წოდებები : თავადაზნაურობა // ჟამი ხსნისა : ნაწ. 1 / შემდგ. თემურ ქორიძე. - თბ., 2009. - გვ.27-28.[MFN: 14274]
Annotation: სოციალური ფენები საქართველოში
Geographical Name: საქართველო; ქართლი; კახეთი; იმერეთი.
Keywords: თავადები; აზნაურები.
ქართველი საზოგადოების სოციალური შემადგენლობა : ქართველი თავადაზნაურობა // რუსეთის კოლონიური პოლიტიკა და ქართული საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრი XIX საუკუნის პირველ ნახევარში / ჰ. კუპრაშვილი. - თბ., 2011. - გვ.16-26[MFN: 20571]
UDC: 94(479.22:470)"XIX" + 321.9(479.22)"XIX" + 271.22(479.22:470)
Content: ქართველი გლეხობა; ინტელიგენცია, ქალაქის მოსახლეობა, ხელოსნები, ვაჭართა ფენა; სასულიერო წოდება
Annotation: სოციალური ფენები XIX საუკუნის საქართველოში, ცარიზმის პოლიტიკა და მათ მიერ ქართულ ეკლესიაში საზოგადოებრივი ჯგუფის - სასულიერო წოდებების შემოღება
Geographical Name: საქართველო; თბილისი; რუსეთი; ირანი; თურქეთი.
Subjects: ისტორია; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები; ^სოციალური ფენები; რელიგია.
Keywords: საქართველოს ისტორია; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები; ქართველი თავადაზნაურობა; ქართველი გლეხობა; ინტელიგენცია; ქალაქის მოსახლეობა; ხელოსნები; ვაჭართა ფენა; მართლმადიდებლობა; ქართულ-რუსული რელიგიური ურთიერთობები; სასულიერო წოდებები.
კაჭარავა, ანდრო
საქართველოს დემოკრატიული სახელმწიფოს საშინაო პოლიტიკა : ახალი ქართული სახელმწიფოს მშენებლობა // საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა - ბრძოლა დამოუკიდებლობისთვის : (ადვილად საკითხავი წიგნი) / ა. კაჭარავა : ა. დაუშვილი. - თბ., 2012. - გვ.29-79[MFN: 23829]
UDC: 94(479.22)"1918-1921"
• დაუშვილი, ალექსანდრე; Content: საბჭოები; თვითმმართველობის ადგილობრივი ორგანოები; სასამართლო სისტემა; მილიცია; სახალხო გვარდია; საქართველოს არმია; "ქართული ვანდეა"; აგრარული რეფორმები; მუშები და წარმოებითი ურთიერთობები; ბურჟუაზია; თავადაზნაურობა; სახელმწიფო და ეკლესია; განათლება და კულტურა; ყოფა და ცხოვრება; ეროვნებათაშორისო ურთიერთობა
Annotation: დემოკრატიული საქართველო 1918-1921 წლებში
Subjects: ისტორია.
Keywords: საქართველოს ისტორია.
სურგულაძე, აკაკი
საქართველო XIX ს. პირველ ნახევარში : საქართველოს ეკონომიკური და სოციალური ვითარება XIX ს. პირველ ნახევარში / აკაკი სურგულაძე // საქართველოს ისტორია : საკითხავი წიგნი, 1783-1990 / აკაკი სურგულაძე, პაატა სურგულაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-16-141-4. - გვ.50-65[MFN: 35986]
UDC: 94(479.22)"XIX" + 321.9(479.22) + 33(479.22)
Content: ეკონომიკური განვითარება; სოციალური ურთიერთობანი; გურიის აჯანყება 1841 წელს; საზოგადოებრივი მოძრაობა 40-50-იან წლებში; ყირიმის ომი და საქრთველო; სამთავროთა გაუქმება; ბატონყმურ ურთიერთობათა კრიზისი, ანტიბატონყმური აჯანყებანი
Subjects: ისტორია; სოციალური ფენები; ეკონომიკა.
Keywords: საქართველოს ისტორია; თავადაზნაურობა; გლეხები.
თავადაზნაურობა // ეპოქის გამოწვევა და ქართული ეროვნული იდენტობა : 1900-1921 : (სოციალური გარემო) / ნატო სონღულაშვილი. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-22-221-4. - გვ.220-235[MFN: 47944]
Annotation: თავადაზნაურთა ცნობიერებისა და ფუნქციების ცვლილება XX საუკუნის პირველ ოცწლეულში
Geographical Name: .
Keywords: თავადები.
ბეგიაშვილი, თედო
მხატვრული ლიტერატურა ნაადრევი რეალიზმის პერიოდში : გიორგი ერისთავი : თავადაზნაურობა გიორგი ერისთავის ნაწერების მიხედვით // ლიტერატურული საუბრები : სახელმძღვანელო ლიტერატურული თემების, მოხსენებების და რეფერატებისათვის / თედო ბეგიაშვილი. - თბილისი, 1928. - გვ. 177-187[MFN: 48559]
Annotation: მწერლის შემოქმედება
Person Name: ერისთავი გიორგი (მწერალი).
Subjects: ლიტერატურული კრიტიკა.
Keywords: ქართველი მწერლები.
ახვლედიანი, მაია
UDC: 373(479.222.1)
Content: ქუთაისის თავადაზნაურობაარჩილ ახვლედიანი, კოსტა ერისტავი, მიხა მიქელაძებ პიპინია მიქელაძე, კოწია მარჯანიშვილი, დათა ფაღავა, დათა ნიჟარაძე, კოწია წულუკიძე, გოცირიძე, ბონდო მიქელაძე, არჩილ ჩიჯავაძე, კოწია გურული; ქუთაისის ძველი სკოლა; ჯაიანის სახლი, სადაც განთავსებული იყო ქართული სკოლა. ქუთაისი, ლესია უკრაინკას ქუჩა N5; ანტონ ლორთქიფანიძე
Annotation: ჟკოლის დაარსება ქუთაისში 1879 წელს
Person Name: ჭიჭინაძე ალექსი (ქუთაისის სკოლის ინსპექტორი); ჯორჯიკია სპირიდონ (ქუთაისის სკოლის ინსპექტორი).
Subjects: განათლება.
Keywords: სკოლები; ქართული სკოლები.