1. გრუბერი (კოლეგიის მრჩეველი, თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის დირექტორი)
ანოტაცია:  გამოთქმულია ვარაუდი, რომ 1830 წელს სამაზრო სასწავლებლები გაიხსნება თელავში, გორსა და ქუთაისში, გარდა ამისა მომზადდება ნიადაგი შუშასა და სამეგრელოში სასწავლებლების გახსნისთვის, სიღნაღში კი სასწავლებლის გახსნა 1831 წლამდე გადაიდო მისი მოუცლელობის გამო
მოხსენიებული პირები:  მიხაილოვსკი ნიკოლაი (პედაგოგი); ნაზაროვი პეტრე (პედაგოგი).
გეოგ.დასახელება:  თელავი; გორი; ქუთაისი; სამეგრელო; შუშა; სიღნაღი.
1. ვოსკობოინიკოვი (მე-12 კლასის ბერგ-გეშვორენი)
ანოტაცია:  ეხება ხევსურეთში თეთრი კვარცისა და ტყვიის მოპოვების შესაძლო განახლებას და იმ გარემოს აღწერას, სადაც არსებობს საწარმოს ასაგებად საჭირო პირობები
გეოგ.დასახელება:  არდოტი; ხახაბო; ფასანაური; მუცო; კახეთი; მათურა.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; სამოქალაქო ნაწილი; სამთო ნაწილი.
1. კანკრინი, ეგორ ფრანცევიჩ (გრაფი, გენერალ-ლეიტენანტი, ინფანტერიის გენერალი, ფინანსთა მინისტრი, 1774-1845)
ანოტაცია:  იმპერატორის ნებით ბერგ-კოლეგიის ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტის გრაფ მუსინ-პუშკინის კვლევისა და შედგენილი საბუთების საფუძველზე ყურადღება უნდა მიაპყრონ კავკასიის საბადოების შესწავლა-დამუშავებას და ეს საქმე სამხედრო გუბერნატორს დაუქვემდებარონ
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); მუსინ-პუშკინი (გრაფი, ბერგ-კოლეგიის ვისე-პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  შავი ზღვა; კასპიის ზღვა; სამეგრელო; იმერეთი; გურია; კოლხეთი.
1. კლეიმანოვი (მე-13 კლასის შახტ-მაისტერი)
ანოტაცია:  ეხება წალკის მიდამოების გეოლოგიურ შესწავლას, კირქვის მცირე საბადოს პოვნას, აღნიშნულია, რომ ლითონის რაიმე საბადო აქ არ მოიპოვება
პერსონალია:  ლემანი (პოლკოვნიკი).
გეოგ.დასახელება:  წალკა; ქართლი; თრიალეთი; მანგლისი; ბაშკიჩეთი (დმანისი); ხრამი; ბოლნისი.
1. კარპინსკი (მე-6 კლასის ბერგ-ჰაუპტმანი)
ანოტაცია:  ელისავეტოპოლის ოლქში სომხურ სოფელ ზაგლიკში შაბის ქვის დიდი საბადო აღმოაჩინეს და აღწერილია აქაური მადნის თავისებურებანი
გეოგ.დასახელება:  ზაგლიკი(მთიანი ყარაბაღი); ელისავეტოპოლი (განჯა).
სრული ტექსტი (გვ. 88)
ანოტაცია:  იმპერატორის ნების თანახმად ყოველწლიურად გეოლოგიური დაზვერვის საწარმოებლად გამოიყოფა 20 ათასი რუბლი, ამჟამად სპარსეთთან ომის მიუხედავად 1828 წელს ექსპედიცია მოეწყობა დასავლეთ საქართველოში სასარგებლო წიაღისეულის დასაზვერად, თუმცა უფრო უპრიანად მიაჩნია ამგვარი ექსპედიციის მოწყობა არარატის მთებსა და ხევსურეთში, ფშავსა და თუშეთში, სადაც ტყვია და სპილენძი მოიპოვება
გეოგ.დასახელება:  სპარსეთი; სამეგრელო; იმერეთი; გურია; არარატი; ხევსურეთი; ფშავი; თუშეთი.
1. რეუტი (კოლეგიის ასესორი, ბაქოს მინერალური წყლების ზედამხედველი)
Замечаеия к.а. Реута (бывшаго смотрителя Бакинских минеральных источников) о минеральных промыслах в Грузии, 1827 года / Реут / რეუტი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Горная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N83. - С. 73[MFN: 12550]
სრული ტექსტი (გვ. 89)
ანოტაცია:  ეხება ბაქოსა და შირვანის პროვინციებში ნავთობის, მინერალებისა და მარილის მოპოვებას და ამით მიღებულ მოგებას, ასევე სალიანის თევზის სარეწების მდგომარეობას
მოხსენიებული პირები:  იაგუბოვი (კოლეგიის ასესორი); აჰმედ-აღა-მამედოვი (მოიჯარე შემსყიდველი); ტარუმოვი (მოიჯარე შემსყიდველი).
გეოგ.დასახელება:  ბაქო; შირვანი; სპარსეთი; აფშერონი; სალიანი.
Записка берг-гауптмана 6-го класса Карпинскаго, о найденных в Грузии древних серебряных монетах, от 8-го января 1828 года, N165 / Карпинский = მე-6 კლასის ბერგ-ჰაუპტმანის ჩანაწერი საქართველოს შაბის ქვების შესახებ, 1828 წლის 8 იანვრით დათარიღებული, N165 / კარპინსკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Горная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N84. - С. 75[MFN: 12551]
სრული ტექსტი (გვ. 91)
ანოტაცია:  1827 წელს მცხეთაში ორმოს თხრისას აღმოჩენილია უძველესი ვერცხლის მონეტები, რომლებიც კირის ხსნარში იყო ჩაქვავებული, ამიტომ ბევრი მათგანი სრულიად დაიშალა, ხოლო გადარჩენილი 120 მონეტა მპოვნელმა თბილისის ზარაფხანაში თითო 1 ვერცხლის რუბლად ჩააბარა
1. Описание части леваго берега р. Куры, против Тифлиса (представлено 9-го января 1828 года, N163) = თბილისის პირდაპირ მდ. მტკვრის მარცხენა სანაპიროს ნაწილის აღწერა (წარმოდგენილი 1828 წლის 9 იანვარს, N163) // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Горная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N85. - С. 75[MFN: 12552]
ანოტაცია:  თბილისის მახლობლად მტკვრის მარცხენა სანაპიროზე გერმანელთა კოლონიასთან კუკიასთან აღმოჩენილია ქვანახშირის ქანები, შესწავლილია მათი წარმოშობა, ხარისხი და რაოდენობა, რაც მეტად მცირე აღმოჩნდა
მოხსენიებული პირები:  სიპიაგინი (გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი); გოზიუსი (პოლკოვნიკი); კარპინსკი (ბერგ-ჰაუპტმანი); ბურკოვი (ობერ-ბერგ-მაისტერი); კლეიმენოვი (შახტ-მაისტერი); კასტელა (უცხოელი კომერსანტი); რავერჟი (უცხოელი მეწარმე).
გეოგ.დასახელება:  მტკვარი; თბილისი; კუკია.
Отношение ген.-от-инф. Канкрина к гр. Паскевичу, от 14-го января 1829 года, N48 / Канкрин = ინფანტერიის გენერალ კანკრინის მიმართვა გრაფ პასკევიჩს, 1829 წლის 14 იანვრით დათარიღებული, N48 / კანკრინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : I. Гражданская часть : Горная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N86. - С. 76[MFN: 12553]
სრული ტექსტი (გვ. 92)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ, როგორც იმპერატორმა განაცხადა, სპარსეთში ძალიან მოსწონებიათ პლატინის მონეტა, რის გამოც გადაწყვიტა, სპარსეთსა და საქართველოში იგი მიმოქცევაში შემოიღონ, ამიტომ სახაზინო ექსპედიციას გადასცა ათასი მონეტა თიტოეული 3 რუბლის ღირსების, და თუ კარგად გავრცელდა, იმდენს გამოგზავნიან, რამდენის საჭირო იქნება
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1251 | 1252 | 1253 | 1254 | 1255 | 1256 | 1257 | 1258 | 1259 | 1260 | 1261 |  შემდეგი »  ბოლო »»