რაც მეტ ხალხს გავაგებინებთ, ვინა ვართ, რა ვართ, უკეთესი იქნება : ინტერვიუ / ი. მახარაძე ; ესაუბრა ლელა ოჩიაური // რეზონანსი. - , 2011. - 8 ივლისი. - N178. - გვ.6,10[MFN: 73862]
Annotation: საუბარი კინორეჟისორთან და მკვლევართან მის მიერ გამოცემულ, აშშ-ში ემიგრირებული ქართველების გამორჩეული წარმომადგენლების ცხოვრების ამსახველ ნაშრომზე "ქართველები ამერიკაში"
Annotation: საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიისა და ქართული ენციკლოპედიის ირაკლი აბაშიძის სახელობის მთავარი სამეცნიერო რედაქციის მიერ გამოცემული წიგნის "100 ქართელი უცხოეთში" პრეზენტაცია.
Person Name:აბაშიძე ზურაბ (ქართული ენციკლოპედიის ირაკლი აბაშიძის სახელობის მთავარი სამეცნიერო რედაქციის დირექტორი); მეტრეველი როინ (ისტორიკოსი); ლორთქიფანიძე მარიკა (ისტორიკოსი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ კორესპონდენტი, პროფესორი); კვარაცხელია გუჩა (ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, მეცნიერებათა აკადემიის წევრ კორესპონდენტი).
Annotation: ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის გამოფენისა და განათლების დეპარტამენტის მეცნიერ-თანამშრომელი საუბრობს 2011 წლის კონკურსის "ქართული კალიგრაფია" შესახებ.
Annotation: ჟურნალისტების საპროტესტო აქცია პრეზიდენტის რეზიდენციასთან ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული ფოტოგრაფების მხარდასაჭერად
Person Name:ტიკარაძე დიმიტრი (გაზეთ "ალიას" პასუხისმგებელი რედაქტორი); ჯანგირაშვილი ნინო (ტელეკომპანია "კავკასიის" საინფორმაციო სამსახურის უფროსი); ჩინჩალაძე რამაზ (ფოტორეპორტიორ გიორგი აბდალაძის ადვოკატი); ღონღაძე მიხეილ (ფოტორეპორტიორ ზურაბ ქურციკიძის ადვოკატი); ვაშაძე გრიგოლ (საგარეო საქმეთა მინისტრი); კალანდაძე ნინო (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე).