1. Обзор военных действии против горских народов в 1835, 1836 и 1837 годах = 1835, 1836 და 1837 წლებში მთიელ ხალხთა წინააღმდეგ საომარ მოქმედებათა მიმოხილვა // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : V. Военная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N273. - С. 383[MFN: 13672]
სრული ტექსტი (გვ. 408)
ანოტაცია:  ეხება კავკასიის მარცხენა ფლანგზე განხორციელებულ ღონისძიებებს, აფხაზეთის სანაპიროზე გაგრამდე სახმელეთო გზის მშენებლობას და იმერეთის სამხედრო გზასთან მის დაკავშირებას, უშუალოდ სამხედრო მოქმედებებს 1835-1837 წლებში
მოხსენიებული პირები:  მალინოვსკი (გენერალ-ლეიტენანტი); ველიამინოვი (გენერალ-ლეიტენანტი, კავკასიის ხაზის უფროსი); შტეიბე (გენერალ-მაიორი); კოვალევსკი (პოლკოვნიკი); სიმბორსკი (გენერალ-მაიორი); ზასი (გენერალ-მაიორი); ფეზე (გენერალ-მაიორი); ღაზი-მოლა (დაღესტნისა და ჩეჩნეთის პირველი იმამი, ღაზი-მაჰომედი); გამზად-ბეგი (ღაზი-მოლას თანამზრახველი); პულო (პოლკოვნიკი); შამილი (ღაზი-მოლას ძმისწული); ასლან-ხანი (გენერალ-მაიორი); ნუცალ-ხანი (პოლკოვნიკი); რეუტი (გენერალ-მაიორი); აბუ-მუსლიმ-ხანი (თარღუს შამხალი, მეჰდი II ვაჟი); ტაშევ-ჰაჯი (მეამბოხე ჩეჩენი); აჰმედ-ხანი (პოლკოვნიკი); მამედ-მირზა (ხანი, პოლკოვნიკი); სავარსამიძე (თავადი,გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  ყუბანი; გელენჯიკი; შავი ზღვა; სუნჯა; კასპიის ზღვა; ბზიფი; ბიჭვინთა; ბომბორა; გაგრა; ქუთაისი; ხონი; ზუგდიდი; ენგური; წებელდა; სამეგრელო; ტრაპიზონი; სოხუმი; ადლერი; ანაპა; ყუბანი; კისლოვოდსკი; მინვოდი; ლაბა; ჩეჩნეთი; დაღესტანი; კახეთი; ჭარი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; სამხედრო ნაწილი.
1. როზენი, გრიგორი ვლადიმიროვიჩ (ბარონი, ინფანტერიის გენერალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1782-1841)
Письмо барона Розена к гр. Чернышеву, от 25-го января 1838 года, N99 / Розен = ბარონ როზენის წერილი გრაფ ჩერნიშევს, 1838 წლის 25 იანვრით დათარიღებული, N99 / როზენი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : V. Военная часть / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N274. - С. 391[MFN: 13673]
სრული ტექსტი (გვ. 416)
ანოტაცია:  ეხება შავი ზღვის აღმოსავლეთ სანაპიროზე ურჩ მთიელთა წინაარმდეგ მებრძოლი რაზმის მთებში გადაყვანას სანაპიროზე ზაფხულის სიცხის შემთხვევაში და თუ ამ რაზმს მთიელები თავს დაესხმიან, მათი ფიზიკური განადგურება იძულებითი ზომა იქნება
გეოგ.დასახელება:  შავი ზღვა; აფხაზეთი; გაგრა; ბომბორა.
Отношение барона Розена к гр. Чернышеву, от 14-го декабря 1832 года, N77 / Розен = ბარონ როზენის მიმართვა გრაფ ჩერნიშევს, 1832 წლის 14 დეკემბრით დათარიღებული, N77 / როზენი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : V. Военная часть : Дело о Грузинском заговоре / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N275. - С. 391[MFN: 13674]
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ იასე ფალფვანდიშვილმა გენერალ ვოლხოვსკის მოახსენა ქართველ თავადაზნაურთა ერთი ნაწილის შეთქმულების თაობაზე, რომლის მიზანია რუსების განდევნა სამხრეთ კავკასიიდან, მაგრამ რადგან იესე ცნობილია ყალბი დასმენებით, კერზოდ უსამართლოდ ჩირქი მოსცხო სამეგრელოს მთავარს, საჭიროდ მიიჩნია ამ ინფორმაციის გადამოწმება, მაგრამ ეს ინფორმაცია სამწუხაროდ სწორი გამოდგა
მოხსენიებული პირები:  ფალავანდიშვილი ნიკოლოზი ოსების ძე (თავადი, საქართველოს სამოქალაქო გუბერნატორი); ფალავანდიშვილი იასე იოსების ძე (თავადი, კოლეგიის რეგისტრატორი); ვოლხოვსკი (გენერალ-მაიორი, კავკასიის კორპუსის შტაბის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი); დადიანი ლევან V (გენერალ-ლეიტენანტი, სამეგრელოს მთავარი); დოდაშვილი სოლომონ ივანეს ძე (თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის მასწავლებელი); აფხაზი ანტონ ნიკოლოზის ძე (თავადი, პოდპორუჩიკი, აფხაზოვი); ამილახვარი თეიმურაზ ივანეს ძე (თავადი, პრაპორშჩიკი); ბაიკოვი (გენერალ-მაიორი); ტრიტილევიჩი (პოლკოვნიკი).
