საქართველო-რუსეთის ხელშეკრულება : (1920 წლის 7 მაისი) // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.150-162.[MFN: 5311]
Annotation: მოსკოვში საქართველოს დემოკრატიულ და რუსეთის სოციალისტურ ფედერაციულ საბჭოთა რესპუბლიკებს შორის დადებული ხელშეკრულების მუხლების განხილვა
Person Name:ვრანგელი პეტრე (რუსი გენერალი); ურატაძე გრიგოლ (დამფუძნებელი კრების წევრი, ემიგრანტი); ჩიჩერინი გიორგი (რუსეთის საგარეო საქმეთა სახალხო კომისარი); კარახანი ლევ (რუსეთის საგარეო საქმეთა სახალხო კომისრის მოადგილე).
ბათუმი საერთაშორისო პოლიტიკაში : ბათუმი საქართველო-ანტანტის ურთიერთობაში 1920 წლის პირველ ნახევარში // ნარკვევები ბათუმის ისტრიიდან. [კრ.] 1 / მ. სიორიძე. - თბ., 2011. - გვ.172-190. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 8905]
მიხაკო წერეთლის "პოლონეთის განთავისუფლება და ეროვნულობის პრინციპი ოთხთა კავშირსა და ანტანტასთან" / დავით პაიჭაძე // საქართველოს ახალი ისტორიის საკითხები. კრ. 7 / საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია. - თბილისი, 2004. - გვ. 263-296[MFN: 67355]