[საარჩევნო გარემოს შეფასების შესახებ საპრეზიდენტო არჩევნებისათვის] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 19 ივლისი. - N190. - გვ.2[MFN: 136108 ]
• კაკაბაძე, ნანა (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი); ძაბირაძე, ვახტანგ (კონსტიტუციონალისტი, კომენტარის ავტორი); კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი); მურღულია, გია (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი);
Subjects: არჩევნები .
Keywords: საარჩევნო გარემო .
გუგუჩია, ლადო
სოხუმელი ზურაბ გუგუჩია ციურიხის უნივერსიტეტის ყველაზე ახალგაზრდა პროფესორი გახდა : ინტერვიუ / ზ. გუგუჩია ; ესაუბრა ლ. ქირია // საქართველო და მსოფლიო . - თბილისი, 2013. - 31 ივლისი-6 აგვისტო. - N28. - გვ.32[MFN: 136109 ]
UDC: 001(=353.1)(494)
Annotation: ინტერვიუ შვეიცარიაში მოღვაწე ქართველ მეცნიერთან
Subjects: ქართველები უცხოეთში .
თარგამაძე, გივი (დეპუტატი)
"გეგმა ასეთია... მაგრამ, ივანიშვილი მეორედ მოსვლას ვერ შეძლებს!" : ინტერვიუ / გივი თარგამაძე ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია . - თბილისი, 2013. - 6-8 სექტემბერი. - N90(846). - გვ.5[MFN: 136110 ]
UDC: 32 + 329 + 342.843.17](479.22)
Annotation: ბიძინა ივანიშვილის პრესკონფერენციასა და პრეზიდენტობის კანდიდატებთან დაკავშირებით
Person Name: ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი); მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
Subjects: პოლიტიკა ; არჩევნები ; პრეზიდენტობის კანდიდატები .
მაისაშვილი, გია (ეკონომისტი, პოლიტიკოსი და ლიდერთა სკოლის ხელმძღვანელი)
"ქვეყანაში ეკონომიკური სტაგნაცია და უიმედობაა" : ინტერვიუ / გია მაისაშვილი ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი . - თბილისი, 2013. - 19 ივლისი. - N190. - გვ.3-4[MFN: 136111 ]