საქართველოს ელექტროენერგეტიკაში მართვის ახალი სისტემების დამუშავება და დანერგვა | ავტორები: | ფირცხელანი, მირონ | | გამოცემის თარიღი: | 2012 | | წყარო: | საქართველოს ელექტროენერგეტიკაში მართვის ახალი სისტემების დამუშავება და დანერგვა / მ. ფირცხელანი; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 161 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 158 -161. UDC : 621.31(479.22)+005.93 | | თემატიკა: | საქართველოს ელექტროენერგეტიკის მართვა; | | დუის თემატიკა: | ტექნიკა & მომიჯნავე დარგები |
ელექტროენერგიის აღრიცხვის სისტემებში ტექნიკური და კომერციული დანაკარგების გამოკვლევა | ავტორები: | მუსელიანი, გრიგოლ | | გამოცემის თარიღი: | 2012 | | წყარო: | ელექტროენერგიის აღრიცხვის სისტემებში ტექნიკური და კომერციული დანაკარგების გამოკვლევა / გ. მუსელიანი; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: შ. ნაჭყებია; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 164 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 163-164. UDC : 621.311.017+621.316.1 | | თემატიკა: | ელექტროენერგიის დანაკარგი; ელექტრული ქსელები; გამანაწილებელი ელექტრული ქსელები; | | დუის თემატიკა: | ტექნიკა & მომიჯნავე დარგები |
346. |  |
ქ. ბათუმის პორტის მენეჯმენტის ეფექტიანობის ამაღლების გზები | ავტორები: | ფუტკარაძე, ბესიკ | | გამოცემის თარიღი: | 2013 | | წყარო: | ქ. ბათუმის პორტის მენეჯმენტის ეფექტიანობის ამაღლების გზები/ბ.ფუტკარაძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: სოლომონ პავლიაშვილი; საქ.ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2013-139 გვ.- - ბიბლიოგრ.: 135–139. UDC: 656.615 | | თემატიკა: | ნავსადგურები საქართველოში; | | დუის თემატიკა: | მართვა & დამხმარე სამსახურები |
347. |  |
რთული ფორმის საინჟინრო ნაგებობათა აეროდინამიკური დატვირთვების მათემატიკური მოდელირება | ავტორები: | იაშვილი, ლაშა | | გამოცემის თარიღი: | 2014 | | წყარო: | რთული ფორმის საინჟინრო ნაგებობათა აეროდინამიკური დატვირთვების მათემატიკური მოდელირება/ლ. იაშვილი; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: თამაზ ობგაძე, ნინო მჭედლიშვილი; საქ.ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2014–132 გვ. -- ბიბლიოგრ.: 129–132. UDC: 693:658.53 | | თემატიკა: | სამშენებლო ნაგებობები ქარის დატვირთვების განსაზღვა; | | დუის თემატიკა: | შენობა-ნაგებობანი |
348. |  |
საგადასახადო სისტემა და მისი როლი ტრანსპორტის მენეჯმენტის განვითარებაში | ავტორები: | ახალაია, ვლადიმერ | | გამოცემის თარიღი: | 2012 | | წყარო: | საგადასახადო სისტემა და მისი როლი ტრანსპორტის მენეჯმენტის განვითარებაში / ვ. ახალაია; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: გ. ტყეშელაშვილი; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 146 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 142-146. UDC : 656+005+336.22+336.66 | | თემატიკა: | ტრანსპორტის მენეჯმენტი; საგადასახადო სისტემა; | | დუის თემატიკა: | მართვა & დამხმარე სამსახურები |
349. |  |
საბრუნავი კაპიტალის მენეჯმენტის სრულყოფის მიმართულებები საქართველოს მრეწველობაში | ავტორები: | ფრანგიშვილი, ინგა | | გამოცემის თარიღი: | 2012 | | წყარო: | საბრუნავი კაპიტალის მენეჯმენტის სრულყოფის მიმართულებები საქართველოს მრეწველობაში / ი. ფრანგიშვილი; დის... დოქტ. აკად. ხარ. / ხელმძღვ.: გოდერძი ტყეშელაშვილი; საქ. ტექ. უნ-ტი; თბ., 2012 - 157 გვ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 154-157. UDC : 005+336.663+338.45 | | თემატიკა: | საბრუნავი კაპიტალის მენეჯმენტი; საქართველოს მრეწველობა; | | დუის თემატიკა: | მართვა & დამხმარე სამსახურები |