რელიგიური ვითარება თანამედროვე საქართველოში // საქართველოს ეთნოგრაფია/ეთნოლოგია / ივანე ჯავახიშვილის ისტორიიისა და ეთნოლოგ. ინ-ტი; ივანე ჯავახიშვილის თსუ; როლანდ თოფჩიშვილის საერთო რედ.. - თბ., 2010. - გვ.669-697.[MFN: 2740]
UDC: 2(479.22) + 271.22(479.22) + 27(479.22)
Person Name: ალასანია გიული (ისტორიკოსი); ფანჯიკიძე; კასტელი ქრისტოფორო (იტალიელი მისიონერი); პაპუაშვილი ნუგზარ; გეგეშიძე მიხეილ (ისტორიკოსი).
Subjects: რელიგია.
Keywords: რელიგიები საქართველოში; ქრისტიანობა; მართლმადიდებლობა; კათოლიკობა; ლუთერანობა; ისლამი; გრიგორიანობა; იუდაიზმი; რელიგიური სექტები; სტაროვერები; ახალსამოციქულო ეკლესია; მეშვიდე დღის ადვენტისტები; ევანგელისტები; ბაპტისტები; ხსნის კავშირი (ხსნის არმია); იეღოვას მოწმეები; რაჯნიშისტები; კრიშნა; ბაჰაიზმი; ვაჰაბიზმი; რელიგიური სეპარატიზმი.
ბარამიძე, ირაკლი
სეპარატიზმის პრობლემა გაზეთ "სამუსლიმანო საქართველოს" ფურცლებზე // საქართველო და მსოფლიო : (წარსული და თანამედროვეობა) / საქ. განათლ. და მეცნ. სამინ., შოთა რუსთაველის სახედმწ. უნ-ტი. - ბათუმი, 2009. - გვ.187-192.[MFN: 4299]
Organization Name: "სამუსლიმანო საქართველო", გაზეთი.
Subjects: ჟურნალისტიკა.
Keywords: ქართული პერიოდული გამოცემები.
ჭუმბურიძე, დოდო
რუსეთის დივერსიული პოლიტიკა საქართველოში : დემოგრაფიული დივერსიების გაგრძელება : ოსური სეპარატიზმის სათავეებთან // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი, ალექსანდრე დაუშვილი, მიხეილ სამსონაძე და სხვ.. - თბ., 2008. - გვ.136-146.[MFN: 13574]
UDC: 314(479.22) + 323.173(479.22) + 32(479.22:470)
Subjects: მოსახლეობა; კონფლიქტები; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
Keywords: საქართველოს მოსახლეობა; რუსები; ოსები; ქართულ-ოსური კონფლიქტი; ქართულ-რუსული პოლიტიკური ურთიერთობები.
დაუშვილი, ა
Content: საბჭოთა ტოტალიტარული რეჟიმის დამკვიდრება; საქართველოს ხელმეორე ოკუპაცია და ქართული საზოგადოებრივი აზრი; საბჭოთა ინტერნაციონალისტური სახელმწიფო პოლიტიკა კოლონიალიზმის ელემენტებით; ანტიკოლონიური - ანტისაბჭოთაგამოსვლები საქართველოში XX საუკუნის 20-იან წლებში; საქართველოს "ავტონომიზაცია" და "გაყინული" სეპარატიზმი; საბჭოთა ეკონომიკური კოლონიალიზმის არსი; საქართველოს მოსახლეობის ფსიქო-სოციალური და კულტურული ევოლუცია; მასობრივი რეპრესიები საქართველოში 30-იანი წლების მეორე ნახევარში
Person Name: კადიროვი სეიდ (პარტიული მუშაკი).
Organization Name: ნაციონალ-უკლონისტები, პარტია.
Subjects: ისტორია; ეკონომიკა; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
Keywords: საქართველოს ისტორია; რუსეთ-საქართველოს პოლიტიკური ურთიერთობა; კოლონიალიზმი; ოკუპაცია; ჯინგოიზმი; რეპრესიები; 1922 წლის აჯანყება; 1924 წლის აჯანყება.
დაუშვილი, ა.
რუსული კოლონიალიზმის წინააღმდეგ ბრძოლა XX საუკუნის მეორე ნახევარში // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ა. ბენდიანიშვილი, ა. დაუშვილი, მ. სამსონაძე და სხვ.. - თბ., 2008. - გვ.449-485.[MFN: 14319]
Content: პოსტსტალინური ეპოქა: ხრუშჩოვი და საქართველო; ეკონომიკური და იდეოლოგიური ღვედების გაძლიერება; ეროვნული ცნობიერების განვითარება და გაძლიერება; საბჭოთა იმპერიის კრახი; 1989 წლის 9 აპრილი; პოსტსაბჭოთა რუსეთის ნეოკოლონიალიზმი და ახალი საქართველო
Person Name: ხრუშჩოვი (პოლიტიკოსი).
Geographical Name: საქართველო; რუსეთი; საბჭოთა კავშირი; აფხაზეთი; ჩეჩნეთი.
