პასკევიჩი, ივან ფიოდოროვიჩ (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1782-1856)
Отношение гр. Паскевича к кн. Ливену, от 25-го апреля 1829 года, N254 / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მიმართვა თავად ლივენს, 1829 წლის 25 აპრილით დათარიღებული, N254 / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Учебная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N73. - С. 64. - ერთვის კოლეგიის მრჩევლის გრუბერის პრექტი თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის გარდაქმნის თაობაზე[MFN: 12540]
ანოტაცია: ეხება მოსაზრებას თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის გიმნაზიად გადაკეთებისა და ამიერკავკასიის ზოგიერთ ქალაქში სამაზრო სკოლის დაარსების შესახებ, ასევე ქართველი ბავშვებისთვის რუსული ენის ათვისების სირთულეს, ამიტომ გიმნაზიასთან უნდა დაარსდეს პანსიონიც, სადაც ყმაწვილები იძულებული იქნებიან იმეცადინონ, მოყვანილია ასევე სავარაუდო ჯამაგირები
პერსონალია:ლივენი კარლ ანდრეევიჩ (თავადი, ინფანტერიის გენერალი, სახალხო განათლების მინისტრი, სახელმწიფო საბჭოს წევრი, 1767-1844, კარლ-ქრისტოფორ ფონ ლივენი).
მოხსენიებული პირები:სიპიაგინი (გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი); სტრეკალოვი (გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი).
ლივენი, კარლ ანდრეევიჩ (თავადი, ინფანტერიის გენერალი, სახალხო განათლების მინისტრი, სახელმწიფო საბჭოს წევრი, 1767-1844, კარლ-ქრისტოფორ ფონ ლივენი)
Отношение кн. Ливена к гр. Паскевичу, от 25-го февраля 1830 года, N1582 / Ливен = თავად ლივენის მიმართვა გრაფ პასკევიჩს, 1830 წლის 25 თებერვლით დათარიღებული, N1582 / ლივენი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Учебная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N74. - С. 68[MFN: 12541]
Рапорт ген. Эмануеля гр. Паскевичу, от 29-го марта 1830 года, N908 / Эмануель = გენერალ ემანუელის პატაკი გრაფ პასკევიჩს, 1830 წლის 29 მარტით დათარიღებული, N908 / ემანუელი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Учебная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N75. - С. 68[MFN: 12542]
Всеподданнейший доклад гр. Паскевича, от 11-го июля 1830 года / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, 1830 წლის 11 ივლისით დათარიღებული / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Учебная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N76. - С. 68[MFN: 12543]
გრუბერი (კოლეგიის მრჩეველი, თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის დირექტორი)
Рапорт к.с. Грубера ген.-адъют. Стрекалову, от 24-го декабря 1830 года, N589 / Грубер = კოლეგიის მრჩევლის გრუბერის პატაკი გენერალ-ადიუტანტ სტრეკალოვს, 1830 წლის 24 დეკემბრით დათარიღებული, N589 / გრუბერი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Учебная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N77. - С. 69[MFN: 12544]
ანოტაცია: გამოთქმულია ვარაუდი, რომ 1830 წელს სამაზრო სასწავლებლები გაიხსნება თელავში, გორსა და ქუთაისში, გარდა ამისა მომზადდება ნიადაგი შუშასა და სამეგრელოში სასწავლებლების გახსნისთვის, სიღნაღში კი სასწავლებლის გახსნა 1831 წლამდე გადაიდო მისი მოუცლელობის გამო
პერსონალია:სტრეკალოვი სტეპან სტეპანოვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი, 1782-1856).
