Предложение кн. Цицианова Исполнительной Экспедиции, от 23-го ноября 1804 года N764 / Цицианов = თავად ციციშვილის წინადადება აღმასრულებელი ექსპედიციისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 23 ნოემბრით, N764 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N75. - С. 51. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1295]
ანოტაცია:  წინადადება ქალაქებში გადახვეწილი გლეხობის მაზრებში დაბრუნების შეჩერების გამო
თემატიკა:  ადგილობრივი მმართველობა; სახელმწიფო მმართველობა; სოციალური ფენები.
საკვანძო სიტყვები:  გლეხობა.
Отношение кн. Цицианова к тов. мин. ин. д. кн. Чарторыйскому, от 13-го декабря 1804 года, N487 / Цицианов = თავად ციცანოვის მიმართვა საგარეო საქმეთა მინისტრ თავად ჩარტორიისკისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 13 დეკემბრით, N487 / ჩარტორიისკი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N76. - С. 51. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1296]
ანოტაცია:  მიმართვა სახელმწიფო მრჩეველ გიორგი ავალიშვილის იერუსალიმში მოგზაურობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჩარტორიისკი ადამ ეჟი (ადამის ძე) (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1770-1861); ავალიშვილი გიორგი ივანეს ძე (სახელმწიფო მრჩეველი, 1769-1850, ავალოვი).
მოხსენიებული პირები:  დავით ბატონიშვილი (1767-1819, გიორგი XII ძე).
გეოგ.დასახელება:  იერუსალიმი.
თემატიკა:  მოგზაურობა.
Предписание кн. Цицианова кн. Волконскому, от 26-го декабря 1804 года, N798 / Цицианов = თავად ციციანოვის მითითება თავად ვოლკონსკისადმი, დათარიღებული 1804 წლის 26 დეკემბრით, N798 / ციცანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N77. - С. 51. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1297]
ანოტაცია:  საქმეების ტარასოვისადმი გადაბარებისა და სანკტ-პეტერბურგში მისი გამგზავრების გამო
პერსონალია:  ვოლკონსკი დიმიტრი მიხეილის ძე (თავადი, გენერალ-ლეიტენანტი, 1869-1835); ტარასოვი იაკობ (სამოქალაქო მრჩეველი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; სანკტ-პეტერბურგი.
თემატიკა:  სახელმწიფო მმართველობა; სამხედრო საქმე.
1. Представление Верховного Грузинского Правительства Казенной Экспедиции кн. Цицианову, от 31 декабря 1804 года, N1781 = საქართველოს უმაღლესი მთავრობის სახაზინო ექსპედიციის წარდგინება თავად ციციანოვის სახელზე, დათარიღებული 1804 წლის 31 დეკემბრით, N1781 // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N78. - С. 52. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1298]
სრული ტექსტი (გვ. 54)
ანოტაცია:  სახაზინო ექსპედიის ანგარიში საქართველოსა და ადმინისტრაციული ერთეულების შემოსავლებისა და გადასახების შესახებ. ანგარიშს ახლავს უწყისი
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი).
მოხსენიებული პირები:  ვახტანგ (ალმასხან) ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); დავით ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; გორი; ცხინვალი; დუშეთი; ნუხი.
თემატიკა:  ფინანსები; გადასახადები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს შემოსავლები.
Высочайший рескрипт кн. Цицианову, от 28-го января 1805 года / Александр I = უზენაესი რესკრიპტი თავად ციციანოვის სახელზე, გაცემული 1805 წლის 28 იანვრით / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N79. - С. 52. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტის ორიგინალს ხელს აწერს იმპერატორი "Александр". Контрасигнировал гр. В. Кочубей[MFN: 1299]
ანოტაცია:  რესკრიპტი საჩივრები ადგილობრივი მმართველობის ორგანოების მოხელეთა წინააღმდეგ მიღებულ იქნას ორ ენაზე
საკვანძო სიტყვები:  მაზრის მოურავები.
