...და მსაჯულები ვინ არიან? : ინტერვიუ / ნ. კობიაშვილი ; ესაუბრა ლ. ოჩიაური // რეზონანსი . - , 2004. - 21 აპრილი. - N104. - გვ.9[MFN: 91501 ]
UDC: 654.197 + 331.108.24](479.22)
Annotation: ინტერვიუ ჟურნალისტთან ტელევიზიიდან ჟურნალისტების მასიური გათავისუფლების შესახებ.
Subjects: ტელევიზია ; საკადრო ცვლილებები .
ზვიადაური, ზურაბ
ზვიადაური ოლიმპიადის მერეც რჩება : ინტერვიუ / ზურაბ ზვიადაური ; ესაუბრა ირაკლი თავაძე // ლელო . - , 2012. - 26 იანვარი. - N20. - გვ.10[MFN: 91502 ]
UDC: 796.853.23
Annotation: საუბარი ძიუდოისტთან.
Subjects: სპორტი ; ძიუდო .
ესენი არიან კიბერბიჭუნები, რომლებიც ომობანას თამაშობენ : ინტერვიუ / გ. ხაინდრავა ; ესაუბრა თამუნა ქადაგიძე // საერთო გაზეთი . - , 2009. - 10 აგვისტო. - N30(62). - გვ.5[MFN: 91503 ]
Annotation: საუბარი ორგანიზაციის "დაიცავი საქართველოს" წარმომადგენელთან ამავე ორგანიზაციის მიზნებსა და მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებით
Person Name: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
Subjects: საშინაო პოლიტიკა .
რამდენჯერ ჩატარდება და რამდენ ხანს გაგრძელდება "ცარიელი ქვაბების აქცია" // ალია . - , 2012. - 26-30 იანვარი. - N7. - გვ.6[MFN: 91504 ]
Annotation: პარლამენტის წინ დაგეგმილი საპროტესტო აქციის შესახებ
Subjects: საპროტესტო აქციები .
ყინულის რაინდები ლიგაზე ითამაშებენ // ლელო . - , 2012. - 26 იანვარი. - N20. - გვ.13[MFN: 91505 ]
UDC: 796.355(479.22)
Annotation: ჰოკეის შესახებ.
Subjects: სპორტი ; ჰოკეი .
ცხინვალის კომპრომისი სამოქალაქო დაპირსპირების თავიდან ასაცილებლად // რეზონანსი . - , 2012. - 16 იანვარი. - N10. - გვ.5[MFN: 91506 ]
UDC: 323 + 323.173](479.22:479.225)
Annotation: სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის მრჩევლად ჯანმრთელობისა და სოციალური მომსახურების მიმართულებით ოპოზიციონერის დანიშვნისა და დე ფაქტო რესპუბლიკაში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
Person Name: ჯიგკაევი ჯემალ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის მრჩეველი ჯანმრთელობისა და სოციალური მომსახურების მიმართულებით).
Person Name: კასრელიშვილი ზაალ (კავკასიელ ხალხთა კონფედერაციის თავმჯდომარე).
Subjects: პოლიტიკური პროცესები ; ოკუპირებული ტერიტორიები .
შათირიშვილი, მერაბ
ვინც სააკაშვილის დანიშნულ არჩევნებში მიიღებს მონაწილეობას, სიკვდილის დღემდე მოღალატედ ჩავთვლი! // საერთო გაზეთი . - , 2009. - 10 აგვისტო. - N30(62). - გვ.6[MFN: 91507 ]
UDC: 323 + 328 + 329.052](479.22)
Annotation: ხელისუფლება და ოპოზიცია საქართველოში
Subjects: საშინაო პოლიტიკა ; ხელისუფლება ; ოპოზიციური პარტიები .
ოფიცრები უმაღლეს მთავარსარდალს ერთგულებას უცხადებენ // რეზონანსი . - , 2004. - 22 აპრილი. - N105. - გვ.3[MFN: 91508 ]
UDC: 355(479.223)
Annotation: აჭარის შეიარაღებული ძალების დაშლის პროცესის შესახებ.
Person Name: დუმბაძე რომან (გენერალი).
Subjects: ქართული არმია .
ქუთაისში სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებელი გაიზარდა // ვერსია . - , 2012. - 27-29 იანვარი. - N9(616). - გვ.2[MFN: 91509 ]
UDC: 794.9 + 334](479.22)
Subjects: სათამაშო ბიზნესი .
ელენე თევდორაძე გიორგი ბარამიძეს უპირისპირდება // რეზონანსი . - , 2004. - 22 აპრილი. - N105. - გვ.4[MFN: 91510 ]
UDC: 343.8(479.22)
Annotation: საქართველოს ციხეებში პატიმრების წამების შესახებ.
Person Name: თევდორაძე ელენე (პარლამენტის ადამიანის უფლებების დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე); ბარამიძე გიორგი (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
Subjects: სასჯელაღსრულების დაწესებულებები .
Pages: «« First « Prev | 9146 | 9147 | 9148 | 9149 | 9150 | 9151 | 9152 | 9153 | 9154 | 9155 | 9156 | Next » Last »»