Database:BIBL - Analitical Bibliography of Kartvelological Books and Collected Works Display Format
1. ტაბატაძე, ა.
ჩრდილოეთ კავკასიის საკითხი 1856 წლის პარიზის სამშვიდობო კონფერენციაზე // ორიენტალისტური ძიებანი : კრ.1 / თსუ, ისტორიის ფაკულტეტი. - თბ., 1994. - გვ.37-39.[MFN: 5293]
UDC:  94(470.6)
Annotation:  ინგლისისა და ოსმალეთის წარმომადგენელთა მოთხოვნა ჩრდილოეთ კავკასიაში ბუფერული სახელმწიფოს შექმნის თაობაზე, რომელსაც ერქმეოდა "ჩერქეზეთი"
Geographical Name:  ჩრდილოეთ კავკასია; ინგლისი.
Subjects:  ისტორია.
Keywords:  ჩრდილო კავკასიის ისტორია; 1856 წლის პარიზის სამშვიდობო კონფერენცია; ბუფერული სახელმწიფო.
იოსებ (სოსო) კეჭაყმაძე (1939) // მუსიკის სამყაროში : კომპოზიტორები, მუსიკათმცოდნეები, შემსრულებლები, მოგონებები / გულბათ ტორაძე. - თბილისი, 2010. - გვ. 227-232[MFN: 5294]
UDC:  78.071.1(479.22)(092)
Content:  ქართული საგუნდო მუსიკის სიდიადე და მშვენება; ტრაგიკული ბედის პიესა და მისი მუსიკალური ინტერპრეტაცია; (გ. რობაქიძის "ლამარა" ბათუმის დრამატული თეატრის სცენაზე)
Annotation:  კომპოზიტორის ცხოვრება და შემოქმედება
Person Name:  კეჭაყმაძე იოსებ (სოსო) ილიას ძე (კომპოზიტორი, 1939-2013).
Organization Name:  ბათუმის დრამატული თეატრი.
Subjects:  ქართველი კომპოზიტორები.
Keywords:  შემოქმედება.
1. გრიგალაშვილი, ია
გალაკტიონის ლექსი "მამული" // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ტბელობა", 2009 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი : (მასალები) / "ტბელობა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2009; ხულო); რედ. დამანა მელიქიშვილი. - თბ., 2009. - გვ.101-103.[MFN: 5295]
Annotation:  ლექსის განხილვა
Person Name:  ტაბიძე გალაკტიონ (პოეტი).
Subjects:  ლიტერატურული კრიტიკა.
Keywords:  ქართველი მწერლები; შემოქმედება; ანალიზი.
1. ფუტკარაძე, ელზა
სამშობლო ზურაბ გორგილაძის შემოქმედებაში // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ტბელობა", 2009 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი : (მასალები) / "ტბელობა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2009; ხულო); რედ. დამანა მელიქიშვილი. - თბ., 2009. - გვ.104-107.[MFN: 5296]
Person Name:  გორგილაძე ზურაბ (პოეტი).
Keywords:  ქართველი მწერლები; შემოქმედება.
1. გულუა, ნატო
ეროვნული მრწამსის ძიება ლევან გოთუას მოთხრობის "გარეჯულას" მიხედვით // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ტბელობა", 2009 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი : (მასალები) / "ტბელობა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2009; ხულო); რედ. დამანა მელიქიშვილი. - თბ., 2009. - გვ.107-109.[MFN: 5297]
UDC:  821.353.1.(092)
Person Name:  გოთუა ლევან (მწერალი).
1. თავბერიძე, თეა
"რა არის ჩვენი სიცოცხლე, თუ არა საქმე კეთილი" : გრიგოლ ორბელიანის თეოლოგიური კონცეფცია // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ტბელობა", 2009 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი : (მასალები) / "ტბელობა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2009; ხულო); რედ. დამანა მელიქიშვილი. - თბ., 2009. - გვ.109-110.[MFN: 5298]
Annotation:  რელიგიური ასპექტები გრიგოლ ორბელიანის შემოქმედებაში
Person Name:  ორბელიანი გრიგოლ (პოეტი).
