მეგობრობა გზად და ხიდად / მ. შაფთოშვილი // მენორა. - თბილისი, 1996. - ივნისი. - N6. - გვ.2[MFN: 184978]
Annotation:  ისრაელის ქალაქ ლოდის და გორის მუნიციპალიტეტების დაძმობილების აქტის საზეიმო ხელმოწერის შესახებ ქალაქ გორში
Person Name:  ქობლიანიძე დავით (ქალაქ გორის მერი); ლევი მაქსიმ (ქალაქ ლოდის მერი).
Subjects:  დაძმობილებული ქალაქები.
1. სასამართლო // მუშა. - თბილისი, 1922. - 9 დეკემბერი. - N17. - გვ.3[MFN: 184979]
UDC:  347.962(479.22)
Content:  ამხანაგო, მუშებო!; რა საქმეებს გაარჩევს სახალხო სასამართლო 10 დეკემბერს?; ვინ არიან მსაჯულები?; ვინ არიან ბრალდებულნი და რა ბრალდება მათ?
Person Name:  საგანელიძე გრიგოლ (საკონდიტროს მეპატრონე); ბრეგვაძე (მუშა); ლორიშვილი (სასადილო "არტელის" მეპატრონე); ტუშარაშვილი (სასადილო "არტელის" მეპატრონე); ნასყიდაშვილი (სასადილო "არტელის" მეპატრონე); ამანათაშვილი (სასადილო "არტელის" მეპატრონე); მაჩაიძე ვანო (მუშა); გულბენკიანი ანა (მრეცხავი); დვორსკი (ხილის კონსერვის დამამზადებელი ქარხანა); კოგანი (ხილის კონსერვის დამამზადებელი ქარხანა).
Subjects:  სახალხო სასამართლო.
კორპუსები ეზოებისა და ავტოსადგომების გარეშე / მარიამ აფციაური // რეზონანსი. - თბილისი, 2015. - 23 იანვარი. - N16. - გვ.8[MFN: 184980]
UDC:  332.82 + 911.372.7 + 712.4](479.22)
Annotation:  საცხოვრებელი სახლების მშენებლობისას გამწვანების, ეზოსა და პარკინგის საკითხების მოგვარების აუცილებლობის შესახებ
Subjects:  ბინათმშენებლობა; ინფრასტრუქტურა; გამწვანება.
მაია ჩიბურდანიძე და ზურაბ აზმაიფარაშვილი სიკვდილს გადაურჩნენ : ასეთი ავარიისას მხოლოდ ღვთის ნება თუ გადაგარჩენს, - თვლიან დაზარალებულები / ლევან ჯავახიშვილი // რეზონანსი. - თბილისი, 1998. - 7 მაისი. - N121(1169). - გვ.1,20[MFN: 184981]
UDC:  794.1(092)(479.22)
Annotation:  მაია ჩიბურდანიძის შესახებ
Person Name:  ჩიბურდანიძე მაია (მოჭადრაკე); აზმაიფარაშვილი ზურაბ (საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის პრეზიდენტი).
Subjects:  მოჭადრაკეები.
1. ძაგანია, კახა ("მემარცხენე ალიანსის" ერთ-ერთი ლიდერი)
კახა ძაგანია: "ხელისუფლება ვერ ხვდება, სააკაშვილი რამხელა საფრთხეშია!" : ინტერვიუ / კ. ძაგანია ; ესაუბრა მ. მჭედლიშვილი // ახალი თაობა. - თბილისი, 2015. - N25. - გვ.5[MFN: 184982]
UDC:  34 + 343.23 + 323](479.22)
Annotation:  ხელისუფლების მიერ სამართლიანობის აღდგენის შესახებ
Person Name:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბერუჩაშვილი თამარ (საგარეო-საქმეთა მინისტრი); მეტრეველი ია (უფლებადამცველი).
Subjects:  სამართალი; დანაშაული; პოლიტიკური პროცესები.
1. Пирцхалава, О.
Вспомните Вано Сараджишвили / О. Пирцхалава // Свободная Грузия. - Тбилиси, 1992. - 2 мая[MFN: 184983]
UDC:  782 + 78.071.2](479.22)(092)
Annotation:  Об оперном певце Вано Сараджишвили
Person Name:  Сараджишвили Вано (оперный певец).
Subjects:  ოპერის მომღერლები.
1. მიხაელი (მიხელაშვილი), დან (საზოგადო მოღვაწე, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი)
მოხიბლული ვარ : ინტერვიუ / დ. მიხაელი ; ესაუბრა მ. სოლომონიშვილი // მენორა. - თბილისი, 1996. - ივნისი. - N6. - გვ.3[MFN: 184984]
UDC:  61(569.4)
Annotation:  ინტერვიუ ისრაელიდან საქართველოში სტუმრად მყოფ დან მიხაელთან საკუთარ ბიოგრაფიასა და საქმიანობაზე
Subjects:  მედიცინის მუშაკები.
Pages:  «« First  « Prev  | 18494 | 18495 | 18496 | 18497 | 18498 | 18499 | 18500 | 18501 | 18502 | 18503 | 18504 |  Next »  Last »»