1. პასკევიჩი, ივან ფიოდოროვიჩ (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1782-1856)
Предписание гр. Паскевича ген.-адъют. Стрекалову, от 9-го марта 1829 года, N1379 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მითითება გენერალ-ადიუტანტ სტრეკალოვს, 1829 წლის 9 მარტით დათარიღებული, N1379 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N26. - С. 13[MFN: 12493]
სრული ტექსტი (გვ. 29)
ანოტაცია:  თურქეთის წინააღმდეგ მოსალოდნელი სამხედრო კამპანიის და გრიბოედოვის მკვლელობის მიზეზით სპარსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობის გაუარესების გამოსამოქალაქო საქმეთა მართვას მას აკისრებს და აძლევს შესაბამის მითითებებს
პერსონალია:  სტრეკალოვი სტეპან სტეპანოვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი, 1782-1856).
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; სამოქალაქო ნაწილი.
1. ზაკრევსკი, არსენი ანდრეევიჩ (გრაფი, გენერალ-ადიუტანტი, სენატორი, მოსკოვისა და ფინეთის გენერალ-გუბერნატორი, შინაგან საქმეთა მინისტრი, 1783-1865)
Отношение ген.-адъют. Закревскаго к гр. Паскевичу, от 10-го марта 1829 года, N741 / Закревский = გენერალ-ადიუტანტ ზაკრევსკის მიმართვა გრაფ პასკევიჩს, 1829 წლის 10 მარტით დათარიღებული, N741 / ზაკრევსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N27. - С. 14[MFN: 12494]
სრული ტექსტი (გვ. 30)
ანოტაცია:  ეხება ახალგაზრდებისთვის აღმოსავლური ენების, კერძოდ, არაბულის, თურქულისა და სპარსულის სწავლებას და შემდგომში მათი სამსახურით უზრუნველყოფას
პერსონალია:  პასკევიჩი ივან ფიოდოროვიჩ (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1782-1856).
მოხსენიებული პირები:  ნესელროდე (გრაფი, ვიცე-კანცლერი).
1. მმართველი სენატი
Указ Правительствующаго Сената гр. Паскевичу, от 21-го марта 1829 года, N19657 = მმართველი სენატის ბრძანებულება გრაფ პასკევიჩს, 1829 წლის 21 მარტით დათარიღებული, N19657 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N28. - С. 14[MFN: 12495]
ანოტაცია:  სენატმა მოისმინა მისი პატაკი, სადაც იგი განმარტავს, რომ ძველი ქართული დოკუმენტების დამოწმება მათი ხანდაზმულობის გამო არ არის მართებული და ეთანხმება მის ამ მოსაზრებას
Предписание гр. Паскевича ген.-адъют. Стрекалову, от 28-го марта 1829 года, N1767 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მითითება გენერალ-ადიუტანტ სტრეკალოვს, 1829 წლის 28 მარტით დათარიღებული, N1767 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N29. - С. 14[MFN: 12496]
ანოტაცია:  ეხება საქართველოში ჯარის პურით მომარაგების საქმეში მთელი რიგი დარღვევების აღკვეთას და იმ სოფლების სასწორებით უზრუნველყოფას, სადაც ბეგარას პურით იხდიან ან მისი შესყიდვა ხდება
მოხსენიებული პირები:  ჟუკოვსკი მიხაილ სტეპანოვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, ინტენდანტი); ჰოვენი (გენერალ-მაიორი, საქართველოს სამოქალაქო გუბერნატორი).
Предписание гр. Паскевича Грузинской Казенной Экспедиции, от 4-го апреля 1829 года, N1882 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მითითება საქართველოს სახაზინო ექსპედიციას, 1829 წლის 4 აპრილით დათარიღებული, N1882 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N30. - С. 15[MFN: 12497]
სრული ტექსტი (გვ. 31)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ სახაზინო ექსპედიციის შეტყობინებით, აღარ მოხდება დადგენილ ვადამდე თანხების გაცემა, თუმცა აღნიშნავს, რომ ეს არ უნდა გავრცელდეს საქართველოზე, რადგან რუსეთის სხვა გუბერნიებისგან განსხვავებით საქართველო მტრულ გარემოცვაში, ფაქტობრივად, საომარ ვითარებაში იმყოფება
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს სახაზინო ექსპედიცია.
