1. ზავილეისკი, პიოტრე დემიანოვიჩ (კოლეგიის მრჩეველი, სახელმწიფო მრჩეველი, თბილისის სამოქალაქო გუბერნატორი, 1800-1843)
Рапорт с.с. Завилейскаго ген.-адъют. Стрекалову, от 8-го января 1831 года, N155 / Завилейский = სახელმწიფო მრჩევლის ზავილეისკის პატაკი გენერალ-ადიუტანტ სტრეკალოვს, 1831 წლის 8 იანვრით დათარიღებული, N155 / ზავილეისკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N58. - С. 48[MFN: 12525]
სრული ტექსტი (გვ. 64)
ანოტაცია:  შინაგან საქმეთა მინისტრის განკარგულებით უნდა შეიქმნას საჯარო ბიბლიოთეკა და რადგან თავიდან მისი ფონდი მცირე იქნება, უნდა გამოიყოს ერთი ოთახი სახელმწიფო დაწესებულებაში, ასევე უნდა დადგინდეს მკითხველთა მოთხოვნილების დაკმაყოფილებისა და წიგნების დაცვა-შენახვის წესები, წიგნების შესაძენად კი დაწესდეს ფონდი
1. ქუთაისოვი, პაველ ივანოვიჩ (გრაფი, სენატორი, 1780-1840)
Отношение гр. Кутайсова и Мечникова к гр. Паскевичу, от 17-го февраля 1831 года, N139 / Кутайсов ; Мечников = გრაფ ქუთაისოვის და მეჩნიკოვის მიმართვა გრაფ პასკევიჩს, 1831 წლის 17 თებერვლით დათარიღებული, N139 / ქუთაისოვი ; მეჩნიკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N59. - С. 49[MFN: 12526]
სრული ტექსტი (გვ. 65)
მეჩნიკოვი, ევგრაფ ილიჩ (სამთო ინჟინერი, სენატორი, 1770-1836);
ანოტაცია:  ეხება იმ უწესრიგობას და დარღვევებს, რომლებიც საქართველოს სახელმწიფო დაწესებულებათა მუშაობაში გამოავლინეს
მოხსენიებული პირები:  გრინევი (სახელმწიფო მოხელე).
Рапорт гр. Паскевича Правительствующему Сенату, от 19-го февраля 1831 года, N555 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის პატაკი მმართველ სენატს, 1831 წლის 19 თებერვლით დათარიღებული, N555 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N60. - С. 50[MFN: 12527]
სრული ტექსტი (გვ. 66)
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ ქ. თბილისის მოსაწესრიგებლად 1827 წელს დაარსდა საგანგებო კომიტეტი, რომელსაც სახელმძღვანელოდ დაუწესდა მითითებები, კერძოდ, საქმე ეხება ქალაქის ცენტრალურ რაიონში ცარიელ ადგილას განაშენიანების დაწყებას
Отношение гр. Паскевича к гр. Канкрину, от 26-го марта 1831 года, N178 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მიმართვა გრაფ კანკრინს, 1831 წლის 26 მარტით დათარიღებული, N178 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N61. - С. 51[MFN: 12528]
სრული ტექსტი (გვ. 67)
ანოტაცია:  ეხება იმპერატორის განკარგულებას მცირემიწიანი სახაზინო გლეხებისთვის მიწების გამოყოფის თაობაზე და იმ ფაქტორებს, რომელთა გამოც შეუძლებელია ამის განხორციელება საქართველოში
პერსონალია:  კანკრინი ეგორ ფრანცევიჩ (გრაფი, გენერალ-ლეიტენანტი, ინფანტერიის გენერალი, ფინანსთა მინისტრი, 1774-1845).
Предписание гр. Паскевича ген.-л. Панкратьеву, от 23-го апреля 1831 года, N2262 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მითითება გენერალ-ლეიტენანტ პანკრატევს, 1831 წლის 23 აპრილით დათარიღებული, N2262 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N62. - С. 51[MFN: 12529]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ იმპერატორის განკარგულებით პეტერბურგს მიემგზავრება და საქართველოში სამხედრო გუბერნატორის სტრეკალოვის ჩამოსვლამდე ამიერკავკასიის მხარის პროვინციების მართვას მას ავალებს
პერსონალია:  პანკრატევი ნიკიტა პეტროვიჩ (გენერალ-მაიორი, გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის კორპუსის შტაბის უფროსი, 1788-1836).
მოხსენიებული პირები:  სტრეკალოვი (გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი).
