UDC:  323.173(479.22:479.224:479.225)
Annotation:  Последствия косовского прецедента для стран с неурегулированными конфликтами
Person Name:  Кокойты Эдуард (президент Южной Осетии); Багапш Сергей (президент Абхазии); Саакашвили Михаил (президент Грузии); Воронин Владимир (президент Молдавии); Якобашвили Темури (госминистр Грузии по реинтеграции); Алиев Ильхам (президент Азербайджана).
Subjects:  კონფლიქტის რეგიონები.
1. საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის საინფორმაციო უზრუნველყოფისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტი
ევრიკა: პროფკავშირებიც გვყოლია // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 2-8 დეკემბერი. - N38. - გვ.10[MFN: 23281]
UDC:  331.105.44 + 331.2(479.22)
Annotation:  პასუხი გაზეთ "ბანკები და ფინანსებში" დაბეჭდილ წერილზე "პროფკავშირების ფინანსები"(ავტორი ი.ზარნაძე) - მ.ღურჭუმელიძის შესახებ
Person Name:  ღურჭუმელიძე მანანა (სპმთპ-ის ლიდერი).
Organization Name:  საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა პროფკავშირები.
Subjects:  პროფკავშირები; ხელფასები.
1. "ბოირერის" პროდუქცია ქართულ ბაზარზე! // რეზონანსი. - , 2009. - 1 დეკემბერი. - N325. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N89. - გვ.11[MFN: 23282]
UDC:  334.722(430)
Annotation:  გერმანული კომპანია "ბოირერის" ელექტრო და მექანიკური მოწყობილობების შესახებ
Subjects:  გერმანული კომპანიები.
1. მომხმარებელი არჩევანს ხარისხზე აკეთებს. ვისოლის ქსელში იტალიური საწვავის "აპი"-ს გაყიდვები იზრდება // ბანკები და ფინანსები. - , 2009. - 2-8 დეკემბერი. - N38. - გვ.10[MFN: 23283]
UDC:  62-63(450:479.22)
Annotation:  "ვისოლის" საერთო გაყიდვებში იტალიური საწვავის "აპი"-ს წილის ზრდისადმი მიძღვნილ პრესკონფერეციაზე
Organization Name:  "ვისოლ პეტროლიუმ ჯორჯია"; "აპი" - იტალიური კომპანია.
Subjects:  საწვავი.
ბედისწერა ნამდვილი ძალაა, ყველაფერი ბედისწერის ბეჭედს ატარებს... ვიხილავ საქართველოს?... ტკივილი უხვად გადადის ფიქრებში... შევეჩვიე ბედს ბედზე მიგდებული... // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 12-18 ნოემბერი. - N]39. - გვ.10[MFN: 23284]
Annotation:  გრიგოლ რობაქიძის ცხოვრებისა და შემოქმედების, სტუდია Memoria-ს მიერ გამოცემული - "სიყვარული მესამე ნაპირზე" - CD ალბომის შესახებ.
Person Name:  რობაქიძე გრიგოლ (მწერალი); ზომბარტი ნიკოლაუ (გერმანელი მწერალი).
Person Name:  ხოფერია ნინო (წიგნის პროექტის ავტორი).
Subjects:  ქართველი მწერლები.
განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ ; 11 ნოემბერი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი. - , 2009. - 1 დეკემბერი. - N325. - გვ.12[MFN: 23285]