Records:On your query found 4 records
კავკასიური იდეა დროის ჭრილში // კავკასია და კავკასიელები : სოციალურ-კულტურული პრობლემები : ისტორია და თანამედროვეობა / ჯონი კვიციანი. - თბილისი, 2010. - ISBN 978-941-12-940-7. - გვ. 37-66[MFN: 1802]
UDC:  94(479) + 94(479.22) + 94(479:470) + 930(479.22) + 329(479) + 323.1(479) + 94(100)"1914-1918"
Content:  გაერთიანებული კავკასია XI-XII საუკუნეებში: ნათესაური თუ ძალდატანებითი კავშირი?; 1817-1864 წლების კავკასიის ომები და კავკასიური იდეა; კავკასიური იდეა 1917-1921 წლებში; კავკასიური იდეის პრაქტიკული რეალიზების მცდელობები; საბჭოთა პოლიტიკა ეროვნულ საკითხში; კავკასიური ცივილიზაცია - კავკასიური იდეის საფუძველი
Person Name:  ბახტაძე მ. (ისტორიკოსი); მამულია გ. (ისტორიკოსი).
Geographical Name:  კავკასია; რუსეთი; ინგუშეთი; ჩეჩნეთი; ჩრდილო კავკასია; საქართველო; სომხეთი; აზერბაიჯანი; თურქეთი.
Subjects:  კავკასიის ისტორია; ისტორიოგრაფია; კავკასია-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები; პოლიტიკური პარტიები; ეროვნული საკითხი.
Keywords:  რუსეთ-კავკასიის ომი; "ქართლის ცხოვრება"; პირველი მსოფლიო ომი და კავკასია; სოციალ-დემოკრატები; დაშნაკები; მუსავატელები; 1918 წლის 26 მაისი.
დაშნაკების საუკუნოვანი ოცნება სრულდება?.. // როცა დუმილი ღალატის ტოლფასია... : (სტატიები, წერილები) / ბ. არველაძე; მ. კარბელაშვილი. - თბ., 2012. - გვ.45-48[MFN: 26423]
UDC:  625(479.22) + 33(479.22:479.25)
Annotation:  საინფორმაციო საშუალებებით გავრცელებული ცნობა სომხეთის და საქართველოს პრეზიდენტების მიერ ერევანი-ბათუმის გზის მშენებლობის პროექტზე ხელმოწერის თაობაზე. პროექტის ისტორია
Geographical Name:  საქართველო; სომხეთი.
Subjects:  გზები; საქართველო-სომხეთის ურთიერთობები.
Keywords:  გზის მშენებლობა; ქართულ-სომხური ეკონომიკური ურთიერთობები.
რაზე ოცნებობენ დაშნაკები // როცა დუმილი ღალატის ტოლფასია... : (სტატიები, წერილები) / ბ. არველაძე; მ. კარბელაშვილი. - თბ., 2012. - გვ.94-99[MFN: 26433]
UDC:  94(479.22:479.25)
Annotation:  1919 წელს დაშნაკების მიერ შედგენილი "ველიკაია არმენიას" რუკა და სომხურ-ქართული ურთიერთობები
Subjects:  საქართველო-სომხეთის ურთიერთობები.
Keywords:  ქართულ-სომხური ისტორიული ურთიერთობები.
1. ჩაჩხიანი, არჩილ
თეთრგვარდიელთა შეიარაღებული აგრესია აფხაზეთსა და შავიზღვისპირეთში // რუსეთ-საქართველოს სამხედრო-პოლიტიკური ურთიერთობები და საბრძოლო მოქმედებები აფხაზეთის რეგიონსა და შავიზღვისპირეთში (1918-1920) / არჩილ ჩაჩხიანი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-0-5988-9. - გვ. 198-193[MFN: 48666]
UDC:  94(479.22:470)"1918-1920)" + 94(479.224)"1918-1920"
Content:  თეთრგვარდიელთა მოძრაობა და "მოხალისეთა არმია"; პირველი კონტაქტები; ერთიანი და განუყოფელი...; "წითლები" და "თეთრები" - საორგანიზაციო ცვლილებები; "თეთრები" და დაშნაკური ფაქტორი; I მსოფლიო ომის დასრულება და ბრიტანელები ამიერკავკასიაში; დაშნაკები და ბრიტანული ფაქტორი; ბრიტანულ-დენიკინური სამხედრო-პოლიტიკური ალიანსი; დენიკინელთა სამხედრო აგრესიის დასაწყისი; სოჭი-ადლერის თავდაცვითი ბრძოლის პერსპექტივები საარქივო დოკუმენტებში; "მოხალისეთა არმიის" შეტევითი ოპერაციის ტაქტიკური ანალიზი; პარიზის სამშვიდობო კონცეფცია და იმედგაცრუებული საქართველო; ფოტომასალა
Geographical Name:  საქართველო; აფხაზეთი; ამიერკავკასია; რუსეთი; ბრიტანეთი; საფრანგეთი; პარიზი.
Subjects:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-რუსული ურთიერთობები.
Keywords:  აფხაზეთის ისტორია; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები.