1. პასკევიჩი, ივან ფიოდოროვიჩ (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1782-1856)
Предписание гр. Паскевича майору Корганову, от 3-го марта 1830 года, N11. - Секретно / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მითითება მაიორ ყორღანოვს, 1830 წლის 3 მარტით დათარიღებული, N11 - საიდუმლო / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N467. - С. 514[MFN: 12935]
სრული ტექსტი (გვ. 10)
ანოტაცია:  მითითებას აძლევს, რომ დანიშნულების ადგილზე ჩასვლისთანავე სცადოს ღაზი-მოლა მიმხრობა და თუ ვერ მოახერხებს, შეიპყროს და თბილისში გამოგზავნოს, ასევე სხვადასხვა მმართველებთან საჩუქრებს უგზავნის
პერსონალია:  ყორღანოვი (მაიორი, ყორღანაშვილი).
მოხსენიებული პირები:  ღაზი-მოლა (დაღესტნისა და ჩეჩნეთის პირველი იმამი, ღაზი-მაჰომედი); ნუსალ-ხანი (ავარიის მმართველი); ასლან-ხანი (გენერალ-მაიორი, კიურისა და ყაზიყუმუხის მმართველი); სულეიმან-ფაშა (თარღუს შამხლის ვაჟი).
გეოგ.დასახელება:  დაღესტანი; თბილისი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; დაღესტანი.
1. ყორღანოვი 1-ლი (მაიორი, ყორღანაშვილი)
Рапорт майора Корганова 1-го гр. Паскевичу, от 15-го марта 1830 года, N15. - Сел. Зиахур / Корганов 1-й = მაიორ ყორღანოვ 1-ის პატაკი გრაფ ვორონცოვს, 1830 წლის 15 მარტით დათარიღებული, N15 - სოფ. ზიახური / ყორღანოვ 1-ლი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N468. - С. 515[MFN: 12936]
სრული ტექსტი (გვ. 11)
ანოტაცია:  ეხება ღაზი-მოლას მტრულ მოქმედებას დაღესტნელი მმართველებისა და რუსების წინააღმდეგ და ავარიელთა დაპირისპირებას ღაზი-მოლასთან
მოხსენიებული პირები:  ღაზი-მოლა (დაღესტნისა და ჩეჩნეთის პირველი იმამი, ღაზი-მაჰომედი); ასლან-ხანი (გენერალ-მაიორი, კიურისა და ყაზიყუმუხის მმართველი); აბუ-მუსლიმი (თარღუს შამხლის ვაჟი); სურხაი-ხანი (ავარიის მმართველი); აჰმედ-ხანი (ავარიის სულთანი); იბრაჰიმ-ბეგი.
გეოგ.დასახელება:  ყაზიყუმუხი; ავარია; ნუხა; ყუბა.
Прокламация гр. Паскевича к жителям Дагестана и Кавказских гор, от ...мая 1830 года / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის პროკლამაცია დაღესტნისა და კავკასიის მთების მცხოვრებთ, 1830 წლის ... მაისით დათარიღებული / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N469. - С. 515[MFN: 12937]
ანოტაცია:  შეახსენებს, თუ რა მძიმე მდგომარეობა იყო რუსეთთან შეერთებამდე დაღესტანში შინაური და გარეშე მტრების მოქმედების შედეგად და რომ ეს შეერთება მათივე თხოვნით მოხდა, ასევე იმას, თუ რამდენი სიკეთე მოუტანა მათ რუსეთის მფარველობამ, აღნიშნავს იმასაც, რომ იმპერატორისადმი ერთგულება სათანადოდ დაფასდება, ხოლო ამბოხება და ღალატი მკაცრად დაისჯება
გეოგ.დასახელება:  მეხთული; ავარია; ყაზიყუმუხი; კიური; ჭარი; ბელაქანი; სპარსეთი; თურქეთი.