1. ბუხრაშვილი, პაატა
მონღოლთა ბატონობა და ქართულ სოციალურ ყოფაში მომხდარი ცვლილებები // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ტბელობა", 2009 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი : (მასალები) / "ტბელობა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2009; ხულო); რედ. დამანა მელიქიშვილი. - თბ., 2009. - გვ.115. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 5299]
UDC:  94(479.22) + 94(479.22:517.3)
Geographical Name:  საქართველო; მონღოლეთი.
Subjects:  ისტორია; საქართველო-მონღოლეთის ურთიერთობები.
Keywords:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-მონღოლური ისტორიული ურთიერთობები.
1. ჩოხარაძე, მალხაზ
ტაოს ფარული ქრისტიანები XIX-XX საუკუნეების მიჯნაზე // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ტბელობა", 2009 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი : (მასალები) / "ტბელობა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2009; ხულო); რედ. დამანა მელიქიშვილი. - თბ., 2009. - გვ.116-119.[MFN: 5300]
UDC:  27(479.22) + 325.2(=353.1)(560) + 929.5(479.22)
Annotation:  ფარული ქრისტიანები გამაჰმადიანებული თურქეთის საქართველოში. გიორგი ყაზბეგის ცნობა პარხლის მიდამოებში მცხოვრები რამოდენიმე ფარული ქრისტიანისა და ღებრაძეთა გვარის შესახებ
Person Name:  ყაზბეგი გიორგი; ღებრაძეები.
Geographical Name:  საქართველო; თურქეთი; ტაო; პარხალი.
Subjects:  რელიგია; გარე ქართველები; გენეალოგია.
Keywords:  ქრისტიანობა; ქართველები თურქეთში; ქართული გვარ-სახელები.
პრორუსული ორიენტაციის ალტერნატივა // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.48-65.[MFN: 5301]
UDC:  94(479.22)"16-18" + 94(479.22:470) + 94(479.22:55) + 94(479.22:560)
Annotation:  საქართველოს პროირანული და პროოსმალური ორიენტაცია XVI-XVIII სს.
Person Name:  ალექსანდრე I (კახეთის მეფე); კაზიმირ IV (პოლონეთ-ლიტვის მეფე); ვასილ III (რუსეთის მთავარი); ივანე IV [მრისხანე] (რუსეთის მთავარი); ალექსანდრე II (კახეთის მეფე); ვახტანგ VI (საქართველოს მეფე); ორბელიანი სულხან-საბა (მწერალი); პეტრე I (რუსეთის იმპერატორი); ნადირშაჰი; ადილი (ირანის შაჰი); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); თეიმურაზ II (საქართველოს მეფე); ანტონ I (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ტოტლებენი გ. (რუსი სარდალი).
Geographical Name:  საქართველო; რუსეთი; ირანი; თურქეთი.
Subjects:  ისტორია; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები; საქართველო-ირანის ურთიერთობები; საქართველო-თურქეთის ურთიერთობები.
Keywords:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები; ქართულ-სპარსული ისტორიული ურთიერთობები; ქართულ-თურქული ისტორიული ურთიერთობები.
საქართველოს ოკუპაციის წარუმატებელი ცდა ; (შეთქმულება ერეკლე II-ის წინააღმდეგ) // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.66-74.[MFN: 5302]
Annotation:  რუსეთის საიმპერატორო კარის გეგმის თანახმად, გენერალ გ. ტოტლებენის განზრახვა, ქართლის თავადთა დახმარებით, ერეკლე II ტახტიდან ჩამოგდება და საქართველოს ოკუპაცია
Person Name:  ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); ტოტლებენი გოტლიბ-კურტ-ჰენრიხ (რუსი სარდალი).
Person Name:  პეტრე I (რუსეთის იმპერატორი); სოლომონ I (იმერეთის მეფე); მაქსიმე [აბაშიძე] (ქუთათელი მიტროპოლიტი); ანტონ I (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); თეიმურაზ II (ქართლის მეფე); ნადირ-შაჰი; ადილ-შაჰი; ქერიმ-ხანი.
Geographical Name:  საქართველო; რუსეთი; ახალციხე; სურამი.
Subjects:  ისტორია; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
Keywords:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები; რუსეთ-ოსმალეთის ომი და საქართველო.
Pages:  «« First  « Prev  | 526 | 527 | 528 | 529 | 530 | 531 | 532 | 533 | 534 | 535 | 536 |  Next »  Last »»