[საარჩევნო გარემოს შეფასების შესახებ საპრეზიდენტო არჩევნებისათვის] / თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 ივლისი. - N190. - გვ.2[MFN: 136108]
კაკაბაძე, ნანა (უფლებადამცველი, კომენტარის ავტორი);  ძაბირაძე, ვახტანგ (კონსტიტუციონალისტი, კომენტარის ავტორი);  კობიაშვილი, ნელი (ჟურნალისტი, კომენტარის ავტორი);  მურღულია, გია (ფილოლოგი, კომენტარის ავტორი);
Subjects:  არჩევნები.
Keywords:  საარჩევნო გარემო.
1. გუგუჩია, ლადო
სოხუმელი ზურაბ გუგუჩია ციურიხის უნივერსიტეტის ყველაზე ახალგაზრდა პროფესორი გახდა : ინტერვიუ / ზ. გუგუჩია ; ესაუბრა ლ. ქირია // საქართველო და მსოფლიო. - თბილისი, 2013. - 31 ივლისი-6 აგვისტო. - N28. - გვ.32[MFN: 136109]
UDC:  001(=353.1)(494)
Annotation:  ინტერვიუ შვეიცარიაში მოღვაწე ქართველ მეცნიერთან
Subjects:  ქართველები უცხოეთში.
1. თარგამაძე, გივი (დეპუტატი)
"გეგმა ასეთია... მაგრამ, ივანიშვილი მეორედ მოსვლას ვერ შეძლებს!" : ინტერვიუ / გივი თარგამაძე ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 6-8 სექტემბერი. - N90(846). - გვ.5[MFN: 136110]
UDC:  32 + 329 + 342.843.17](479.22)
Annotation:  ბიძინა ივანიშვილის პრესკონფერენციასა და პრეზიდენტობის კანდიდატებთან დაკავშირებით
Person Name:  ივანიშვილი ბიძინა (პრემიერ-მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი); მარგველაშვილი გიორგი (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
Subjects:  პოლიტიკა; არჩევნები; პრეზიდენტობის კანდიდატები.
1. მაისაშვილი, გია (ეკონომისტი, პოლიტიკოსი და ლიდერთა სკოლის ხელმძღვანელი)
"ქვეყანაში ეკონომიკური სტაგნაცია და უიმედობაა" : ინტერვიუ / გია მაისაშვილი ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 ივლისი. - N190. - გვ.3-4[MFN: 136111]
Annotation:  არჩევნების შესახებ
1. Андроникашвили-Ломидзе, Тина (княгиня, двоюродная сестра Саломеи Андроникашвили)
Соломинкой тебя назвал / Тина Андроникашвили-Ломидзе ; Записал Владимир Саришвили // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 14-20 августа. - N33. - С.7[MFN: 136112]
UDC:  929.7(479.22)(092)
Annotation:  О княгине, меценате Саломее Андроникашвили
Subjects:  ქართველი დიდგვაროვნები.
საარჩევნო უბანთან აგიტაცია 500 ლარით დაჯარიმდება / თამთა ვირსალაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 ივლისი. - N190. - გვ.3[MFN: 136113]
UDC:  342.8(479.22)
მაისურაძე, თემურ (საპარლმენტო უმრავლესობის წევრი, კომენტარის ავტორი);  ტალიური, ლელა (საია-ს იურისტი, კომენტარის ავტორი);
Annotation:  საარჩევნო კოდექსში შესატან ცვლილებებზე
Subjects:  საარჩევნო კოდექსი.
გრილი ტურისტული სეზონი ბათუმში. მიუხედავად არახელსაყრელი ამინდისა , აჭარაში უცხოელების სიმრავლე შეინიშნება / თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 6 სექტემბერი. - N237. - გვ.5[MFN: 136114]
UDC:  338.48-31(479.22)
გუჯაბიძე, სოფო (აჭარის ტურიზმის სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის კოორდინატორი, კომენტარის ავტორი);
Subjects:  ტურიზმი.
Поэт трагической судьбы / Малхаз Эбралидзе // Тбилисская неделя. - Тбилиси, 2013. - 14-20 августа. - N33. - С.9[MFN: 136115]
Annotation:  О жизни и творчестве поэта Мамия Гуриели
Subjects:  ქართველი პოეტები.
ბურჯანაძე ივანიშვილს პოლიტიკაში დარჩენას ურჩევს // ვერსია. - თბილისი, 2013. - 6-8 სექტემბერი. - N90(846). - გვ.5[MFN: 136116]
UDC:  328.131 + 342.843.17](479.22)
Annotation:  პრემიერ-მინისტრ ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკიდან წასვლის გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით
Person Name:  ბურჯანაძე ნინო (პრეზიდენტობის კანდიდატი).
Subjects:  პრემიერ-მინისტრები; პრეზიდენტობის კანდიდატები.
რა საფრთხეს უქმნის ორგანიზმს არასწორი გარუჯვა / მაია აბაიაძე // რეზონანსი. - თბილისი, 2013. - 19 ივლისი. - N190. - გვ.4[MFN: 136117]
UDC:  616.5-003.829.6
ლეონიძე, ცირა (მედიცინის დოქტორი, კომენტარის ავტორი);  არველაძე, გიორგი (დერმატო-ვენეროლოგი, კომენატრის ავტორი);
Annotation:  არასწორი გარუჯვის საფრთხეების შესახებ
Subjects:  გარუჯვა.
Pages:  «« First  « Prev  | 13607 | 13608 | 13609 | 13610 | 13611 | 13612 | 13613 | 13614 | 13615 | 13616 | 13617 |  Next »  Last »»