1. პასკევიჩი, ივან ფიოდოროვიჩ (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1782-1856)
Предписание гр. Паскевича ген.-л. Панкратьеву, от 23-го апреля 1831 года, N2262 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მითითება გენერალ-ლეიტენანტ პანკრატევს, 1831 წლის 23 აპრილით დათარიღებული, N2262 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N62. - С. 51[MFN: 12529]
სრული ტექსტი (გვ. 67)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ იმპერატორის განკარგულებით პეტერბურგს მიემგზავრება და საქართველოში სამხედრო გუბერნატორის სტრეკალოვის ჩამოსვლამდე ამიერკავკასიის მხარის პროვინციების მართვას მას ავალებს
პერსონალია:  პანკრატევი ნიკიტა პეტროვიჩ (გენერალ-მაიორი, გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის კორპუსის შტაბის უფროსი, 1788-1836).
მოხსენიებული პირები:  სტრეკალოვი (გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი).
გეოგ.დასახელება:  სანქტ-პეტერბურგი.
Предписание гр. Паскевича ген.-л. Панкратьеву, от 27-го апреля 1831 года, N2361 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მითითება გენერალ-ლეიტენანტ პანკრატევს, 1831 წლის 27 აპრილით დათარიღებული, N2361 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N63. - С. 52[MFN: 12530]
სრული ტექსტი (გვ. 68)
ანოტაცია:  ეხება იმ კომისიის მუშაობის შედეგებს, რომელიც შეიქმნა, რათა დაადგინოს სპარსელთა შემოჭრის შედეგად გამოწვეული ზარალი, დასახოს მისი ანაზღაურების გზები და საშუალებანი, მათ შორის მატერიალური დახმარება აღმოუჩინოს კონკრეტულ პირებს
მოხსენიებული პირები:  ოსტროუხოვი (პოდპოლკოვნიკი); მადათოვი (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი); ქელბ-ალი-ხანი (გენერალ-მაიორი); პავლოვი (გადამწერი); ჭავჭავაძე (თავადი); ავერკოვიჩი (კომისიონერი); არისტოვა (პოდპოლკოვნიკის ქვრივი).
გეოგ.დასახელება:  ყარაბაღი; შაქი; შირვანი.
Всеподданнейший рапорт гр. Паскевича, от 28-го апреля 1831 года, N1019 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, 1831 წლის 28 აპრილით დათარიღებული, N1019 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N64. - С. 53[MFN: 12531]
სრული ტექსტი (გვ. 69)
ანოტაცია:  ეხება ამიერკავკასიის მხარეში სამოქალაქო მმართველობის გაუმართავობას და ამიტომ აქ რუსული კანონებისა და მმართველობის შემოღებას
მოხსენიებული პირები:  ქუთაისოვი (გრაფი, სენატორი); მეჩნიკოვი (სენატორი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; გურია; იმერეთი; შავი ზღვა; ქუთაისი; სამეგრელო; აფხაზეთი; როსტოვი; ნახიჩევანი; მარიუპოლი; სომხეთი; ჭარ-ბელაქანი.
Всеподданнейший рапорт гр. Паскевича, от 17-го мая 1831 года, N1014 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, 1831 წლის 17 მაისით დათარიღებული, N1014 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N65. - С. 55[MFN: 12532]
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ სპარსეთთან ომის შედეგად დაზარალებულების 500 რუბლით დახმარების შესახებ მისი საიმპერატორო უდიდებულესობის განკარგულების შესაბამისად საგანგებო კომისიამ განიხილა და დაამტკიცა საჭირო თანხები, ხოლო სამოქალაქო ნაწილის ახალი მმართველი გენერალი პანკრატევი გასცემს ბრძანებას მათი განაწილების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  პანკრატევი (გენერალ-ადიუტანტი, სამოქალაქო ნაწილის მმართველი).
1. ზავილეისკი, პიოტრ დემიანოვიჩ (კოლეგიის მრჩეველი, სახელმწიფო მრჩეველი, თბილისის სამოქალაქო გუბერნატორი, 1800-1843)
Рапорт с.с. Завилейскаго ген.-л. Панкратьеву, от 16-го июня 1831 года, N6467 / Завилейский = სახელმწიფო მრჩევლის ზავილეისკის პატაკი გენერალ-ლეიტენანტ პანკრატევს, 1831 წლის 16 ივნისით დათარიღებული, N6467 / ზავილეისკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N66. - С. 55[MFN: 12533]
ანოტაცია:  რუსეთთან შეერთებამდე საქართველო წლების განმავლობაში განიცდიდა მტრების შემოსევას და შიდა დაპირისპირებას, რის გამოც სრულიად იყო მოშლილი სამოქალაქო მმართველობა და საკუთრების უფლება, გარდა ამისა ხშირია წოდებისა და საკუთრების უფლების დამადასტურებელი დოკუმენტების გაყალბების შემთხვევები, და ეს დოკუმენტები ამოღებული და დაყადაღებულია აზნაურ გაბაევის ინფორმაციის საფუძველზე, ასევე ამოღებულია ქართველ მეფეთა ყალბი ბეჭდები
მოხსენიებული პირები:  გაბაევი მიხეილ (აზნაური, კოლეგიის რეგისტრატორი, გაბაშვილი); ბარათოვი დავით (თავადი, ბარათაშვილი); ყორღანოვი გარსევან (გუბერნიის მდივანი, საქართველოს დეპუტატთა კრების თარჯიმანი, ყორღანაშვილი).