1. კოჩუბეი, ვიქტორ პავლეს ძე (რუსეთის შინაგან საქმეთა მინისტრი, 1768-1834)
Отношение гр. Кочубея к кн. Цицианову, от 28-го января 1805 года, N445 / Кочубей = გრაფ კოჩუბეის მიმართვა თავად ციციანოვისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 28 იანვრით, N445 / კოჩუბეი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N80. - С. 52-53. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1300]
ანოტაცია:  თანხმობა ციციშვილის წინადადებაზე საქართველოს მმართველობის ორგანოებში ცვლილებებისა და საშტატო ერთეულების დამატების გამო. დოკუმენტს ახლავს რუსეთის იმპერატორ ალექსანდრე I-ის ბრძანებულების ტექსტი რუსეთის სენატისადმი და ვიქტორ კოჩუბეის მიერ ხელმოწერილი დამატებითი საშტატო ერთეულების უწყისი
პერსონალია:  ციციშვილი პავლე დიმიტრის ძე (საქართველოს მთავარმართებელი, ინფანტერიის გენერალი, 1754-1806, ციციანოვი); ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825).
ორგანიზაცია:  რუსეთის სენატი.
თემატიკა:  სახელმწიფო მმართველობა; ადგილობრივი მმართველობა.
საკვანძო სიტყვები:  საშტატო ერთეულები.
Предложение кн. Цицианова Исполнительной Экспедиции, от 31-го января 1805 года, N78 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინადადება აღმასრულებელი ექსპედიისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 31 იანვრით, N78 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N81. - С. 53. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1301]
სრული ტექსტი (გვ. 55)
ანოტაცია:  შტაბს-კაპიტან შელევსკის მიწების განმანაწილებელი ორგანოს უფროსად დანიშვნა
პერსონალია:  შელევსკი (შტაბს-კაპიტანი, ტიტულარული მრჩეველი).
თემატიკა:  ადგილობრივი მმართველობა; მიწათმფლობელობა.
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 26-го февраля 1805 года, N27 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1805 წლის 26 თებერვლით, N27 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N82. - С. 53-54. - ტექსტი რუსულ ენაზე. - სხვა დოკუმენტი იგივე შინაარსით დათარიღებულია 1803 წლით[MFN: 1302]
ანოტაცია:  წინადადება ერჯერადი დახმარების გაუქმება სამხედრო თანამდებობიდან გადამდგარ პირებისათვის ვისაც არა აქვთ ერთწლიანი ვადა გავლილი
თემატიკა:  სამხედრო საქმე; ადგილობრივი მმართველობა.
Предложение кн. Цицианова Исполнительной Экспедиции, от 26-го февраля 1805 года, N198 / Цицианов = თავად ციციანოვის წინადადება აღმასრულებელი ექსპედიციისადმი, დათარიღებული 1805 წლის 26 თებერვლით, N198 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N83. - С. 54. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1303]
სრული ტექსტი (გვ. 56)
ანოტაცია:  მოსახლეობის საჩივრები ადგილობრივი მოხელეების წინააღმდეგ მიღებულ იქნას ორ ენაზე და საქმისწარმოება ჩატარდეს თარჯიმნის დახმარებით
თემატიკა:  ადგილობრივი მმართველობა; სამართალი.
Всеподданнейший рапорт кн. Цицианова, от 28-го февраля 1805 года, N5 / Цицианов = თავად ციციანოვის ყოვლად უქვეშევრდომილესი პატაკი, დათარიღებული 1805 წლის 28 თებერვლით, N5 / ციციანოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала от инфантерии, князя Павла Димитриевича Цицианова. 1802-1806 : I. Дальнейшее развитие правительства / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1868. - Т. II, ч. 1, N84. - С. 54-55. - ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 1304]
ანოტაცია:  ანგარიში საქართველოს მთავრობასა და ადგილობრივი მმართველობის ორგანოებში ცვლილებების შესახებ
პერსონალია:  ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერეტორი, 1777-1825).
მოხსენიებული პირები:  ტარასოვი იაკობ (სამოქალაქო მრჩეველი); ხორჟევსკი (კოლეგიის მრჩეველი); ნაგელი (სახელმწიფო მრჩეველი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 |  შემდეგი »  ბოლო »»