სკკპ XXV ყრილობა და საქართველოს მუშათა კლასის ისტორიოგრაფია // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 11 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1979. - გვ.155-166.[MFN: 14543]
საწარმოო თათბირების როლი საქართველოს მრეწველობაში (1925-1928) : მრეწველობისა და მუშათა კლასის ისტორია // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 8 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1975. - გვ.33-50.[MFN: 14547]
Photos: ირაკლი ორბელიანი მუსიკის მასწავლებელ მ. გაბაშვილთან ერთად; ირაკლი ორბელიანი. ჰონდურასი, 1940 წელი; ირაკლი ორბელიანის საკონცერტო პრგრამის პლაკატი; ერეკლე ორბელიანის პორტრეტი. ავტორი ქეთევან მაღალაშვილი. პარიზი. 1924 წელი
Annotation: ქართველი პიანისტის ცხოვრება საზღვარგარეთ
წმინდა მოწამენი ძმანი : დავითი და ტარიჭანი (+693) // ქართველ წმინდანთა ცხოვრებანი / შემდგ.: დეკანოზი ზაქარია მაჩიტაძე, მანანა ბუკია და მაკა ბულია; რედ.: ავთანდილ მიქაბერიძე. - თბ.; ათენი, 2003. - გვ.118-120. - სტატიას ახლავს ხატის ფერადი ფოტო.[MFN: 14550]
საქართველოსა და მოძმე საბჭოთა რესპუბლიკების მუშათა კლასის საწარმოო თანამშრომლობა დიდი სამამულო ომის წინაპერიოდში // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 4: საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოციალისტური მრეწველობის ისტორიის საკითხები / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1971. - გვ.144-164.[MFN: 14552]