პასკევიჩი, ივან ფიოდოროვიჩ (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1782-1856)
Предписание гр. Паскевича майору Корганову, от 3-го марта 1830 года, N11. - Секретно / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის მითითება მაიორ ყორღანოვს, 1830 წლის 3 მარტით დათარიღებული, N11 - საიდუმლო / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N467. - С. 514[MFN: 12935]
ანოტაცია: მითითებას აძლევს, რომ დანიშნულების ადგილზე ჩასვლისთანავე სცადოს ღაზი-მოლა მიმხრობა და თუ ვერ მოახერხებს, შეიპყროს და თბილისში გამოგზავნოს, ასევე სხვადასხვა მმართველებთან საჩუქრებს უგზავნის
მოხსენიებული პირები:ღაზი-მოლა (დაღესტნისა და ჩეჩნეთის პირველი იმამი, ღაზი-მაჰომედი); ნუსალ-ხანი (ავარიის მმართველი); ასლან-ხანი (გენერალ-მაიორი, კიურისა და ყაზიყუმუხის მმართველი); სულეიმან-ფაშა (თარღუს შამხლის ვაჟი).
Рапорт майора Корганова 1-го гр. Паскевичу, от 15-го марта 1830 года, N15. - Сел. Зиахур / Корганов 1-й = მაიორ ყორღანოვ 1-ის პატაკი გრაფ ვორონცოვს, 1830 წლის 15 მარტით დათარიღებული, N15 - სოფ. ზიახური / ყორღანოვ 1-ლი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N468. - С. 515[MFN: 12936]
ანოტაცია: ეხება ღაზი-მოლას მტრულ მოქმედებას დაღესტნელი მმართველებისა და რუსების წინააღმდეგ და ავარიელთა დაპირისპირებას ღაზი-მოლასთან
პერსონალია:პასკევიჩი ივან ფიოდოროვიჩ (გრაფი, გენერალ-ფელდმარშალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1782-1856).
მოხსენიებული პირები:ღაზი-მოლა (დაღესტნისა და ჩეჩნეთის პირველი იმამი, ღაზი-მაჰომედი); ასლან-ხანი (გენერალ-მაიორი, კიურისა და ყაზიყუმუხის მმართველი); აბუ-მუსლიმი (თარღუს შამხლის ვაჟი); სურხაი-ხანი (ავარიის მმართველი); აჰმედ-ხანი (ავარიის სულთანი); იბრაჰიმ-ბეგი.
Прокламация гр. Паскевича к жителям Дагестана и Кавказских гор, от ...мая 1830 года / Паскевич = გრაფ პასკევიჩის პროკლამაცია დაღესტნისა და კავკასიის მთების მცხოვრებთ, 1830 წლის ... მაისით დათარიღებული / პასკევიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-фельдмаршала графа Ивана Федоровича Паскевича-Ереванскаго. 1827-1831 : IX. Дагестан / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1878. - Т. 7, N469. - С. 515[MFN: 12937]
ანოტაცია: შეახსენებს, თუ რა მძიმე მდგომარეობა იყო რუსეთთან შეერთებამდე დაღესტანში შინაური და გარეშე მტრების მოქმედების შედეგად და რომ ეს შეერთება მათივე თხოვნით მოხდა, ასევე იმას, თუ რამდენი სიკეთე მოუტანა მათ რუსეთის მფარველობამ, აღნიშნავს იმასაც, რომ იმპერატორისადმი ერთგულება სათანადოდ დაფასდება, ხოლო ამბოხება და ღალატი მკაცრად დაისჯება
მოხსენიებული პირები:ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი).