1. პანკრატევი, ნიკიტა პეტროვიჩ (გენერალ-მაიორი, გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის კორპუსის შტაბის უფროსი, 1788-1836)
Рапорт ген.-л. Панкратьева гр. Чернышеву, от 20-го августа 1831 года, N405 / Панкратьев = გენერალ-ლეიტენანტ პანკრატევის პატაკი გრაფ ჩერნიშევს, 1831 წლის 20 აგვისტოთი დათარიღებული, N405 / პანკრატევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N67. - С. 60[MFN: 12534]
სრული ტექსტი (გვ. 76)
ანოტაცია:  აღწერილია თბილისის მახლობლად მდებარე დაბა კოჯორი, რომელსაც ქართველი მეფეები, შემდგომ კი მთავარმართებლები აგარაკად იყენებდნენ ზაფხულის სიცხეში, ამიტომ სომეხთა პატრიარქის იოანესის ხელშეწყობით აქაური მიწების ნახევარი ხაზინამ შეიძინა, რომლებიც თავის დროზე ბაგრატიონებმა სომხურ ეკლესიას 500 ვერცხლის რუბლად მიყიდეს
მოხსენიებული პირები:  სიპიაგინი (გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი); იოანესი (სომეხთა პატრიარქი).
გეოგ.დასახელება:  კოჯორი.
Отношение ген.-л. Панкратьева к управляющему Министерством юстиции, от 2-го октября 1831 года, N441 / Панкратьев = გენერალ-ლეიტენანტ პანკრატევის მიმართვა იუსტიციის სამინისტროს მმართველს, 1831 წლის 2 ოქტომბრით დათარიღებული, N441 / პანკრატევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N68. - С. 60[MFN: 12535]
ანოტაცია:  ეხება საქართველოში წოდებათა დამადასტურებელი ყალბი საბუთების დამზადების საქმეს
პერსონალია:  დაშკოვი დიმიტრი ვასილევიჩ (მმართველი სენატის გენერალ-პროკურორი, იუსტიციის სამნისტროს მმართველი, 1788-1839).
1. სიპიაგინი, ნიკოლაი მარტემიანოვიჩ (თბილისის სამხედრო გუბერნატორი, 1785-1855)
Отношение ген.-адъют. Сипягина адмиралу Шишкову, от 10-го октября 1827 года, N359 / Сипягин = გენერალ-ადიუტანტ სიპიაგინის მიმართვა ადმირალ შიშკოვს, 1827 წლის 10 ოქტომბრით დათარიღებული, N359 / სიპიაგინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Учебная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N69. - С. 62[MFN: 12536]
სრული ტექსტი (გვ. 78)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ კეთილშობილთა სასწავლებელი არის მხოლოდ თბილისში, სადაც შედარებით შეძლებულთა შვილები სწავლობენ, მოსახლეობის უმრავლესობა უწიგნურია, არადა სწავლისადმი დიდი მიდრეკილება იგრძნობა, ამიტომ ითხოვს შუამდგომლობას , რათა დაწყებითი სასწავლებლები გაიხსნას მთელ რიგ ქალაქებში, სადაც შეასწავლიან რუსულ, ქართულ და თათრულ წერა-კითხვას, მათემატიკას და ქრისტეს სჯულის კანონს
პერსონალია:  შიშკოვი ალეკსანდრ სემიონოვიჩ (გენერალ-ადმირალი, სახალხო განათლების მინისტრი, 1754-).
გეოგ.დასახელება:  შუშა; თბილისი; გორი; სიღნაღი; თელავი; ყაზახი; ქუთაისი; ნუხა; ბაქო; ყუბა.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; სამოქალაქო ნაწილი; სასწავლო ნაწილი.
Отношение ген.-адъют. Сипягина адмиралу Шишкову, от 13-го января 1828 года, N5 / Сипягин = გენერალ-ადიუტანტ სიპიაგინის მიმართვა ადმირალ შიშკოვს, 1828 წლის 13 იანვრით დათარიღებული, N5 / სიპიაგინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Учебная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N70. - С. 62[MFN: 12537]
ანოტაცია:  აღნიშნავს, რომ თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებელი არაფრით არ ამართლებს მთავრობის მოლოდინს, ითხოვს შუამდგომლობას, რომ დაარსდეს აქ კადეტთა კორპუსი 150 მოსწავლეზე, რომლის კურსდამთავრებულებიც ექვსი წელი რუსეთში იმსახურებენ და უკან დაბრუნებულნი აქ მეტ სარგებლობას მოიტანენ
მოხსენიებული პირები:  მანასეინი (კოლეგიის მრჩეველი, თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის დირექტორი); იაროსლავსკი (კეთილშობილთა სასწავლებლის პედაგოგი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; სანქტ-პეტერბურგი.
1. Представление Училищнаго Комитета Харьковскаго Университета попечителю Харьковскаго Учебнаго Округа, от 25-го февраля 1828 года, N449 = ხარკოვის უნივერსიტეტის სასწავლებლის კომიტეტის წარდგინება ხარკოვის სასწავლო ოლქის მეურვეს, 1828 წლის 25 თებერვლით დათარიღებული, N449 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Учебная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N71. - С. 63[MFN: 12538]
სრული ტექსტი (გვ. 79)
ანოტაცია:  ეხება ეკატერინოდარში გიმნაზიისთვის შენობის გამოყოფის აუცილებლობას
მოხსენიებული პირები:  ფილომაფიტსკი (ხარკოვის უნივერსიტეტის პროფესორი).
გეოგ.დასახელება:  ეკატერინოდარი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1249 | 1250 | 1251 | 1252 | 1253 | 1254 | 1255 | 1256 | 1257 | 1258 | 1259 |  შემდეგი »  ბოლო »»