Records:On your query found 4 records
საქართველო-რუსეთის ხელშეკრულება : (1920 წლის 7 მაისი) // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.150-162.[MFN: 5311]
UDC:  94(479.22) + 94(479.22:470) + 94(100)"1914-1918"
Annotation:  მოსკოვში საქართველოს დემოკრატიულ და რუსეთის სოციალისტურ ფედერაციულ საბჭოთა რესპუბლიკებს შორის დადებული ხელშეკრულების მუხლების განხილვა
Person Name:  ვრანგელი პეტრე (რუსი გენერალი); ურატაძე გრიგოლ (დამფუძნებელი კრების წევრი, ემიგრანტი); ჩიჩერინი გიორგი (რუსეთის საგარეო საქმეთა სახალხო კომისარი); კარახანი ლევ (რუსეთის საგარეო საქმეთა სახალხო კომისრის მოადგილე).
Geographical Name:  საქართველო; რუსეთი; ინგლისი; თურქეთი; ამიერკავკასია; კავკასია.
Keywords:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები; საქართველო-რუსეთის 1920 წლის 7 მაისის ხელშეკრულება; პირველი მსოფლიო ომი; ანტანტა; მუდროსის ზავი.
ყარსის ხელშეკრულება : (1921 წლის 13 ოქტომბერი) // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.163-172.[MFN: 5312]
UDC:  94(479.22) + 94(479.22:560) + 94(479.22:470)
Annotation:  ყარსის ხელშუკრულების მუხლების განხილვა
Person Name:  აბაშიძე მემედ (საზოგადო მოღვაწე); ჟორდანია ნოე (სოციალ-დემოკრატი, ემიგრანტი).
Geographical Name:  საქართველო; თურქეთი; რუსეთი; არტაანი; ბათუმი; ყარსი; ტრაპიზონი.
Subjects:  ისტორია; საქართველო-თურქეთის ურთიერთობები; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
Keywords:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-თურქული ისტორიული ურთიერთობები; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები; ყარსის ხელშეკრულება; ანტანტა; ბრესტ-ლიტოვსკის ზავი.
1. სიორიძე, მალხაზ
ბათუმი საერთაშორისო პოლიტიკაში : ბათუმი საქართველო-ანტანტის ურთიერთობაში 1920 წლის პირველ ნახევარში // ნარკვევები ბათუმის ისტრიიდან. [კრ.] 1 / მ. სიორიძე. - თბ., 2011. - გვ.172-190. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 8905]
UDC:  94(479.223) + 327(479.22)
Geographical Name:  საქართველო; აჭარა; ბათუმი.
Subjects:  ისტორია; პოლიტიკა.
Keywords:  ბათუმის ისტორია; საგარეო პოლიტიკა; ანტანტა.
UDC:  94(479.22)"XX" + 325.2(=353.1)(100)
Annotation:  პირველი მსოფლიო ომი და საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის საკითხი (წიგნი დაიბეჭდა 1917 წ. ქ. ბერნში)
Person Name:  წერეთელი მიხაკო (გარე ქართველი).
Geographical Name:  საქართველო; შვეიცარია; ბერნი.
Subjects:  საქართველოს ისტორია; გარე ქართვაელები.