Рапорт гр. Паскевича Правительствующему Сенату, от 16-го апреля 1829 года, N2252 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის პატაკი მმართველ სენატს, 1829 წლის 16 აპრილით დათარიღებული, N2252 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N31. - С. 15[MFN: 12498]
ანოტაცია:  ეხება თბილისის სამაზრო სასამართლოში ორი უცხოელის საქმის გარჩევას და მის მოსაზრებებს იმის თაობაზე, ადგილობრივი სასამართლო უნდა წყვეტდეს უცხოელთა საქმეებს თუ არა
მოხსენიებული პირები:  ჰაჯი-რაჰიმ-ჰაჯი-ალიევი (სპარსეთის ქვეშევრდომი); ზიგფრიდი (ფრანგი ნეგოციანტი).
Отношение гр. Паскевича к ген.-адъют. Закревскому, от 25-го апреля 1829 года, N251 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მიმართვა გენერალ-ადიუტანტ ზაკრევსკის, 1829 წლის 25 აპრილით დათარიღებული, N251 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N32. - С. 16[MFN: 12499]
სრული ტექსტი (გვ. 32)
ანოტაცია:  ეხება ღატაკებისა და სნეულებისთვის თავშესაფრებისა და საავადმყოფოე,ის დაარსებას, რაც საქართველოში განსაკუთრებით საჭიროა მათი სიმრავლის გამო, აგრეთვე მათ დასაარსებლად საჭირო თანხების მოძიების აუცილებლობას
პერსონალია:  ზაკრევსკი არსენი ანდრეევიჩ (გრაფი, გენერალ-ადიუტანტი, სენატორი, მოსკოვისა და ფინეთის გენერალ-გუბერნატორი, შინაგან საქმეთა მინისტრი, 1783-1865).
მოხსენიებული პირები:  სიპიაგინი გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი.
Отношение гр. Паскевича к министру юстиции, от 2-го мая 1829 года, N268 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მიმართვა იუსტიციის მინისტრს, 1829 წლის 2 მაისით დათარიღებული, N268 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N33. - С. 17[MFN: 12500]
სრული ტექსტი (გვ. 33)
ანოტაცია:  ეხება ამიერკავკასიის მხარეში მიწებთან დაკავშირებული სადავო საქმეების განსახილველად საგანგებო კომისიის დაარსებას თბილისის სამხედრო გუბერნატორის თავმჯდომარეობით
პერსონალია:  დოლგორუკოვი ალექსეი ალექსეევიჩ (საიდუმლო მრჩეველი, იუსტიციის სამინისტროს მმართველი, საჰელმწიფო საბჭოს წევრი, 1767-1834).
Отношение гр. Паскевича к гр. Чернышеву, от 9-го мая 1829 года, N276 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მიმართვა გრაფ ჩერნიშევს, 1829 წლის 9 მაისით დათარიღებული, N276 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N34. - С. 17[MFN: 12501]
ანოტაცია:  ეხება "თბილისის უწყებებში" საომარი მოქმედებებისა და სამხედრო წარმატებების შესახებ ინფორმაციის გამოქვეყნების წესს საომარ მოქმედებათა ასპარეზის სიახლოვის და ამ მოქმედებებში აქაური მოსახლეობის აქტიური მონაწილეობის გათვალისწ ინებით, აგრეთვე იმას, რომ არ უნდა გამოქვეყნდეს ინფორმაცია პოლიტიკური მოვლენების შესახებ
პერსონალია:  ჩერნიშევი ალექსანდრ ივანოვიჩ (გრაფი, თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, სამხედრო მინისტრი, 1786-1857).
მოხსენიებული პირები:  ბურცოვი (პოლკოვნიკი); აბას-მირზა (სპარსეთის ტახტის მემკვიდრე).
გეოგ.დასახელება:  თურქეთი; სპარსეთი.
Всеподданнейший рапорт гр. Паскевича, от 16-го мая 1829 года, N11 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, 1829 წლის 16 მაისით დათარიღებული, N11 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N35. - С. 18[MFN: 12502]
სრული ტექსტი (გვ. 34)
ანოტაცია:  მოახსენებს საქართველოში და ამიერკავკასიაში შექმნილ ვითარებას, სამოქალაქო მართვაში არსებულ უწესრიგობას და ამის გამომწვევ მიზეზებს, კერძოდ ქვედა რგოლის ადგილობრივ მმართველთა მხრიდან დაშვებულ დარღვევებს და ამგვარი მდგომარეობის დაძლევის გზებს
პერსონალია:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი, 1796-1855).
მოხსენიებული პირები:  სიპიაგინი (გენერალ-ადიუტანტი, საქართველოს სამხედრო გუბერნატორი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1246 | 1247 | 1248 | 1249 | 1250 | 1251 | 1252 | 1253 | 1254 | 1255 | 1256 |  შემდეგი »  ბოლო »»