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა კავკასიაში; სამხედრო ნაწილი; ქართველთა შეთქმულების საქმე.
Отношение гр. Чернышева к барону Розену, от 29-го декабря 1833 года, N585 / Чернышев = გრაფ ჩერნიშევის მიმართვა ბარონ როზენს, 1832 წლის 29 დეკემბრით დათარიღებული, N585 / ჩერნიშევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : V. Военная часть : Дело о Грузинском заговоре / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N276. - С. 392[MFN: 13675]
სრული ტექსტი (გვ. 417)
ანოტაცია:  ხაზს უსვამს, რომ ქართველი თავადაზნაურობის ერთი ნაწილის შეთქმულება მეტად სამწუხარო და საყურადღებოა, არა მოსალოდნელი შედეგების გამო, არამედ იმის გამო, რომ ესოდენ დაშორებულ მხარეში გაჩნდა შეთქმულების იდეა, რომელიც სრულიად ეწინააღმდეგება მათი სამშობლოს ინტერესებს, ამიტომ იმპერატორმა მოიწონა გადაწყვეტილება საფუძვლიანად შეისწავლონ ეს საქმე და მაქსიმალურად ზუსტად დაადგინონ ჭეშმარიტება
პერსონალია:  როზენი გრიგორი ვლადიმიროვიჩ (ბარონი, ინფანტერიის გენერალი, გენერალ-ადიუტანტი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1782-1841).
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ფალავანდიშვილი იასე იოსების ძე (თავადი, კოლეგიის რეგისტრატორი); დოდაშვილი სოლომონ ივანეს ძე (თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის მასწავლებელი); ოქროპირ ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); ჩევკინი (გენერალ-მაიორი).
1. ჩევკინი, კონსტანტინ ვლადიმიროვიჩ (გენერალ-მაიორი)
Речь ген.-м. Чевкина благородному собранию Грузинскаго дворянства, от 29-го января 1833 года / Чевкин = გენერალ-მაიორ ჩევკინის სიტყვა საქართველოს თავადაზნაურთა კრებას, 1833 წლის 29 იანვრით დათარიღებული / ჩევკინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : V. Военная часть : Дело о Грузинском заговоре / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N277. - С. 393[MFN: 13676]
სრული ტექსტი (გვ. 418)
ანოტაცია:  შეახსენებს რუსეთის იმპერატორის კეთილგანწყობას და ზრუნვას მათი სამშობლოს კეთილდღეობისთვის, აღნიშნავს, რომ რუსეთი საკუთარი შვილების სიცოსხლის ფასად იცავს მათ ქვეყანას და მშვიდობიან ცხოვრებას, რის მაგალითადაც მოჰყავს ბრწყინვალე ბრწყინვალე გამარჯვებები მათ მტრულად განწყობილ მეზობლებზე, ამიტომ გაოცებულია შეთქმულთა ზრახვებით, რომელთა ასრულება, ჯერ ერთი, წარმოუდგენელია, და მეორე, მეტად საზიანოა მათი ქვეყნისთვის, არნიშნავს, რომ მათ გული ატკინეს იმპერატორს თავიანთი უგუნურებით და კანონის შესაბამისად დაისჯებიან
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ველიამინოვი (გენერალ-ლეიტენანტი, კავკასიის ხაზის უფროსი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს თავადაზნაურთა კრება.
გეოგ.დასახელება:  ერევანი; ახალციხე; ანაპა; ჭარი; გუმრი; ყარაჩაი.
