საქართველო XX საუკუნის დასაწყისში : საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა // საქართველოს ისტორია / ნ. ხაზარაძე, ხ.თოდაძე, მ. ქუქუთელაძე, ნ. ჯორჯიკია; სტუ. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-14-536-0. - გვ. 188-203[MFN: 1484]
Content: პოლიტიკური პარტიების ჩამოყალიბება; სოციალისტ-ფედერალისტთა პარტიის ჩამოყალიბება; ანარქისტები; ესერები; ეროვნულ-დემოკრატები; საქართველო რუსეთის პირველი რევოლუციისა და რეაქციის წლებში; პირველი მსოფლიო ომის დაწყება; რუსეთის 1917 წლის რევოლუცია და საქართველო; საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა; პირველი ნაბიჯები საშინაო და საგარეო პოლიტიკაში; დამფუძნებელი კრების არჩევა; კონსტიტუციის მიღება; ბრძოლა საქართველოს საერთაშორისო აღიარებისათვის
Annotation: პოლიტიკური პარტიები XX საუკუნის დასაწყისში და საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საშინაო და საგარეო პოლიტიკა
საქართველოს კონსტიტუციის შემუშავება და მიღება დამფუძნებელი კრების მიერ // საქართველოს დამფუძნებელი კრება: პარლამენტარიზმის გამოცდილება : საქ. 1921 წლის კონსტიტუციის 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენცია, თბილისი, 2011 წლის 12 მარტი / თსუ. - თბ., 2011. - გვ.5-28. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 11224]
Content: კონსტიტუციის შემუშავება - დამფუძნებელი კრების უმთავრესი ამოცანა; საქართველოს ისტორიული არჩევანი; დამფუძნებელი კრების საკონსტიტუციო კომისია; როგორ მუშაობდა დამფუძნებელი კრების საკონსტიტუციო კომისია; ეროვნულ-დემოკრატიული პარტიის მოთხოვნა კონსტიტუციის პროექტზე მუშაობის დასაჩქარებლად; კონსტიტუციის პროექტის შემუშავებული ნაწილების გამოქვეყნება; ღონისძიებები კონსტიტუციის პროექტზე მუშაობის დასაჩქარებლად; კონსტიტუციის პროექტის საბოლოო რედაქტირება საკონსტიტუციო კომისიის მიერ; გადაწყვეტილება კონსტიტუციის პროექტის გამოქვეყნების შესახებ; კონსტიტუციის პროექტის გამოქვეყნება; კონსტიტუციის პროექტის დამფუძნებელ კრებაში "დაუყოვნებლივ განხილვის" დაწყების იდეა; კონსტიტუციის პროექტის განხილვის რეგლამენტის შემუშავება; კონსტიტუციის პროექტის განხილვის დაწყება; დისკუსია ცენტრალური ხელისუფლების მოწყობის თაობაზე; ესერების მიერ ალტერნატიული კონსტიტუციის პროექტის წარმოდგენა; ფრაქციების წინადადებების განხილვა კონსტიტუციის პროექტთან დაკავშირებით; დისკუსია კონსტიტუციის მიღების პროცედურის თაობაზე; როდის დაამთავრებდა დამფუძნებელი კრება კონსტიტუციის განხილვას; ომის დაწყება და კონსტიტუციის მიღება; 1921 წლის კონსტიტუცია - თანხმობის საფუძველი იმდროინდელი ქართული საზოგადოებისათვის; 1921 წლის კონსტიტუცია - საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის სიმბოლო
საქართველოს პოლიტიკური სპექტრი / ოთარ ჯანელიძე // საქართველო და ქართველები : საკითხავი წიგნი / ზაზა აბაშიძე, მიხეილ ბახტაძე, ოთარ ჯანელიძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5498-3. - გვ.532-540[MFN: 34752]
Content: სოციალ-დემოკრატიული ორგანიზაციები; საქართველოს სოციალისტ-ფედარისტთა პარტია; სოციალისტ-რევოლუციონერთა ორგანიზაციები საქართველოში; ანარქისტები; ეროვნულ დემოკრატები
Annotation: XIX საუკუნის ბოლოსა და XX საუკუნის დასაწყისში საქართველოში მოქმედი პოლიტიკური პარტიები და დაჯგუფებები
საქართველო 1900-1917 წლებში : საზოგადოებრივ-პოლიტიკური მოძრაობა 1900-1904 წლებში / პაატა სურგულაძე // საქართველოს ისტორია : საკითხავი წიგნი, 1783-1990 / აკაკი სურგულაძე, პაატა სურგულაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-16-141-4. - გვ.132-143[MFN: 36078]
Content: მუშათა მოძრაობა; აგრარული მოძრაობა; სოციალ-დემოკრატიული პარტია (მენშევიზმი, ბოლშევიზმი) სოციალისტ-ფედერალისტთა პარტიის ჩამოყალიბება; ანარქისტული მიმდინარეობა; ქართველი სოციალისტ-რევოლუციონერები (ესერები)