Предписание гр. Паскевича ген.-л. Панкратьеву, от 27-го апреля 1831 года, N2361 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მითითება გენერალ-ლეიტენანტ პანკრატევს, 1831 წლის 27 აპრილით დათარიღებული, N2361 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N63. - С. 52[MFN: 12530]
სრული ტექსტი (გვ. 68)
ანოტაცია:  ეხება იმ კომისიის მუშაობის შედეგებს, რომელიც შეიქმნა, რათა დაადგინოს სპარსელთა შემოჭრის შედეგად გამოწვეული ზარალი, დასახოს მისი ანაზღაურების გზები და საშუალებანი, მათ შორის მატერიალური დახმარება აღმოუჩინოს კონკრეტულ პირებს
მოხსენიებული პირები:  ოსტროუხოვი (პოდპოლკოვნიკი); მადათოვი (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი); ქელბ-ალი-ხანი (გენერალ-მაიორი); პავლოვი (გადამწერი); ჭავჭავაძე (თავადი); ავერკოვიჩი (კომისიონერი); არისტოვა (პოდპოლკოვნიკის ქვრივი).
გეოგ.დასახელება:  ყარაბაღი; შაქი; შირვანი.
Всеподданнейший рапорт гр. Паскевича, от 28-го апреля 1831 года, N1019 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, 1831 წლის 28 აპრილით დათარიღებული, N1019 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N64. - С. 53[MFN: 12531]
სრული ტექსტი (გვ. 69)
ანოტაცია:  ეხება ამიერკავკასიის მხარეში სამოქალაქო მმართველობის გაუმართავობას და ამიტომ აქ რუსული კანონებისა და მმართველობის შემოღებას
მოხსენიებული პირები:  ქუთაისოვი (გრაფი, სენატორი); მეჩნიკოვი (სენატორი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; გურია; იმერეთი; შავი ზღვა; ქუთაისი; სამეგრელო; აფხაზეთი; როსტოვი; ნახიჩევანი; მარიუპოლი; სომხეთი; ჭარ-ბელაქანი.
Всеподданнейший рапорт гр. Паскевича, от 17-го мая 1831 года, N1014 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, 1831 წლის 17 მაისით დათარიღებული, N1014 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N65. - С. 55[MFN: 12532]
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ სპარსეთთან ომის შედეგად დაზარალებულების 500 რუბლით დახმარების შესახებ მისი საიმპერატორო უდიდებულესობის განკარგულების შესაბამისად საგანგებო კომისიამ განიხილა და დაამტკიცა საჭირო თანხები, ხოლო სამოქალაქო ნაწილის ახალი მმართველი გენერალი პანკრატევი გასცემს ბრძანებას მათი განაწილების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  პანკრატევი (გენერალ-ადიუტანტი, სამოქალაქო ნაწილის მმართველი).
Рапорт с.с. Завилейскаго ген.-л. Панкратьеву, от 16-го июня 1831 года, N6467 / Завилейский = სახელმწიფო მრჩევლის ზავილეისკის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ პანკრატევს, 1831 წლის 16 ივნისით დათარიღებული, N6467 / ზავილეისკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N66. - С. 55[MFN: 12533]
ანოტაცია:  რუსეთთან შეერთებამდე საქართველო წლების განმავლობაში განიცდიდა მტრების შემოსევას და შიდა დაპირისპირებას, რის გამოც სრულიად იყო მოშლილი სამოქალაქო მმართველობა და საკუთრების უფლება, გარდა ამისა ხშირია წოდებისა და საკუთრების უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტების გაყალბების შემთხვევები, და ეს დოკუმენტები ამოღებული და დაყადაღებულია აზნაურ გაბაევის ინფორმაციის საფუძველზე, ასევე ამოღებულია ქართველ მეფეთა ყალბი ბეჭდები
მოხსენიებული პირები:  გაბაევი მიხეილ (აზნაური, კოლეგიის რეგისტრატორი, გაბაშვილი); ბარათოვი დავით (თავადი, ბარათაშვილი); ყორღანოვი გარსევან (გუბერნიის მდივანი, საქართველოს დეპუტატთა კრების თარჯიმანი, ყორღანაშვილი).
Рапорт ген.-л. Панкратьева гр. Чернышеву, от 20-го августа 1831 года, N405 / Панкратьев = გენერალ-ლეიტენანტ პანკრატევის პატაკი გრაფ ჩერნიშევს, 1831 წლის 20 აგვისტოთი დათარიღებული, N405 / პანკრატევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N67. - С. 60[MFN: 12534]
ანოტაცია:  აღწერილია თბილისის მახლობლად მდებარე დაბა კოჯორი, რომელსაც ქართველი მეფეები, შემდგომ კი მთავარმართებლები აგარაკად იყენებდნენ ზაფხულის სიცხეში, ამიტომ სომეხთა პატრიარქის იოანესის ხელშეწყობით აქაური მიწების ნახევარი ხაზინამ შეიძინა, რომლებიც თავის დროზე ბაგრატიონებმა სომხურ ეკლესიას 500 ვერცხლის რუბლად მიყიდეს
მოხსენიებული პირები:  სიპიაგინი (გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი); იოანესი (სომეხთა პატრიარქი).
გეოგ.დასახელება:  კოჯორი.