ყარსის ხელშეკრულება : (1921 წლის 13 ოქტომბერი) // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.163-172.[MFN: 5312 ]
UDC: 94(479.22) + 94(479.22:560) + 94(479.22:470)
Annotation: ყარსის ხელშუკრულების მუხლების განხილვა
Person Name: აბაშიძე მემედ (საზოგადო მოღვაწე); ჟორდანია ნოე (სოციალ-დემოკრატი, ემიგრანტი).
Geographical Name: საქართველო ; თურქეთი ; რუსეთი ; არტაანი ; ბათუმი ; ყარსი ; ტრაპიზონი .
Subjects: ისტორია ; საქართველო-თურქეთის ურთიერთობები ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
Keywords: საქართველოს ისტორია ; ქართულ-თურქული ისტორიული ურთიერთობები ; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები ; ყარსის ხელშეკრულება ; ანტანტა ; ბრესტ-ლიტოვსკის ზავი .
საქართველო, რუსეთი, ევროპა // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.173-180.[MFN: 5313 ]
UDC: 94(479.22) + 94(479.22:470) + 94(479.22:4)
Annotation: საქართველოს ევროპეიზაცია რუსეთის მეშვეობით XIX ს.
Person Name: პეტრე I (რუსეთის იმპერატორი); ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი); ნიკოლოზ I (რუსეთის იმპერატორი); ალექსანდრე II (რუსეთის იმპერატორი); ალექსანდრე III (რუსეთის იმპერატორი); ნიკოლოზ II (რუსეთის იმპერატორი).
Geographical Name: საქართველო ; რუსეთი ; ევროპა .
Subjects: ისტორია ; საქართველო-ევროპის ურთიერთობები ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
Keywords: საქართველოს ისტორია ; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები ; ქართულ-ევროპული ისტორიული ურთიერთობები .
გაყალბებული ისტორია აგრესორის სამსახურში : (ბოლოსიტყვის მაგიერ) // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.181-184.[MFN: 5314 ]
UDC: 94(479.22) + 94(479.224) + 94(479.225) + 32(479.22:470) + 323.173(479.22)
Annotation: რუსეთის პრემიერ-მინისტრის ვლადიმერ პუტინის განცხადება აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ისტორიის საკითხებზე
Person Name: პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი).
Geographical Name: საქართველო ; რუსეთი ; აფხაზეთი ; სამხრეთ ოსეთი .
Subjects: ისტორია ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები ; კონფლიქტები .
Keywords: საქართველოს ისტორია ; ქართულ-რუსული პოლიტიკური ურთიერთობები ; აფხაზეთის ისტორია ; სამხრეთ ოსეთის ისტორია ; ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი ; ^aქართულ-ოსური კონფლიქტი .
დარჩიაშვილი, შანშე
სომხური ლაპიდარული წარწერების ზოგადი დახასიათება // ძიებანი ქართულ-სომხური ურთიერთობების ისტორიიდან : სომხ. ლაპიდარული წარწერების ცნობები საქართველოს შესახებ XII-XIII საუკუნეების პირველ მესამედში / შ. დარჩიაშვილი. - თბ., 2010. - გვ.15-30[MFN: 5315 ]
UDC: 930.271(=811.19) + 908(479.22)(093)
Annotation: წარწერების ძირითადი სახეები და მათი მსგავსება ქართულ საბუთებთან
Geographical Name: სომხეთი ; საქართველო .
Subjects: ეპიგრაფიკა ; უცხოელები საქართველოს შესახებ .
Keywords: სომხური წარწერები ; სომხები საქართველოს შესახებ .
ქართული და სომხური დიპლომატიკის ზოგიერთი საკითხი სომხურ ეპიგრაფიკაში // ძიებანი ქართულ-სომხური ურთიერთობების ისტორიიდან : სომხ. ლაპიდარული წარწერების ცნობები საქართველოს შესახებ XII-XIII საუკუნეების პირველ მესამედში / შ. დარჩიაშვილი. - თბ., 2010. - გვ.31-41[MFN: 5316 ]
UDC: 930(479.22) + 930.271(=811.19) + 811.353.1'373.46 + 908(479.22)(093)
Annotation: ქართული ისტორიული საბუთების ტერმინოლოგია სომხურ ეპიგრაფიკაში
Person Name: ჯავახიშვილი ივანე (ისტორიკოსი); ორბელიანი სტეფანოზ (სომეხი ისტორიკოსი).
