გურულებმა ამერიკა სუნთლა გადარიეს : ინტერვიუ / ირაკლი მახარაძე ; მოამზადა ნინო გედენიძემ // ქართული უნივერსიტეტი . - , 2009. - 12-18 ნოემბერი. - N39. - გვ.8-9[MFN: 23279 ]
UDC: 94 + 325.2(479.22)
Annotation: კინორეჟისორის ფოტოგამოფენის "ქართველები ამერიკაში" შესახებ
Person Name: ერისთავი ალექსანდრე (ოფიცერი); ქართველიშვილი ალექსანდრე (ავივკონსტრუქტორი); გრიგორაშვილი მიხეილ (ავიაკონსტრუქტორი); ქვარიანი კოლა (მოჭადრაკე); თუმანიშვილი თამარ (ბალერინა); კობახიძე გრიგოლ (მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი); პაპაშვილი გიორგი (მოქანდაკე და მწერალი); მაჩაბელი გიორგი (პარფიუმერული ფირმის დამაარსებელი).
Subjects: ისტორია ; ქართველები საქართველოს გარეთ .
Гамова, Светлана
Саммит СНГ под знаком Косово. Судьбу непризнанных республик президенты вынесли за рамки протокола // Независимая газета . - M, 2008. - 22-23 февраля. - N35-36. - C.1,9[MFN: 23280 ]
UDC: 323.173(479.22:479.224:479.225)
• Меликова, Наталья ;
Annotation: Последствия косовского прецедента для стран с неурегулированными конфликтами
Person Name: Кокойты Эдуард (президент Южной Осетии); Багапш Сергей (президент Абхазии); Саакашвили Михаил (президент Грузии); Воронин Владимир (президент Молдавии); Якобашвили Темури (госминистр Грузии по реинтеграции); Алиев Ильхам (президент Азербайджана).
Subjects: კონფლიქტის რეგიონები .
საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის საინფორმაციო უზრუნველყოფისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტი
ევრიკა: პროფკავშირებიც გვყოლია // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 2-8 დეკემბერი. - N38. - გვ.10[MFN: 23281 ]
UDC: 331.105.44 + 331.2(479.22)
Annotation: პასუხი გაზეთ "ბანკები და ფინანსებში" დაბეჭდილ წერილზე "პროფკავშირების ფინანსები"(ავტორი ი.ზარნაძე) - მ.ღურჭუმელიძის შესახებ
Person Name: ღურჭუმელიძე მანანა (სპმთპ-ის ლიდერი).
Organization Name: საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა პროფკავშირები .
Subjects: პროფკავშირები ; ხელფასები .
"ბოირერის" პროდუქცია ქართულ ბაზარზე! // რეზონანსი . - , 2009. - 1 დეკემბერი. - N325. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N89. - გვ.11[MFN: 23282 ]
UDC: 334.722(430)
Annotation: გერმანული კომპანია "ბოირერის" ელექტრო და მექანიკური მოწყობილობების შესახებ
Subjects: გერმანული კომპანიები .
მომხმარებელი არჩევანს ხარისხზე აკეთებს. ვისოლის ქსელში იტალიური საწვავის "აპი"-ს გაყიდვები იზრდება // ბანკები და ფინანსები . - , 2009. - 2-8 დეკემბერი. - N38. - გვ.10[MFN: 23283 ]
UDC: 62-63(450:479.22)
Annotation: "ვისოლის" საერთო გაყიდვებში იტალიური საწვავის "აპი"-ს წილის ზრდისადმი მიძღვნილ პრესკონფერეციაზე
Organization Name: "ვისოლ პეტროლიუმ ჯორჯია" ; "აპი" - იტალიური კომპანია .
Subjects: საწვავი .
ბედისწერა ნამდვილი ძალაა, ყველაფერი ბედისწერის ბეჭედს ატარებს... ვიხილავ საქართველოს?... ტკივილი უხვად გადადის ფიქრებში... შევეჩვიე ბედს ბედზე მიგდებული... // ქართული უნივერსიტეტი . - , 2009. - 12-18 ნოემბერი. - N]39. - გვ.10[MFN: 23284 ]
Annotation: გრიგოლ რობაქიძის ცხოვრებისა და შემოქმედების, სტუდია Memoria-ს მიერ გამოცემული - "სიყვარული მესამე ნაპირზე" - CD ალბომის შესახებ.
Person Name: რობაქიძე გრიგოლ (მწერალი); ზომბარტი ნიკოლაუ (გერმანელი მწერალი).
Person Name: ხოფერია ნინო (წიგნის პროექტის ავტორი).
Subjects: ქართველი მწერლები .
თოფჩიშვილი, რევაზ
განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ ; 11 ნოემბერი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი . - , 2009. - 1 დეკემბერი. - N325. - გვ.12[MFN: 23285 ]