Subjects: ისტორია; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
Keywords: საქართველოს ისტორია; რუსეთ-საქართველოს პოლიტიკური ურთიერთობა; კოლონიალიზმი; რეპრესიები; 1956 წლის 9 მარტი; დისიდენტური მოძრაობა; 1989 წლის 9 აპრილი; სეპარატიზმი; ნეოკოლონიალიზმი; "ბოროტების იმპერია"; "გარდაქმნა".
ჭუმბურიძე, დ.
რუსეთის დივერსიული პოლიტიკა საქართველოში // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ა. ბენდიანიშვილი, ა. დაუშვილი, მ. სამსონაძე და სხვ.. - თბ., 2008. - გვ.136-146.[MFN: 14585]
Content: დემოგრაფიული დივერსიის გაძლიერება; ოსური სეპარატიზმის სათავეებთან
Annotation: რუსეთის დემოგრაფიული პოლიტიკა ქართველთა გასახლებისა და მათ ადგილას არაქართველთა კომპაქტური დასახლებების შექმნის თაობაზე
Subjects: რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
Keywords: რუსეთ-საქართველოს პოლიტიკური ურთიერთობა; კოლონიალიზმი; მოსახლეობა; დემოგრაფია; ეროვნული უმცირესობები.
მეგრელიშვილი, მერაბ
საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის საკითხი და რუსული სეპარატიზმი // სამეცნიერო კონფერენცია "წმიდა ანდრია პირველწოდებულის გზით" : (მასალები), 2008 წ. 2-4 მაისი : სხალთის ეპარქია / "წმიდა ანდრია პირველწოდებულის გზით", სამეცნიერო კონფერენცია (2008, ხულო). - თბ., 2008. - გვ.28-29.[MFN: 14688]
UDC: 271.22(479.22) + 94(479.22)"XX" + 2(479.22:470)
Annotation: 1917 წ. რუსეთში გამოცემული დროებითი წესები საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის მდგომარეობის შესახებ
Subjects: რელიგია; ისტორია; საქარტველო-რუსეთის ურთიერთობა.
Keywords: საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალია; საქართველოს ისტორია; ქართულ-რუსული რელიგიური ურთიერთობები.
საქართველოს "ავტონომიზაცია" თუ გაყინული სეპარატიზმი // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ა. ბენდიანიშვილი, ა. დაუშვილი, მ. სამსონაძე და სხვ.. - თბ., 2008. - გვ.410-421.[MFN: 17337]
UDC: 35(479.22) + 94(479.22)"XX"
Annotation: XX ს-ის 20-იანი წწ.
Subjects: ადმინისტრაციული დაყოფა; ისტორია.
ბლუაშვილი, უჩა
ეროვნული მოძრაობის აღმავლობა და კომუნისტური მმართველობის დასასრული / უჩა ბლუაშვილი // ეროვნული მოძრაობა და პოლიტიკური კონფრონტაცია საქართველოში : 1987-1993 / უ. ბლუაშვილი; რედ.: ა. დაუშვილი. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-9941-0-5057-2. - გვ. 17-89[MFN: 27886]
UDC: 94(479.22)"1987-1993" + 325.8(479.22) + 316.32(479.22)
Content: ეროვნულ-პატრიოტული ორგანიზაციების ჩამოყალიბება; ნოემბრის აქცია; სეპარატიზმი და სეპარატისტები; 1989 წლის 9 აპრილი; დამოკიდებულება 1990 წლის 25 მარტის უზენაესი საბჭოს არჩევნებისადმი; "თურქი მესხების" პროლემა; სახალხო ფრონტის დაფუძნება; კონფრონტაცია რადიკალთა ბანაკში; 28 ოქტომბრის არჩევნები
Annotation: XX საუკუნის 80-იანი წლები
Person Name: ჭანტურია გია; წერეთელი ირაკლი; ჩხეიძე თამარ; გოგბაიძე გურამ; ლაშქარაშვილი ჯონი; ბერძენიშვილი დავით; ბერძენიშვილი ლევან; ძაბირაძე ვახტანგ; გოგია ზურაბ; ცინცაძე ზურაბ; საღარაძე პაატა; კაკაბაძე ნანა; გამსახურდია ზვიად; კოსტავა მერაბ; სარიშვილი ირინა; ჭავჭავძე ზურაბ.
Organization Name: ილია ჭავჭავაძის საზოგადოება; ილია ჭავჭავაძის საზოგადოება - მეოთხე დასი; წმინდა ილია მართლის საზოგადოება.
Subjects: ისტორია; ეროვნული მოძრაობა; საზოგადოებები.
Keywords: საქართველოს უახლესი ისტორია; ეროვნულ-განმანთავისუფლებელი მოძრაობა საქართველოში.
ღუნაშვილი, ვლადიმერ
ვახტანგის გამეფება // ვახტანგ გორგასალი. პოლიტიკური ორიენტაცია და სეპარატიზმი : სამეცნიერო-პოპულარული ნაშრომი / ვლადიმერ (ვალო) ღუნაშვილი. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5925-4. - გვ.6-14[MFN: 43049]
UDC: 94(479.22)"V"