დაუვიწყარი ანიმაციური გმირების ავტორი / ირაკლი მახარაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 6 თებერვალი. - N3215 (22). - გვ.A1.5[MFN: 144108 ]
UDC: 791.635-051(479.22)
Annotation: არკადი ხინთიბიძის შესახებ
Person Name: ხინთიბიძე არკადი (მსახიობი).
Subjects: ქართველი კინომსახიობები .
Keywords: ანიმაციური ფილმები ; კინემატოგრაფია .
შპს "სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ცენტრი"
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საწმენდი ტილოების შესყიდვაზე : N SPA130002896 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144109 ]
Subjects: ტენდერი .
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ფარმაცევტული პროდუქტების შესყიდვაზე : N SPA130002985 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144110 ]
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საინჟინრო მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA130002950 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144111 ]
აფხაზეთის ა/რ განათლებისა და კულტურის სამინისტრო
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ბეჭდვასა და მასთან დაკავშირებული მომსახურებების შესყიდვაზე : N SPA130002948 // 24 საათი . - თბილისი, 2013. - 5 თებერვალი. - N3214 (21). - გვ.B13[MFN: 144112 ]
Pages: «« First « Prev | 14407 | 14408 | 14409 | 14410 | 14411 | 14412 | 14413 | 14414 | 14415 | 14416 | 14417 | Next » Last »»