნესში/ დ.მოლაშვილი; დის...დოქტ. აკად. ხარ. /ხელმძღვ.: თამარ კილაძე; საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი; თბ., 2012 – 165 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 160–165. UDC: 338.24:338.22
თემატიკა:დარგობრივი ეკონომიკა და მენეჯმენტი;
137.
კრიმინალისტიკური ამოცანებისა და ინფორმაციული პროცესების ალგორითმიზაცია, დოკუმენტების მანქანური დამუშავება და მათი სამართლებრივი რეგულირების კვლევა
ავტორები:კუნელაშვილი, ეთერი
წყარო:კრიმინალისტიკური ამოცანებისა და ინფორმაციული პროცესების ალგორითმიზაცია, დოკუმენტების მანქანური დამუშავება და მათი სამართლებრივი რეგულირების კვლევა/ე.კუნელაშვილი; დის...დოქტ. აკად. ხარ. /ხელმძღვ.:გოდერძი ჯანელიძე; საქ. ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2012 – 150 გვ. - -ბიბლიოგრ.: გვ. 145–150. UDC: 343.98
თემატიკა:კრიმინოლისტიკა;
138.