1. მედოკსი (პოდპოლკოვნიკი, სომხეთის საოლქო მმართველობის წევრი)
Рапорт подполк. Меддокса гр. Паскевичу, от 8-го февраля 1831 года, N19. - Дербент / Меддокс = პოდპოლკოვნიკ მედოკსის პატაკი გრაფ პასკევიჩს, 1832 წლის 8 თებერვლით დათარიღებული, N19 -დერბენტი / მედოკსი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N470. - С. 517[MFN: 12938]
სრული ტექსტი (გვ. 13)
ანოტაცია:  აღწერს დაღესტანში არსებულ სიტუაციას და ეხება დაღესტნის პროვინციების მოწყობის საკითხს, ასევე აქაურ მთიელთა დამოკიდებულებას რუსების მიმართ, აღნიშნავს, თუ რა წარმოებების განვითარება შეიძლება აქ და რა შემოსავალს მოუტანს ეს ხაზინას, ასევე როგორ გააუმჯობესებს აქაურთა ყოფას
მოხსენიებული პირები:  ღაზი-მოლა (დაღესტნისა და ჩეჩნეთის პირველი იმამი, ღაზი-მაჰომედი); ველიამინოვი (გენერალ-ლეიტენანტი); ასლან-ხანი (გენერალ-მაიორი, კიურისა და ყაზიყუმუხის მმართველი); იბრაჰიმ-ბეგი.
გეოგ.დასახელება:  ჭარი; სპარსეთი; თურქეთი; დაღესტანი; დერბენტი; თაბასარანი; კასპიის ზღვა.
Проект рапорта ген.-адъют. Панкратьева гр. Чернышеву, от ...мая 1831 года / Панкратьев = გრაფ ჩერნიშევისადმი გენერალ-ადიუტანტ პანკრატევის პატაკის პროექტი, 1831 წლის ...მაისით დათარიღებული / პანკრატევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N471. - С. 518[MFN: 12939]
სრული ტექსტი (გვ. 14)
ანოტაცია:  მოახსენებს დაღესტანში თაბასარანელთა ყაჩაღური რაზმების თარეშის და მათი ალაგმვის მიზნით დერბენტის კომენდანტის მაიორ ვასილევის გადამჭრელი მოქმედების თაობაზე
პერსონალია:  ჩერნიშევი ალექსანდრ ივანოვიჩ (გრაფი, თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, იმპერატორის მთავარი შტაბის მმართველი, სამხედრო მინისტრი, 1786-1857).
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); კახანოვი (გენერალ-მაიორი, დაღესტნის ოლქის სამხედრო უფროსი); ვასილევი (პლაც-მაიორი, დერბენტის კომენდანტის მოვალეობის შემსრულებელი).
გეოგ.დასახელება:  დაღესტანი; თაბასარანი; დერბენტი.
1. კაბენინი, პიოტრ ივანოვიჩ (მე-7 კლასის ობერ-აუდიტორი)
Извлечение из отношения обер-аудитора Кабенина в Канцелярию главноуправляющаго в Грузии, от 21-марта 1831 года, N285 / Кабенин = ამონარიდი საქართველოს მთავარმართებლის კანცელარიისადმი ობერ-აუდიტორის კაბენინის მიმართვიდან, 1831 წლის 21 მარტით დათარიღებული, N285 / კაბენინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N472. - С. 519. - ერთვის ინფანტერიის გენერლის ერმოლოვის მითითება გენერალ-მაიორ ფონ-კრაბეს, 1826 წლის 25 აგვისტოთი დათარიღებული, N307[MFN: 12940]
სრული ტექსტი (გვ. 15)
ანოტაცია:  მოახსენებს, თუ რა ზომები განხორციელდა დაღესტანში ყაჩაღების თარეშის აღსაკვეთად
მოხსენიებული პირები:  ბუხარინი (პოკოვნიკი); ბაგრატიონი (თავადი, გენერალ-მაიორი); ზავოდოვსკი (გენერალ-მაიორი); სიპიაგინი (გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი); ერმოლოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); კრაბე (გენერალ-მაიორი, დაღესტნის ოლქის სამხედრო უფროსი); მიშჩენკო (პოლკოვნიკი).
გეოგ.დასახელება:  ყუბა; ბაქო; დაღესტანი; აფშერონი.
Проект депеши ген.-л. Панкратьева к гр. Нессельроде, 1831 года / Панкратьев = გრაფი ნესელროდესადმი გენერალ-ლეიტენანტ პანკრატევის დეპეშის პროექტი, 1831 წლით დათარიღებული / პანკრატევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N473. - С. 519[MFN: 12941]
პერსონალია:  ნესელროდე კარლ ვასილევიჩ (ვიცე-კანცლერი, საგარეო საქმეთა მინისტრი, კანცლერი, 1780-1862, კარლ რობერტ ფონ ნესელროდე-ერესჰოვენ).
