გაზეთები, გაზეთები // ქართულის რვეულები : XIX საუკუნის სურათები / აკა მორჩილაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-15-790-5. - გვ. 69-79[MFN: 38112 ]
Annotation: "დროებისა" და "ივერიის" დახურვის მიზეზები
Person Name: ყიფიანი დიმიტრი ; ლაღიაშვილი იოსებ ; წერეთელი აკაკი ; კეზელი დავით (ჟურნალისტი); კერესელიძე ივანე ; ჭავჭავაძე ილია ; მესხი სერგეი .
Organization Name: "დროება" , გაზეთი; "ივერია" , გაზეთი; "კვალი" , ჟურნალი.
Geographical Name: საქართველო .
Subjects: ჟურნალისტიკა .
Keywords: ქართული გაზეთები .
საითიძე, გიორგი
სათქმელი ჯერ კიდევ ბევრია // ისტორიულ-პუბლიცისტური ნარკვევები / გიორგი (გელა) საითიძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-22-037-1. - გვ. 5-18[MFN: 38113 ]
UDC: 94(479.22)"1921" + 329(479.22)(092)
Annotation: საბჭოთა რუსეთის და ქართველი ბოლშევიკების (იოსებ ჯუღაშვილი, სერგო ორჯონიკიძე, ფილიპე მახარაძე, მამია ორახელაშვილი, შალვა ელიავა და სხვ.) წვლილი 1921 წლის თებერვალში ეროვნული დამოუკიდებლობის დამხობაში
Person Name: სტალინი იოსებ ბესარიონის ძე (პოლიტიკური მოღვაწე); ორჯონიკიძე სერგო (პოლიტიკური მოღვაწე); მახარაძე ფილიპე (პოლიტიკური მოღვაწე); ორახელაშვილი ივანე (მამია) დიმიტრის ძე (პოლიტიკური მოღვაწე); ელიავა შალვა (პოლიტიკური მოღვაწე).
Subjects: ისტორია ; პოლიტიკური პარტიები .
Keywords: 1921 წლის აჯანყება .
მამულაიშვილი, ჯაბა
განვითარებული ქართული სახელმწიფოს თავისებურებები, მისი ძლიერი და სუსტი მხარეები : სახელმწიფოებრიობის რღვევის პირველი ნიშნები // ქართული სახელმწიფოებრიობის დაქვეითება (XIII საუკუნე) და მისი მიზეზები / ჯაბა მამულაიშვილი. - ბათუმი, 2013. - ISBN 978-9941-434-29-7. - გვ.29-69[MFN: 38114 ]
UDC: 94(479.22)"XII-XIII"
Content: "ბოლოს ამათსა მოქმედსა ხელნი გულზედან დამესხნეს"; "მაგრამ უცაბედად მადლი არეულა, ბორბალი უკუღმა დატრიალებულა"
Annotation: დავით აღმაშენებლის მიერ შექმნილი სახელმწიფო და სახელმწიფორ რღვევის დასაწისი მისი მემკვიდრეების მმართველობის დროს
Person Name: დავით IV აღმაშენებელი (საქართველოს მეფე); დემეტრე I (საქართველოს მეფე); დავით V (საქართველოს მეფე); გიორგი III (საქართველოს მეფე); თამარ მეფე .
Subjects: ისტორია .
Keywords: საქართველოს ისტორია .
სახელმწიფოებრიობის სრული დაქვეითება და საგარე საფრთხის მოძალება (გიორგი IV-დან გიორგი V-მდე) // ქართული სახელმწიფოებრიობის დაქვეითება (XII საუკუნე) და მისი მიზეზები / ჯაბა მამულაიშვილი. - ბათუმი, 2013. - ISBN 978-9941-434-29-7. - გვ.70-86[MFN: 38115 ]
Content: "მაშველი არგჭირდებოდაო, შავლეგო"; "ჩვენთვის მონღოლია პირველი სასჯელი"
Person Name: გიორგი IV ლაშა (საქართველოს მეფე); რუსუდანი (საქართველოს მეფე).
