"მიმდინარე კონტროლის პროცედურების ჩატარების, სასაქონლო-მატერიალურ ფასეულობათა ჩამოწერის, საგადასახადო დავალიანების გადახდევინების უზრუნველყოფის ღონისძიებების განხორციელების, სამართალდარღვევათა საქმისწარმოების წესის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2010 წლის 31 დეკემბრის N994 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N615 : ქ. თბილისი, 16 დეკემბერი, 2011 წ. // გადასახადები და აღრიცხვა : მეთოდურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - იანვარი. - N1. - გვ.31-34. - ოფიციალური მასალები[MFN: 104598]
"საქართველოს მთავრობასა და ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობას შორის 2005 წლის 12 სექტემბერს გაფორმებული "ათასწლეულის გამოწვევის შეთანხმების (კომპაქტის)" პროგრამის განხორციელებისას საგადასახადო და საბაჟო შეღავათების გამოყენების შესახებ" ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2006 წლის 4 აპრილის N297 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N617 : ქ. თბილისი, 16 დეკემბერი, 2011 წ. // გადასახადები და აღრიცხვა : მეთოდურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - იანვარი. - N1. - გვ.36-39. - ოფიციალური მასალები[MFN: 104599]
კიდევ ერთხელ დემოგრაფიისა და დემოგრაფიული სტატისტიკის შესახებ / მერაბ ხმალაძე // ეკონომიკა და ბიზნესი / ივ. ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახ-ფო უნ-ტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5789. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.57-68. - ეკონომიკური თეორია და ეკონომიკური პოლიტიკა. - რეზ. ინგლ. ენ.. - ბიბლიოგრ. შენიშვნებში[MFN: 104600]
წარმატების ათი მცნება / გიგლა გობეჩია // გადასახადები და აღრიცხვა : მეთოდურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2012. - იანვარი. - N1. - გვ.50-52. - ისინი ასე მდიდრდებოდნენ[MFN: 104602]
ჰუმანური განვითარების ინდექსი: ისტორია და რეალობა / მაია მინდორაშვილი // ეკონომიკა და ბიზნესი / ივ. ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახ-ფო უნ-ტი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5789. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5. - გვ.69-90. - მიკრო-მაკროეკონომიკა. - რეზ. ინგლ. ენ.. - ბიბლიოგრ. შენიშვნებში[MFN: 104605]