Описание свинцовых и медных руд, находящихся в Хевсурии, осмотренных в июле и августе 1827 года берг-гешвореном 12-го класса Воскобойниковым / Воскобойников = 1827 წლის ივლისსა და აგვისტოში ხევსურეთში მე-12 კლასის ბერგ-გეშვორენის ვოსკობოივიკოვის დათვალიერებული ტყვიისა და სპილენძის საბადოების აღწერილობა / ვოსკობოინიკოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Горная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N78. - С. 69[MFN: 12545]
ანოტაცია: ეხება ხევსურეთში თეთრი კვარცისა და ტყვიის მოპოვების შესაძლო განახლებას და იმ გარემოს აღწერას, სადაც არსებობს საწარმოს ასაგებად საჭირო პირობები
მოხსენიებული პირები:ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე).
კანკრინი, ეგორ ფრანცევიჩ (გრაფი, გენერალ-ლეიტენანტი, ინფანტერიის გენერალი, ფინანსთა მინისტრი, 1774-1845)
Отношение ген.-л. Канкрина к ген.-адъют. Сипягину, от 22-го сентября 1827 года, N11 / Канкрин = გენერალ-ლეიტენანტ კანკრინის მიმართვა გენერალ-ადიუტანტ სიპიაგინს, 1827 წლის 22 სექტემბრით დათარიღებული, N11 / კანკრინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Горная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N79. - С. 70[MFN: 12546]
ანოტაცია: იმპერატორის ნებით ბერგ-კოლეგიის ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტის გრაფ მუსინ-პუშკინის კვლევისა და შედგენილი საბუთების საფუძველზე ყურადღება უნდა მიაპყრონ კავკასიის საბადოების შესწავლა-დამუშავებას და ეს საქმე სამხედრო გუბერნატორს დაუქვემდებარონ
პერსონალია:სიპიაგინი ნიკოლაი მარტემიანოვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი, 1785-1828).
მოხსენიებული პირები:ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); მუსინ-პუშკინი (გრაფი, ბერგ-კოლეგიის ვისე-პრეზიდენტი).
Рапорт шахт-майстера 13-го класса Клейменова полк, Леману, от 8-го октября 1827 года, N2 = მე-13 კლასის შახტ-მაისტერის კლეიმანოვის პატაკი პოლკოვნიკ ლეიმანს, 1827 წლის 8 ოქტომბრით დათარიღებული, N2 / კლეიმანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Горная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N80. - С. 71[MFN: 12547]
Записка о Грузинских квасцовых камнях берг-гауптмана 6-го класса Карпинскаго, от 2-го ноября 1827 года / Карпинский = მე-6 კლასის ბერგ-ჰაუპტმანის ჩანაწერი საქართველოს შაბის ქვების შესახებ, 1827 წლის 2 ნოემბრით დათარიღებული / კარპინსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Горная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N81. - С. 71[MFN: 12548]
Отношение ген.-адъют. Сипягина к ген.-л. Канкрину, от 11-го ноября 1827 года, N105 / Сипягин = გენერალ-ადიუტანტ სიპიაგინის მიმართვა გენერალ-ლეიტენანტ კანკრინს, 1827 წლის 11 ნოემბრით დათარიღებული, N105 / სიპიაგინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Горная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N82. - С. 72[MFN: 12549]
ანოტაცია: იმპერატორის ნების თანახმად ყოველწლიურად გეოლოგიური დაზვერვის საწარმოებლად გამოიყოფა 20 ათასი რუბლი, ამჟამად სპარსეთთან ომის მიუხედავად 1828 წელს ექსპედიცია მოეწყობა დასავლეთ საქართველოში სასარგებლო წიაღისეულის დასაზვერად, თუმცა უფრო უპრიანად მიაჩნია ამგვარი ექსპედიციის მოწყობა არარატის მთებსა და ხევსურეთში, ფშავსა და თუშეთში, სადაც ტყვია და სპილენძი მოიპოვება
პერსონალია:კანკრინი ეგორ ფრანცევიჩ (გრაფი, გენერალ-ლეიტენანტი, ინფანტერიის გენერალი, ფინანსთა მინისტრი, 1774-1845).