რაც მეტ ხალხს გავაგებინებთ, ვინა ვართ, რა ვართ, უკეთესი იქნება : ინტერვიუ / ი. მახარაძე ; ესაუბრა ლელა ოჩიაური // რეზონანსი. - , 2011. - 8 ივლისი. - N178. - გვ.6,10[MFN: 73862]
UDC:  325.2(479.22:73)
Annotation:  საუბარი კინორეჟისორთან და მკვლევართან მის მიერ გამოცემულ, აშშ-ში ემიგრირებული ქართველების გამორჩეული წარმომადგენლების ცხოვრების ამსახველ ნაშრომზე "ქართველები ამერიკაში"
Subjects:  ქართველები უცხოეთში.
100 ქართველი უცხოეთში // რეზონანსი. გალაკტიონი. - , 2011. - 10 ივლისი. - N24. - გვ.9[MFN: 73863]
UDC:  325.2(=353.1)(100)
Annotation:  საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიისა და ქართული ენციკლოპედიის ირაკლი აბაშიძის სახელობის მთავარი სამეცნიერო რედაქციის მიერ გამოცემული წიგნის "100 ქართელი უცხოეთში" პრეზენტაცია.
Person Name:  აბაშიძე ზურაბ (ქართული ენციკლოპედიის ირაკლი აბაშიძის სახელობის მთავარი სამეცნიერო რედაქციის დირექტორი); მეტრეველი როინ (ისტორიკოსი); ლორთქიფანიძე მარიკა (ისტორიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ კორესპონდენტი, პროფესორი); კვარაცხელია გუჩა (ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, მეცნიერებათა აკადემიის წევრ კორესპონდენტი).
Subjects:  ქართველები საზღვარგარეთ.
1. ბაგაური, ნესტან
კონკურსი - "ქართული კალიგრაფია" დასრულდა : ინტერვიუ / ნესტან ბაგაური ; ესაუბრა ნინო საბაშვილი // რეზონანსი. გალაკტიონი. - , 2011. - 10 ივლისი. - N24. - გვ.10[MFN: 73864]
UDC:  003.077 + 7.092](479.22)
Annotation:  ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის გამოფენისა და განათლების დეპარტამენტის მეცნიერ-თანამშრომელი საუბრობს 2011 წლის კონკურსის "ქართული კალიგრაფია" შესახებ.
Subjects:  კალიგრაფია; კონკურსები.
1. ოდოშაშვილი, მაკა
მარტის თვე; პეპელა - განთავისუფლებული ყვავილი; ზღვა; ის, რაც მე ოდესღაც ვნახე; შავ როიალთან; საფერფლე; ამბავი; ხანდახან, როცა არ მეძინება, ჩემს თავს რაღაცებს ვუყვები ხოლმე; ტყე დღემდე ზეიმობს მერცხლების ჩამოსვლას; საოცრებათა ქოხი : [მინიატურები] // რეზონანსი. გალაკტიონი. - , 2011. - 10 ივლისი. - N24. - გვ.11[MFN: 73865]
UDC:  821.353.1-36
Subjects:  ლიტერატურული მინიატურები.
ბადრი ბიწაძის საქმის ახალი დეტალები // კვირის ქრონიკა. - , 2011. - 27 ივნისი-3 ივლისი. - N26. - გვ.30[MFN: 73866]
UDC:  329.052 + 323.233](479.22)
Annotation:  მასალები ბადრი ბიწაძის საგამოძიებო საქმიდან
Person Name:  ბიწაძე ბადრი (საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის ყოფილი თავმჯდომარე); უჩავა გია (გენერალი, დაკავებული).
Subjects:  ოპოზიციური პარტიები; საპროტესტო აქციები.
რა ფაქტების გაყალბებაში ადანაშაულებენ "აგვისტოს 5 დღის" რეჟისორსა და პროდიუსერებს? // კვირის ქრონიკა. - , 2011. - 27 ივნისი-3 ივლისი. - N26. - გვ.31[MFN: 73867]
UDC:  791.43 + 94(479.22)"2008.08"
Annotation:  ტელეკომპანია "თრიალეთის" საჩივარზე ფილმში დაშვებული უზუსტობების გამო
Person Name:  ნანიტაშვილი ბადრი (ტელეკომპანია "თრიალეთის" დამფუძნებელი); ჰარლინი რენი (რეჟისორი).
Subjects:  კინოფილმები; რუსეთ-საქართველოს ომი.
ოტია იოსელიანი გარდაიცვალა // რეზონანსი. - , 2011. - 15 ივლისი. - N185. - გვ.1,2[MFN: 73868]
UDC:  821.353.1(092)(479.22)
Annotation:  მწერალ ოტია იოსელიანის გარდაცვალების გამო
Subjects:  მწერლები.
"არავის ესმის, ვერავინ გვხედავს და ძალიან ბევრს გვატყუებენ". ჟურნალისტების აქცია პრეზიდენტის რეზიდენციასთან // რეზონანსი. - , 2011. - 15 ივლისი. - N185. - გვ.1,5[MFN: 73869]
UDC:  070.422 + 341.326 + 323.233](479.22)
Annotation:  ჟურნალისტების საპროტესტო აქცია პრეზიდენტის რეზიდენციასთან ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული ფოტოგრაფების მხარდასაჭერად
Person Name:  ტიკარაძე დიმიტრი (გაზეთ "ალიას" პასუხისმგებელი რედაქტორი); ჯანგირაშვილი ნინო (ტელეკომპანია "კავკასიის" საინფორმაციო სამსახურის უფროსი); ჩინჩალაძე რამაზ (ფოტორეპორტიორ გიორგი აბდალაძის ადვოკატი); ღონღაძე მიხეილ (ფოტორეპორტიორ ზურაბ ქურციკიძის ადვოკატი); ვაშაძე გრიგოლ (საგარეო საქმეთა მინისტრი); კალანდაძე ნინო (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე).
Subjects:  ფოტორეპორტიორები; ჯაშუშობა; საპროტესტო აქციები.
1. ჩუბინიძე, ალეკო
რას უყვებიან "ქრონიკას" პატიმრობიდან განთავისუფლებული მურმან დუმბაძე და ალეკო ჩუბინიძე? : ინტერვიუ / ა.ჩუბინიძე; მ.დუმბაძე ; ესაუბრა ნ.ვარდიაშვილი // კვირის ქრონიკა. - , 2011. - 27 ივნისი-3 ივლისი. - N26. - გვ.33[MFN: 73870]
UDC:  323.233 + 342.7 + ](479.22)