Subjects: ისტორიოგრაფია ; ეპიგრაფიკა ; ტერმინოლოგია ; უცხოელები საქართველოს შესახებ .
Keywords: სომხური წარწერები ; დიპლომატიკური ტერმინები ; ქართული დიპლომატიკა ; სომხები საქართველოს შესახებ .
სომხური წარწერები საქართველოს ისტორიული პირებისა და ქრონოლოგიის შესახებ // ძიებანი ქართულ-სომხური ურთიერთობების ისტორიიდან : სომხ. ლაპიდარული წარწერების ცნობები საქართველოს შესახებ XII-XIII საუკუნეების პირველ მესამედში / შ. დარჩიაშვილი. - თბ., 2010. - გვ.42-83[MFN: 5317 ]
Content: ბაგრატ IV-ისა და ტაშირ-ძორაგეტის მეფეთა ნათესაობის შესახებ; ჰაღბატის სომხური წარწერა დავით აღმაშენებელზე; თამარ მეფის, დავით სოსლანის გარდაცვალებისა და ლაშა-გიორგის გამეფების საკითხისათვის; ჰაღბატის სომხური წარწერები და ბარსეღის ვინაობის საკითხი
Annotation: განხილულია ჰაღბატისა და სანაჰინის მონასტრების წარწერები
Person Name: ბაგრატ IV (საქართველოს მეფე); დავით აღმაშენებელი (საქართველოს მეფე); თამარ მეფე ; დავით სოსლანი ; ლაშა-გიორგი (საქართველოს მეფე); ბასილი (ქართლის მთავარეპისკოპოსი); ბარსეღი (ჰაღბატის წინამძღვარი); ვარდანი (სომეხი ისტორიკოსი); ბარ ჰებრაი (სირიელი ისტორიკოსი); განძაკეცი კირაკოს (სომეხი ისტორიკოსი); ღაფადარიანი კ. (სომეხი ისტორიკოსი); ორბელიანი სტეფანოს (სომეხი ისტორიკოსი); ჯავახიშვილი ივანე (ისტორიკოსი); კეკელიძე კორნელი (ფილოლოგი); ერემიანი ს. (სომეხი ისტორიკოსი); მელიქსეთ-ბეგი ლეონ (საზოგადო მოღვაწე); მესხია შოთა (ისტორიკოსი).
მასალები სომხური თემების გამგებლობის ზოგიერთი საკითხის შესახებ // ძიებანი ქართულ-სომხური ურთიერთობების ისტორიიდან : სომხ. ლაპიდარული წარწერების ცნობები საქართველოს შესახებ XII-XIII საუკუნეების პირველ მესამედში / შ. დარჩიაშვილი. - თბ., 2010. - გვ.84-129[MFN: 5318 ]
Annotation: ცნობები მხარგრძელთა საგვარეულოს შესახებ ქართული, სოხური ისტორიული საბუთებისა და სომხური ლაპიდარული წარწერების მიხედვით
Person Name: სარგის მხარგრძელი ; ზაქარია მხარგრძელი ; ივანე მხარგრძელი ; ვაჩუტიანცი ვაჩე (მხარგრძელთა ვასალი).
Person Name: თამარი (საქართველოს მეფე); დავით აღმაშენებელი (საქართველოს მეფე); ჯავახიშვილი ივანე (ისტორიკოსი); ბერძენიშვილი ნიკო (ისტორიკოსი); ჩამჩიანი მიქაელ (სომეხი ისტორიკოსი); სამველიანი ხ. (სომეხი ისტორიკოსი); ჰარუთიუნიანი ჰ. (სომეხი ისტორიკოსი); მანანდიანი ჰ. (სომეხი ისტორიკოსი); ერემიანი ს. (სომეხი ისტორიკოსი); ბაბაიანი ლ. (სომეხი ისტორიკოსი); განძაკეცი კირაკოს (სომეხი ისტორიკოსი); ვარდანი (სომეხი ისტორიკოსი); დოლიძე ი. ; კაკაბაძე სარგის (ისტორიკოსი); მესხია შოთა (ისტორიკოსი).
Keywords: საქართველოს ისტორია ; სომხური წარწერები ; სომხები საქართველოს შესახებ .
სომხური წარწერების ტექსტები და თარგმანები // ძიებანი ქართულ-სომხური ურთიერთობების ისტორიიდან : სომხ. ლაპიდარული წარწერების ცნობები საქართველოს შესახებ XII-XIII საუკუნეების პირველ მესამედში / შ. დარჩიაშვილი. - თბ., 2010. - გვ.130-164[MFN: 5319 ]