მედოკსი (პოდპოლკოვნიკი, სომხეთის საოლქო მმართველობის წევრი)
ანოტაცია: აღწერს დაღესტანში არსებულ სიტუაციას და ეხება დაღესტნის პროვინციების მოწყობის საკითხს, ასევე აქაურ მთიელთა დამოკიდებულებას რუსების მიმართ, აღნიშნავს, თუ რა წარმოებების განვითარება შეიძლება აქ და რა შემოსავალს მოუტანს ეს ხაზინას, ასევე როგორ გააუმჯობესებს აქაურთა ყოფას
მოხსენიებული პირები:ღაზი-მოლა (დაღესტნისა და ჩეჩნეთის პირველი იმამი, ღაზი-მაჰომედი); ველიამინოვი (გენერალ-ლეიტენანტი); ასლან-ხანი (გენერალ-მაიორი, კიურისა და ყაზიყუმუხის მმართველი); იბრაჰიმ-ბეგი.
პანკრატევი, ნიკიტა პეტროვიჩ (გენერალ-მაიორი, გენერალ-ლეიტენანტი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის კორპუსის შტაბის უფროსი, 1788-1836)
ანოტაცია: მოახსენებს დაღესტანში თაბასარანელთა ყაჩაღური რაზმების თარეშის და მათი ალაგმვის მიზნით დერბენტის კომენდანტის მაიორ ვასილევის გადამჭრელი მოქმედების თაობაზე
პერსონალია:ჩერნიშევი ალექსანდრ ივანოვიჩ (გრაფი, თავადი, გენერალ-ადიუტანტი, იმპერატორის მთავარი შტაბის მმართველი, სამხედრო მინისტრი, 1786-1857).
მოხსენიებული პირები:ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); კახანოვი (გენერალ-მაიორი, დაღესტნის ოლქის სამხედრო უფროსი); ვასილევი (პლაც-მაიორი, დერბენტის კომენდანტის მოვალეობის შემსრულებელი).
ანოტაცია: მოახსენებს, თუ რა ზომები განხორციელდა დაღესტანში ყაჩაღების თარეშის აღსაკვეთად
მოხსენიებული პირები:ბუხარინი (პოკოვნიკი); ბაგრატიონი (თავადი, გენერალ-მაიორი); ზავოდოვსკი (გენერალ-მაიორი); სიპიაგინი (გენერალ-ადიუტანტი, თბილისის სამხედრო გუბერნატორი); ერმოლოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი); კრაბე (გენერალ-მაიორი, დაღესტნის ოლქის სამხედრო უფროსი); მიშჩენკო (პოლკოვნიკი).
ანოტაცია: მოახსენებს, რომ ავარიის სახანოს ახალგაზრდა მმართველმა აბუ-სულთან-ნუსალ-ხანმა დედამისისა და ბებიამისის რჩევით რწმუნებული გამოგზავნა ქვეშევრდომობის თხოვნით, იგი ენდერეიში მიიწვიეს ქვეშევრდომობის პირობების შესათანხმებლად, მაგრამ მან ჩამოსვლა ვერ შეძლო, ამიტომ მასთან დელეგაცია გაგზავნეს, ამასთან მოყვანილია ავარიელთა მოთხოვნები, აღწერილია აბუ-სულთან-ნუსალ-ხანის ოჯახის შემადგენლობა და თავად ავარიის სახანო, აგრეთვე აღნიშნულია, რომ ქალაქ ხუნძახში მთელმა ოჯახმა თავიანთ ქვეშევრდომთა სახელით საზეიმოდ დადეს იმპერატორისადმი ერთგულების ფიცი მუსლიმანური წესის შესაბამისად
ანოტაცია: მოახსენებს, რომ თინდალის თემი, რომელიც სიძლიერით და სიმამაცით გამოირჩევა, დაიყოლია იმპერატორიადმი ერთგულებაზე და გამოგზავნეს ამანათი სახელად მამედი, რომელსაც გზავნის მასთან და იმედს გამოთქვამს, რომ ეს მეტად სასარგებლო იქნება რუსეთისთვის
ანოტაცია: მოახსენებს, რომ ავარიის მთელი რიგი ქალაქების თემები დაიყოლია იმპერატორის ერთგულებაზე და უგზავნის მათ ამანათებს, ამასთან აღნიშნავს, რომ ეს თემები დაღესტნის უძლიერეს თემებად ითვლებიან