მარტო და მტკიცედ // ქართულის რვეულები : XIX საუკუნის სურათები / აკა მორჩილაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-15-790-5. - გვ. 80-88[MFN: 38116 ]
Annotation: იაკობ გოგებაშვილის ცხოვრების წესი. მოგონებები
Person Name: გოგებაშვილი იაკობ (პედაგოგი).
Subjects: პედაგოგიკა .
ერის წყლული აჩნდა წყლულად : (ლადო დარჩიაშვილის პოლიტიკური პორტრეტისათვის) // ისტორიულ-პუბლიცისტური ნარკვევები / გიორგი (გელა) საითიძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-22-037-1. - გვ. 19-38[MFN: 38117 ]
UDC: 329(479.22)(092) + 323.1(479.22) + 070(479.22)
Annotation: ლ. დარჩიაშვილის, როგორც სოციალ დემოკრატის დამოკიდებულება ეროვნული საკითხისადმი. XX ს-ის დასაწყისიდან 20-იან წლებამდე პერიოდულ პრესაში დაბეჭდილი მისი პუბლიკაციების ანალიზი
Person Name: დარჩიაშვილი ვლადიმერ (პოლიტიკური მოღვაწე).
Subjects: პოლიტიკური პარტიები ; ეროვნული საკითხი ; ჟურნალისტიკა .
შექსპირის ხალხი // ქართულის რვეულები : XIX საუკუნის სურათები / აკა მორჩილაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-15-790-5. - გვ. 89-102[MFN: 38118 ]
Annotation: ივანე მაჩაბლის პიროვნება
Person Name: მაჩაბელი ივანე (მთარგმნელი, საზოგადო მოღვაწე).
Subjects: თარგმანები .
სახელმწიფოებრიობის დაქვეითების შედეგები // ქართული სახელმწიფოებრიობის დაქვეითება (XIII საუკუნე) და მისი მიზეზები / ჯაბა მამულაიშვილი. - ბათუმი, 2013. - ISBN 978-9941-434-29-7. - გვ.87-91[MFN: 38119 ]
UDC: 94(479.22)"XIV-XV"
Content: "და იწყო მთიებმან აღმოჭივრებად"; "ქართლის ჭირსა ვერვინ მოსთვლის"
Person Name: გიორგი V ბრწყინვალე (საქართველოს მეფე); გიორგი VIII (საქართველოს მეფე).
Keywords: საქართველოს ისტორია ; საქართველოს დაშლა სამეფო-სამთავროებად .
ნოე ჟორდანია: პოლიტიკური მოღვაწეობის დასაწყისი : (შტრიხები პოლიტიკური პორტრეტისათვის) // ისტორიულ-პუბლიცისტური ნარკვევები / გიორგი (გელა) საითიძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-22-037-1. - გვ.43-55[MFN: 38120 ]
UDC: 325.2(=353.1)(44) + 329(479.22)(092)
Person Name: ჟორდანია ნოე (გარე ქართველი, პოლიტიკური მოღვაწე).
Subjects: გარე ქართველები ; პოლიტიური პარტიები .
Keywords: ქართველები საფრანგეთში ; პოლიტიკური მოღვაწეები .
ლუკა და ძმები // ქართულის რვეულები : XIX საუკუნის სურათები / აკა მორჩილაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-15-790-5. - გვ. 103-129. - ახლავს ფოტოები. - ალექსანდრე ყაზბეგი. - ვაჟა-ფშაველა. - აკაკი წერეთელი. - ზაქარია ჭიჭინაძე. - ნიკო ნიკოლაძე. - ივანე მაჩაბელი. - სერგეი მესხი. - იაკობ გოგებაშვილი. - ვასილ ჩერქეზიშვილი. - რაფიელ ერისთავი. - გიორგი ლასხიშვილი. - დიმიტრი ყიფიანი. - ვაჟა ფშაველა და დავით კლდიაშვილი[MFN: 38121 ]
Annotation: ვაჟა-ფშაველას პიროვნებისა და ოჯახის შესახებ
Person Name: ვაჟა-ფშაველა (პოეტი).
Subjects: ქართული მწერლობა .
Pages: «« First « Prev | 3808 | 3809 | 3810 | 3811 | 3812 | 3813 | 3814 | 3815 | 3816 | 3817 | 3818 | Next » Last »»