ეროვნული მოძრაობის აღმავლობა და კომუნისტური მმართველობის დასასრული / უჩა ბლუაშვილი // ეროვნული მოძრაობა და პოლიტიკური კონფრონტაცია საქართველოში : 1987-1993 / უ. ბლუაშვილი; რედ.: ა. დაუშვილი. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-0-5057-2. - გვ. 17-89[MFN: 27886]
Content: ეროვნულ-პატრიოტული ორგანიზაციების ჩამოყალიბება; ნოემბრის აქცია; სეპარატიზმი და სეპარატისტები; 1989 წლის 9 აპრილი; დამოკიდებულება 1990 წლის 25 მარტის უზენაესი საბჭოს არჩევნებისადმი; "თურქი მესხების" პროლემა; სახალხო ფრონტის დაფუძნება; კონფრონტაცია რადიკალთა ბანაკში; 28 ოქტომბრის არჩევნები
კონფრონტაციული დაპირისპირება ეროვნულ ხელისუფლებასა და შეურიგებელ ოპოზიციას შორის : განხეთქილება მრგვალი მაგიდის შიგნით / უჩა ბლუაშვილი // ეროვნული მოძრაობა და პოლიტიკური კონფრონტაცია საქართველოში : 1987-1993 / უ. ბლუაშვილი; რედ.: ა. დაუშვილი. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-0-5057-2. - გვ. 90-159[MFN: 27887]
Content: ეროვნული ხელისუფლების პირველი ნაბიჯები; ხელისუფლებასთან თანამშრომლობის მცდელობა შეურიგებელ რადიკალთა მხრიდან; "მხედრიონი"; "საყმაწვილო სენი" ხელისუფლებაში; შეიარაღებული კონფლიქტის დაწყება შიდა ქართლში; რეფერენდუმი და დამოუკიდებლობის გამოცხადება; საპრეზიდენტო არჩევნები; 1991 წლის აგვისტოს მოსკოვის პუტჩი; 2 სექტემბრის მიტინგი; კონფრონტაციის ესკალაცია
სვანურ დეკლინაციურ მოდელთა განაწილება კოდორის (resp. დალის) ხეობის მოსახლეობის სხვადასხვა თაობის მეტყველებაში / იზა ჩანტლაძე ; ქეთევან მარგიანი // კავკასიოლოგიური კრებული : ეძღვნება კავკასიოლოგისა და ბასკოლოგიის დაბადების 80 წლისთავს / თსუ-ს ჰუმანიტ. მეცნ. ფაკ-ტი. - თბილისი, 2007. - გვ. 60-68[MFN: 27888]
ახალი ხელისუფლების ღონისძიებანი ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური და პოლიტიკური კრიზისიდან გამოსაყვნად / უჩა ბლუაშვილი // ეროვნული მოძრაობა და პოლიტიკური კონფრონტაცია საქართველოში : 1987-1993 / უ. ბლუაშვილი; რედ.: ა. დაუშვილი. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-0-5057-2. - გვ. 192-217[MFN: 27890]
უზენაესის სვანური სახელწოდება და მისი მიმართება ორფუძიანი ბრუნების სისტემასთან / იზა ჩანტლაძე // ქუთაისური საუბრები - VII : სიმპოზიუმის მასალები / ქუთაისის სახ. უნ-ტის დიალექტ. სამეცნ.-კვლევ. ინ-ტი. - ქუთაისი, 2000. - გვ. 137-139[MFN: 27892]
ხმოვანთა სიგრძე როგორც ინტერფერენციული მოვლენა კოდორის (resp. დალის) ხეობაში გადასახლებულ ბალსქვემოთა მეტყველებაში / იზა ჩანტლაძე // არნოლდ ჩიქობავას საკითხავები XVIII, 2007 წლის 10-13 აპრილი : მასალები / ენათმეცნიერების ინ-ტი (თბილისი), სამეცნიერო სესია "არნოლდ ჩიქობავას საკითხავები" (18, 2007). - თბილისი, 2007. - გვ. 94-96[MFN: 27893]
გუ//გუი ლექსემა და მასთან დაკავშირებული პროცესები (დენრივაცია, თხზვა, ფრაზეოლოგია) სვანურ ენაში / როენა ჭკადუა // XXVI რესპუბლიკური დიალექტოლოგიური სამეცნიერო სესია : მასალები, 2006 წ. 14-16 ნოემბერი / საქართველოს რესპ. დიალექტოლოგიური სამეცნ. სესია (26, 2006, თბილისი). - თბილისი, 2006. - გვ. 66-67[MFN: 27894]
ქართულ-ოსური და ქართულ-აფხაზური კონფლიქტები : სამოქალაქო ომის დასასრული / უჩა ბლუაშვილი // ეროვნული მოძრაობა და პოლიტიკური კონფრონტაცია საქართველოში : 1987-1993 / უ. ბლუაშვილი; რედ.: ა. დაუშვილი. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-0-5057-2. - გვ. 218-294[MFN: 27895]