Content: ქვალონის ეკლესიები და სამღვდელოება XIX საუკუნეში; ჩე ოხვამე - წმ. გიორგის სახელობის ეკლესია; დიხა-გუძუბები და "ნაოხვამუ" ადგილები ქვემო ქვალოგში - ტოპონიმიკა
Annotation: სოფელ ქვალონის ისტორიული ძეგლები, ეკლესიებში მოღვაწე სასულიერო პირების ნუსხა და სოფლის ტოპონიმიკა
Content: ეკლესიები და სამღვდელოება XIX საუკუნეში; წმ. გიორგის სახელობის ნაეკლესიარი; ციხე-სიმაგრე; პირველი ხორგის მეორე წმინდა გიორგის ნაეკლესიარი; მისარონის (წმ. გიორგის) სალოცავი; ჯვარცმის ვნების სახელობის ნაეკლესიარი; დადიანთა სასახლე და აფხაზეთის საკათალიკოსო; დიხა გუძუბები და "ნაოხვამუ" ადგილები
Annotation: სოფელ გამოღმა შუა ხორგის ისტორიული ძეგლები, სასულიერო პირების ნუსხა და აფხაზეთის საკათალიკოსო სოფელი
Content: ეკლესიები და სამღვდელოება; მაცხოვრის სახელობის ეკლესია; ციზეთის წმ. გიორგის სახელობის ნაეკლესიარი და დადიანთა ნასახლარი; ჯვარ-კარის სასაფლაო - წმ. გიორგის სახელობის ნაეკლესიარი; პატარა ზარის წმ. გიორგის სახელობის ნაეკლესიარი; საფაჩულიოს წმ. გიორგის სახელობის ნაეკლესიარი; საადანაიოს მთავარანგელოზთა სახელობის ეკლესია; საგუგუნაოს ციხე-კოშკი
Annotation: სოფელ ხორშის ისტორიული ძეგლების მიმოხილვა და სამღვდელო ოჯახების ნუსხა
Content: სამღვდელოება; ზანის მაცხოვრის სახელობის ფერისცვალების ეკლესია და ნაეკლესიარი; საშურღაიოს ღვთისმშობლის მიძინების სახელობის ახალი ხის ეკლესია და ძველი სამლოცველო
Annotation: სოფელ დიდი ზანას ისტორიული ძეგლები და სამღვდელო ოჯახების ნუსხა
რუსეთის ხელისუფლების მიერ საქართველოში განხორციელებული ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული პროექტი // "დიდი რუსიანობა" საქართველოში : (XIX საუკუნის პირველი ნახევარი). წ. 1 / ჰ. კუპრაშვილი. - თბ., 2011. - გვ.131-151.[MFN: 11127]
Photos: ანტონ II; წმიდა მღვდელმთავარი გაბრიელი (ქიქოძე)
Content: ქართველი საზოგადოების სოციალური შემადგენლობა: ქართველი თავადაზნაურობა. ქართველი გლეხობა. ინტელიგენცია. ქალაქის მოსახლეობა, ხელოსნები. ვაჭართა ფენა; სასულიერო წოდება (რუსეთის მიერ საქართველოში რეალიზებული ყველაზე წარმატებული პროექტი)
Annotation: სოციალური ფენები და სასულიერო წოდებები, შედგენილი რუსეთის ხელისუფლების მიერ XIX საუკუნის პირველ ნახევარში
ქართველი სამღვდელოება ეროვნულ-განმათავისუფლებელ მოძრაობაში // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი, ალექსანდრე დაუშვილი, მიხეილ სამსონაძე და სხვ.. - თბ., 2008. - გვ.349-351[MFN: 13937]
ქართველი ხალხის ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობა XIX ს. 60-იანი წლებიდან 1921 წლამდე // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ა. ბენდიანიშვილი, ა. დაუშვილი, მ. სამსონაძე და სხვ.. - თბ., 2008. - გვ.341-372.[MFN: 14277]
Content: თერგდალეულთა ეროვნული პროგრამა და საქმიანობა მისი რეალიზაციისათვის; ეროვნული მიმართულების პარტიების ჩამოყალიბება და საქართველოს პოლიტიკური ავტონომიის პრობლემა 1903-1917 წლებში; ქართველი სამღვდელოება ეროვნულ-განმათავისუფლებელ მოძრაობაში; საქართველოს პირველი რესპუბლიკა
ლენინური "ისკრა" საქართველოში სამღვდელოების საწინნაღმდეგო გამრსვლების შესახებ // რელიგიის ისტორიისა და ათეიზმის საკითხები საქართველოში : წ. 3 / საქ. სსრ. მეცნ. აკადემია. აკად. ს. ჯანაშიას სახ. საქ. სახელმწ. მუზეუმი. - თბ., 1979. - გვ.70-76.[MFN: 16021]