ცვლილებები სოციალურ ურთიერთობებში 1878-1903 წლებში // აჭარა 1878-1903 წლებში : პოლიტიკური, ეკონომიკური და სოციალური ვითარება / ჯემალ კარალიძე. - ბათუმი, 2009. - ISBN 978-9941-409-99-8. - გვ. 181-207[MFN: 353]
Annotation: რუსული მმართველობის დამყარება აჭარაში. საადგილმამულო ურთიერთობები. ბათუმი როგორც მსხვილი სავაჭრო-სამრეწველო ცენტრი. მანთაშევის ქარხნის მუშების გაფიცვა. სტალინი ბათუმში და არალეგალური სტამბის დაარსება
გამათავისუფლებელი მოძრაობის ახალი ეტაპის დასაწყისი პოლიტიკური პარტიების ჩამოყალიბება : (XIX-XX სს. მიჯნა) // საქართველოს ისტორია, 1801-1921 : სახელმძღვ. უმაღ. სასწ. სტუდ. / ა. ბენდიანიშვილი. - თბ., 1999. - გვ.150-171.[MFN: 15377]
Content: აგრარული მოძრაობა. მუშათა პირველი გაფიცვები; მესამე დასი. ქართული სოციალ-დემოკრატიის ევოლუცია XIX-XX ს. ს. მიჯნა; სოციალ-ფედერალისტური მიმართულების ეროვნული პარტიის ჩამოყალიბება; რევოლუციური მოძრაობა 1901-1904 წლებში
Photos: სერგეი პროკუდინ-გორსკი მდინარე მეფისწყალზე ბათუმთან ახლოს; ახალი ათონის მონასტრის საერთო ხედი; გაგრის ნავსადგური; ტფილისის ხედი მამადავითის ეკლესიის მოედნიდან; ლიკანის სასახლის საერთო ხედი მდინარე მტკვრის მხრიდან; ბორჯომის ხედი თორის გზიდან; ევგენის წყარო. ბორჯომი; ეკატერინეს წყარო. ბორჯომი; წყლის გაგზავნა. ბორჯომი; მუშების ჯგუფი ჩაის კრეფის დროს. ბერძენი ქალები. ჩაქვი; ჩაის დაფასოების განყოფილება. ჩაქვი; ჩაქვის ჩაის ფაბრიკის მეპატრონე ჩინელი ლაუ ჯენ ჯაუ; ჩაის ფაბრიკის მეპატრონე ჩინელის სახლი
Annotation: სერგეი პროკუდინ-გორსკის საქართველოში გადაღებული ფოტოები
საქართველოში საფეიქრო მრეწველობის კვალიფიციური მუშებით და ინჟინერ-ტექნიკური პერსონალით უზრუნველყოფის ისტორისათვის // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 4: საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოციალისტური მრეწველობის ისტორიის საკითხები / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბ., 1971. - გვ.61-86.[MFN: 16995]
Content: საბჭოები; თვითმმართველობის ადგილობრივი ორგანოები; სასამართლო სისტემა; მილიცია; სახალხო გვარდია; საქართველოს არმია; "ქართული ვანდეა"; აგრარული რეფორმები; მუშები და წარმოებითი ურთიერთობები; ბურჟუაზია; თავადაზნაურობა; სახელმწიფო და ეკლესია; განათლება და კულტურა; ყოფა და ცხოვრება; ეროვნებათაშორისო ურთიერთობა