UDC:  329 + 343.125.2 + 323.233](479.22)
Annotation:  2011 წლის 26 მაისისა და ქვეყანაში სამართლიანობის აღდგენის შესახებ
Person Name:  მერაბიშვილი ვანო ("ნაციონალური მოძრაობის" გენერალური მდივანი); ადეიშვილი ზურაბ (იუსტიციის ყოფილი მინისტრი); ივანიშვილი ბიძინა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); ზურაბიშვილი სალომე (საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი).
Subjects:  პოლიტიკური პარტიები; დაკავება; საპროტესტო აქციები.
1. Бетанели, Геогрий
Вето преодолено... Поправки в закон "Об общих судах" / Георгий Бетанели // Аргументы и факты. - Москва, 2013. - Май. - С.13[MFN: 130877]
UDC:  34.130.53 + 347.99](479.22)
Саакашвили, Михаил (президент Грузии, автор комментария);  Кублашвили, Константин (председатель Верховного суда Грузии, автор комментария);  Имерлишвили, Ирина (член коалиции "Грузинская мечта", автор комментария);  Минашвили, Акакий (член фракции "Единое Национальное движение", автор комментария);
Subjects:  კანონები; სასამართლოები.
ხუდონჰესის გარემოზე ზემოქმედება ბოლომდე ჯერაც დაუდგენელია / მარი ჩიტაია // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 30 მაისი. - N140. - გვ.7[MFN: 130878]
UDC:  621.311.21(479.22)
კორლჰოფი, არენ (ჰოლანდიელი, გარემოს დაცვის საერთაშორისო ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  სლუტვეხი, როი (ბიომრავალფეროვნების ექსპერტი, კომენტარის ავტორი);  წერეთელი, პაატა ("ტრანს ელექტრიკა ჯორჯიას" გენერალური დირექტორი, კომენტარის ავტორი);  გოგალაძე, ხათუნა (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი, კომენტარის ავტორი);  არველაძე, რევაზ (ენერგეტიკოსი, კომენტარის ავტორი);
Annotation:  ხუდონის ჰიდროელექტროსადგურის მშენებლობის დაწყებამდე ხარისხიანი ექსპერტიზის საჭიროების შესახებ
Subjects:  ჰიდროელექტროსადგურები.
Keywords:  განსახლების გეგმა.
1. გაიხარაშვილი, დავით
წულუკიანი კბილაშვილს დაუპირისპირდა. ციხის "ბუნტის" საქმის ახალი დეტალები : ინტერვიუ / დ. გაიხარაშვილი ; ესაუბრა მარიამ ნადირაძე // პრაიმტაიმი. - თბილისი, 2013. - 27 მაისი. - N21. - გვ.16-17[MFN: 130879]
გიგაური, ქეთევან (დავით გაიხარაშვილის დედა, კომენტარის ავტორი);
Annotation:  თვითმხილველის, ყოფილი პატიმრის საუბარი 2006 წლის ციხის ბუნტისა და საკუთარი ჯანმრთელობის შესახებ
Person Name:  წულუკიანი თეა (იუსტიციის მინისტრი); კბილაშვილი არჩილ (მთავარი პროკურორი).
Subjects:  პატიმართა ამბოხი.
1. ნინო გიორგობიანი დავით საყვარელიძის განცხადებებს სიცრუეს უწოდებს ; ინფორმაცია "ნიუსპრესი" // ახალი თაობა. - თბილისი, 2013. - 30 მაისი. - N126. - გვ.6[MFN: 130880]
UDC:  351.745.5-057.91(479.22)
გიორგობიანი, ნინო (შსს-ს საზაგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი, კომენტარის ავტორი);
Annotation:  კომენტარი დავით საყვარელიძის განცხადებაზე თენგიზ გუნავას საქმეზე დასჯილი პოლიციელის შესახებ
Person Name:  საყვარელიძე დავით (პარლამენტარი); გუნავა თენგიზ (სამეგრელო-ზემო სვანეთის გუბერნატორი); თოფურია მირისან (კახეთის სამხარეო პოლიციის უფროსი); ხველელიძე გელა (შს მინისტრის ყოფილი მოადგილე).
Subjects:  პოლიციის მაღალჩინოსნები.