შეიტანეთ ტექსტი ქვემოთ მოცემულ უჯრაში და აირჩიეთ კოლექცია ძიების ჩასატარებლად.
აუდიტორული საქმიანობის ფორმირებისა და რეგულირების თავისებურებები საქართველოში გარდამავალ ეტაპზე | ავტორები: | კაციაშვილი, ვასილ | | გამოცემის თარიღი: | 2003 | | წყარო: | აუდიტორული საქმიანობის ფორმირებისა და რეგულირების თავისებურებები საქართველოში გარდამავალ ეტაპზე /ვ.კაციაშვილი : დის... ეკონ.მეცნ.კანდ. 08.00.06 / სამეცნ. ხელმძღვ. ედუარდ ცირამუა ; ფინანს. სამეცნ. კვლევ. ინ-ტი - [თბ.], 2003 – 180 გვ. : სქ. - - ბიბლიოგრ.: გვ. 146-152; UDC: 657.6-051(479.22) | | თემატიკა: | სტატისტიკა, საბუღალტრო აღრიცხვა, ეკონომიკური ინფორმატიკა; | | დუის თემატიკა: | მართვა & დამხმარე სამსახურები |
3. |  |
მატარებელთა მოძრაობის უსაფრთხოების პირობების ოპტიმიზაცია საქართველოს რკინიგზაზე | ავტორები: | ლომსაძე, ლევან | | გამოცემის თარიღი: | 2015 | | წყარო: | მატარებელთა მოძრაობის უსაფრთხოების პირობების ოპტიმიზაცია საქართველოს რკინიგზაზე/ლ. ლომსაძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ. სამეცნ.ხელმძღვ.: რ.მორჩილაძე; საქ. ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2015–164 გვ. -- ბიბლიოგრ.:161-164. UDC: 656.2.05 | | თემატიკა: | მოძრაობის უსაფრთხოება რკინიგზაზე; | | დუის თემატიკა: | მართვა & დამხმარე სამსახურები |
6. |  |
საქართველოს საავტომობილო ტრანსპორტში ეკონომიკური კრიზისი და მისი დაძლევის შესაძლებლობები მენეჯმენტის განვითარების საფუძველზე | ავტორები: | გოდერძიშვილი, ია | | გამოცემის თარიღი: | 2014 | | წყარო: | საქართველოს საავტომობილო ტრანსპორტში ეკონომიკური კრიზისი და მისი დაძლევის შესაძლებლობები მენეჯმენტის განვითარების საფუძველზე/ია. გოდერძიშვილი; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: მარიამ ზუბიაშვილი; საქ.ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2014-188 გვ.--ბიბლიოგრ.:184-188. UDC: 656.13(479.22)+005.21+656.13.072/074 | | თემატიკა: | საქართველოს საავტომიბილო ტრანსპორტი, ეკონომიკური კრიზისი, ტრანსპორტის მენეჯიენტი, ავტოსაწარმოების სტრატეგიული მარტვა, საავტომობილო გადაზიდვები; | | დუის თემატიკა: | მართვა & დამხმარე სამსახურები |
7. |  |
ავარიები საქართველოს რკინიგზაზე და მათი გამომწვევი მიზეზები | ავტორები: | კაკაბაძე, ავთანდილ | | გამოცემის თარიღი: | 2014 | | წყარო: | ავარიები საქართველოს რკინიგზაზე და მათი გამომწვევი მიზეზები/ა. კაკაბაძე; დის...დოქტ. აკად. ხარ./სამეცნ.ხელმძღვ.: გ.კვანტალიანი; საქ. ტექნიკური უნ–ტი; თბ., 2014-126 გვ.- - ბიბლიოგრ.: 123–126. UDC: 656.2.08(479.22) | | თემატიკა: | ავარიები რკინიგზაზე; | | დუის თემატიკა: | მართვა & დამხმარე სამსახურები |