ქორონიკოს ანგარიში // ძველი თბილისის იშვიათი ამბები / კ. გრიგორიანცი. - თბ.,, 2011. - გვ.32.[MFN: 18154]
Annotation: XIX საუკუნეში თბილისელი ვაჭრების მიერ ანბანის ასოების გამოყენება ციფრების მაგივრად
Geographical Name: თბილისი.
Subjects: თბილისის ისტორია; ვაჭრობა.
Keywords: ქორონიკოს ანგარიში.
ვაჭართა სახლები : ზუბალაშვილები // საქართველოსა და ამიერკავკასიის ეკონომიკური განვითარება XIX-XX საუკუნეებში : მონოგრაფიები : ტ. 6 / პ. გუგუშვილი. - თბ., 1979. - გვ.353.[MFN: 19348]
UDC: 339(479.22)(092)"XVII-XVIII"
Annotation: ცნობილი თბილისელი და გორელი ვაჭრები XVII-XVIII საუკუნეებიდან
Person Name: ზუბალაშვილები (მეცენატი, ვაჭარი).
Geographical Name: საქართველო; თბილისი; გორი.
Subjects: ვაჭრობა.
Keywords: ვაჭრობის მუშაკები; ვაჭართა სახლები.
გაჩეჩილაძეთა ბიოგრაფიები : ოთია გაჩეჩილაძე (ოთიაშვილი) // გაჩეჩილაძეთა საგვარეულო : (გაჩეჩილაძეები, ჯაჭვაძეები, წეველიძეები) : [კრ.]2 / კრებული შეადგინა... ეკატერინე გაჩეჩილაძემ. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-0-4880-7. - გვ.99[MFN: 27171]
UDC: 339(479.22)(092)
Annotation: მოკლე ბიოგრაფიული ცნობები
Person Name: გაჩეჩილაძე ოთია (ვაჭარი).
Person Name: გაჩეჩილაძე ნიკოლოზ ოთიას ძე; გაჩეჩილაძე ალექსანდრე; გაჩეჩილაძე.
Keywords: ქართველი ვაჭრები.
ჯავახიშვილი, ივანე
საქართველოს სოციალური და კულტურული ვითარება XI-XII საუკუნეში / ივანე ჯავახიშვილი // ქართველი ერის ისტორია : 5 ტომად : ტ. 2 / ი. ჯავახიშვილი. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-19-810-6. - გვ.315-327[MFN: 30006]
UDC: 94(479.22)"XI-XII" + 321.9(479.22) + 726(479.22)
Subjects: ისტორია; სოციალური ფენები; საეკლესიო ხუროთმოძღვრება.
Keywords: საქართველოს ისტორია; ნასყიდი ყმა; ნებიერი ყმა; სიგელოსანი ყმა; აზნაურები; ვაჭრები; მსახურები; ქართული ეკლესია-მონასტები საზღვარგარეთ; ათონის ივერთა მონასტერი.
ქასაბი, მურად
ქართველები და საქართველო ოსმალურ წყაროებში // ოსმალეთის ქართველები / მურად ქასაბი. - სტამბოლი, 2012. - ISBN 978-605-63115-1-2. - გვ.29-35[MFN: 30603]
UDC: 908(479.22)(093)
Photos: არსლანის ჩეშმეს წარწერა - ოსმან ბინ ჰასან ეთ თიფლისი; დივრიგის დიდი მეჩეთის მინბარის წარწერა - აჰმედ ბინ იბრაჰიმ ეთ-თიფილისი; კავკასიის რუკა - საქართველო, დაღესტანი და შირვანი; ისჰაკ ხალვაში; მუსლიმთა სასფლაო და აკლდამები თბილისში; შაჰ-აბასის მეჩეთი თბილისში, რომელიც საბჭოთა კავშირის დროს დაანგრიეს; თბილისის მეჩეთი; ნევერ ფაშას ჯარების შესვლა ბათუმში; ქართველი ვაჭრები; 1877-1878 წლების ომის შემდეგ აჭარაში დარჩენილი ქართველები; ეფრადი ჯედიდის ქართველი და ლაზი სამხედროების შემოსვლა მუსიკით
Person Name: ჯელალზადე მუსტაფა ეფენდი (ოსმალო ისტორიკოსი); ქათიბ ჩელები (ოსმალო მოგზაური); აჰმედ ჯევდეთ ფაშა (ოსმალო ისტორიკოსი, იურისტი).
Geographical Name: ოსმალეთი; საქართველო.
Subjects: უცხოელები საქართველოს შესახებ.
Keywords: ოსმალური წყაროები.
ქართველთა სულიერი და მატერიალური ყოფა / ოთარ ჯანელიძე // საქართველო და ქართველები : (საკითხავი წიგნი) / ზაზა აბაშიძე, მიხეილ ბახტაძე, ოთარ ჯანელიძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5498-3. - გვ.504-531[MFN: 34745]
UDC: 321(479.22) + 37(479.22) + 001(479.22) + 070(479.22) + 792(479.22) + 75(479.22) + 784.4(479.22)
Content: ქართული სოფელი და ქალაქი XIX საუკუნეში; "ქართველებს არ სძინავთ გონებით" (ქართული კულტურა XIX საუკუნეში); განათლება; მეცნიერება; პრესა; თეატრი; სახვითი ხელოვნება; მუსიკა
Annotation: სოციალური ფენები და კულტურა XIX საუკუნის საქართველოში
Person Name: იოანე ბატონიშვილი (მწერალი, მეცნიერი); ერისთავი გიორგი (მწერალი).
Organization Name: თბილისის სათავადაზნაურო გიმნაზია; ამიერკავკასიის კეთილშობილ ქალთა ინსტიტუტი; თბილისის სასულიერო სემინარია; თბილისის რეალური გიმნაზია; საქართველოს გაზეთი; ტფილისის უწყებანი, გაზეთი; სალიტერატურონი ნაწილნი ტფილისის უწუებათანი, ჟურნალი; კავკაზი, გაზეთი; ცისკარი, ჟურნალი.
Subjects: სოციალური ფენები; განათლება; მეცნიერება; ჟურნალისტიკა; თეატრი; მხატვრობა; მუსიკა.
Keywords: თავადები; აზნაურები; ყმა-გლეხები; ვაჭრები; განათლების კერები; პრესა.