1. ემანუელი, გეორგი არსენიევიჩ (კავალერიის გენერალი, კავკასიის ხაზის უფროსი, 1775-1837)
Рапорт ген.-от-кав. Эмануеля гр. Паскевичу, от 11-го октября 1828 года, N1313. - Ставрополь / Эмануель = კავალერიის გენერლის ემანუელის პატაკი გრაფ პასკევიჩს, 1828 წლის 11 ოქტომბრით დათარიღებული, N1313 - სტავროპოლი / ემანუელი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан : Авария / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N474. - С. 520[MFN: 12942]
სრული ტექსტი (გვ. 16)
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ ავარიის სახანოს ახალგაზრდა მმართველმა აბუ-სულთან-ნუსალ-ხანმა დედამისისა და ბებიამისის რჩევით რწმუნებული გამოგზავნა ქვეშევრდომობის თხოვნით, იგი ენდერეიში მიიწვიეს ქვეშევრდომობის პირობების შესათანხმებლად, მაგრამ მან ჩამოსვლა ვერ შეძლო, ამიტომ მასთან დელეგაცია გაგზავნეს, ამასთან მოყვანილია ავარიელთა მოთხოვნები, აღწერილია აბუ-სულთან-ნუსალ-ხანის ოჯახის შემადგენლობა და თავად ავარიის სახანო, აგრეთვე აღნიშნულია, რომ ქალაქ ხუნძახში მთელმა ოჯახმა თავიანთ ქვეშევრდომთა სახელით საზეიმოდ დადეს იმპერატორისადმი ერთგულების ფიცი მუსლიმანური წესის შესაბამისად
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ენგელგარდტი (გენერალ-მაიორი); ხასაევი მუსა (თავადი, ყუმიხთა ბოქაულის მოვალეობის შემსრულებელი); აჯიევი ჩაპან მურთაზალი (პორუჩიკი, ენდერეელი თავადი); რაზი-ხან ალი-სულთანოვი (პორუჩიკი, ენდერეელი თავადი); უცმიევი ხან-მუჰამედ (აქსაელი თავადი); ტურლოვი (ჩეჩენი თავადი); ტაიმახანოვი დაცი (კაპიტანი); კურუმოვი მუსტაფა (მოლა).
გეოგ.დასახელება:  ავარია; აქსაი; ხუნძახი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა ამიერკავკასიაში; დაღესტანი; ავარია.
1. სურხაი-ხანი (ავარიის მმართველი)
Письмо Сурхай-хана Аварскаго к ген.-адъют. Сипягину, от мухаррема 1828 года / Сурхай-хан = ავარი სურხაი-ხანის წერილი გენერალ-ადიუტანტ სიპიაგინს, 1828 წლის მუჰარემით დათარიღებული / სურხაი-ხანი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан : Авария / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N475. - С. 521. - თარგმანი არაბულიდან[MFN: 12943]
სრული ტექსტი (გვ. 17)
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ თინდალის თემი, რომელიც სიძლიერით და სიმამაცით გამოირჩევა, დაიყოლია იმპერატორიადმი ერთგულებაზე და გამოგზავნეს ამანათი სახელად მამედი, რომელსაც გზავნის მასთან და იმედს გამოთქვამს, რომ ეს მეტად სასარგებლო იქნება რუსეთისთვის
პერსონალია:  სიპიაგინი ნიკოლაი მარტემიანოვიჩ (გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი, 1785-1828).
1. სურხაი-ხანი (ავაიის მმართველი)
Письмо Сурхай-хана Аварскаго к ген.-адъют. Сипягину, от саффара 1828 года / Сурхай-хан = ავარი სურხაი-ხანის წერილი გენერალ-ადიუტანტ სიპიაგინს, 1828 წლის საფარით დათარიღებული / სურხაი-ხანი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан : Авария / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N476. - С. 521. - თარგმანი არაბულიდან[MFN: 12944]
ანოტაცია:  მოახსენებს, რომ ავარიის მთელი რიგი ქალაქების თემები დაიყოლია იმპერატორის ერთგულებაზე და უგზავნის მათ ამანათებს, ამასთან აღნიშნავს, რომ ეს თემები დაღესტნის უძლიერეს თემებად ითვლებიან
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1290 | 1291 | 1292 | 1293 | 1294 | 1295 | 1296 | 1297 | 1298 | 1299 | 1300 |  შემდეგი »  ბოლო »»