Отношение гр. Чернышева к барону Розену, от 3-го февраля 1833 года, N200 / Чернышев = გრაფ ჩერნიშევის მიმართვა ბარონ როზენს, 1833 წლის 3 თებერვლით დათარიღებული, N200 / ჩერნიშევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : V. Военная часть : Дело о Грузинском заговоре / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N278. - С. 394[MFN: 13677]
სრული ტექსტი (გვ. 419)
ანოტაცია:  იმპერატორის ნებით, შეთქმულების იმ მონაწილეთა დასაკითხად და მათი მოქმედების გამოსაძიებლად, რომლებიც რუსეთში იმყოფებიან, საგანგებო კომისია რუსეთშიც შეიქმნას
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ორბელიანი გიორგი (თავადი, პორუჩიკი); დოდაშვილი სოლომონ ივანეს ძე (თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის მასწავლებელი); ოქროპირ ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); დიმიტრი ბატონიშვილი (იულონ ბატონიშვილის ძე); ზავილეისკი (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს სამოქალაქო გუბერნატორი); ლეტელიე (თბილისში საფრანგეთის კონსულის მდივანი); ორლოვი (გრაფი, გენერალ-ადიუტანტი); ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ჩოლოყაშვილი ზაქარია დიმიტრის ძე (თავადი, ლეიბ-გვარდიის კაპიტანი); ორბელიანი დიმიტრი ვახტანგის ძე (თავადი, პრაპორშჩიკი); ერისთავი ელიზბარ შანშეს ძე (თავადი, კორნეტი).
გეოგ.დასახელება:  პეტერბურგი; თურქეთი; გიმრი.
Отношение барона Розена к гр. Чернышеву, от 9-го февраля 1833 года, N40 / Розен = ბარონ როზენის მიმართვა გრაფ ჩერნიშევს, 1833 წლის 9 თებერვლით დათარიღებული, N40 / როზენი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : V. Военная часть : Дело о Грузинском заговоре / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N279. - С. 395[MFN: 13678]
სრული ტექსტი (გვ. 420)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ შეთქმულების საქმის გამოსაძიებლადსაქართველოში შეიქმნა სპეციალური საგამოძიებო კომისია, რომელიც მუშაობს და დასრულებისთანავე წარუდგენს მასალებს სასამართლოს
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ფალავანდიშვილი ნიკოლოზი იოსების ძე (თავადი, საქართველოს სამოქალაქო გუბერნატორი); ფალავანდიშვილი იასე იოსების ძე (თავადი, კოლეგიის რეგისტრატორი); ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ჩოლოყაშვილი ზაქარია დიმიტრის ძე (თავადი, ლეიბ-გვარდიის კაპიტანი); ორბელიანი დიმიტრი ვახტანგის ძე (თავადი, პრაპორშჩიკი); ერისთავი ელიზბარ შანშეს ძე (თავადი, კორნეტი).
1. Донесение Коммисии для изследования о Грузинском заговоре, учреждённой в Тифлисе, барону Розену, от 28-го сентября 1833 года = საქაღტველოში შეთქმულების გამოსაძიებლად ტფილისში დაარსებული კომისიის მოხსენება ბარონ როზენს, 1833 წლის 28 სექტემბრით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : V. Военная часть : Дело о Грузинском заговоре / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N280. - С. 396[MFN: 13679]
სრული ტექსტი (გვ. 421)
მოხსენიებული პირები:  ფალავანდიშვილი იასე იოსების ძე (თავადი, კოლეგიის რეგისტრატორი); ბაიკოვი (გენერალ-მაიორი); ვოლხოვსკი (გენერალ-მაიორი, კავკასიის კორპუსის შტაბის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი); ტრიტილევიჩი (პოლკოვნტკტ); ჩევკინი (გენერალ-მაიორი); ოზერეცკოვსკი (პოდპოლკოვნიკი); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); დარეჯან დედოფალი (ერეკლე II მეუღლე); გიორგი XII (ქართლ-კახეთის მეფე); იულონ ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); დავით ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); პავლე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); კნორინგი (გენერალ-ლეიტენენტი, კავკასიის მთავარმართებელი); ბაგრატ ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); დოდაშვილი სოლომონ ივანეს ძე (თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის მასწავლებელი); ოქროპირ ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ერისთავი ელიზბარ შანშეს ძე (თავადი, კორნეტი); ერისთავი დიმიტრი შანშეს ძე (თავადი, პრაპორშჩიკი); დიმიტრი ბატონიშვილი იულონის ძე (გრუზინსკი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; პეტერბურგი; კახეთი.
Отношение барона Розена к гр. Чернышеву, от 2-го октября 1833 года, N235 / Розен = ბარონ როზენის მიმართვა გრაფ ჩერნიშევს, 1833 წლის 2 ოქტომბრით დათარიღებული, N235 / როზენი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : V. Военная часть : Дело о Грузинском заговоре / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N281. - С. 408[MFN: 13680]
ანოტაცია:  1832 წელს საკართველოს თავადაზნაურთა ერთი ნაწილის შეთქმულების საქმის გამოსაძიებლად შექმნილმა კომისიამწარმოადგინა გამოძიების შედეგები და დანაშაულის სიმძიმის მიხედვით დააჯგუფა მისი მონაწილენი, სასამართლომ მათ განაჭენი გამოუტანა
მოხსენიებული პირები:  ნიკოლოზ I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ფალავანდიშვილი იასე იოსების ძე (თავადი, კოლეგიის რეგისტრატორი); დოდაშვილი სოლომონ ივანეს ძე (თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის მასწავლებელი); აფხაზი ანტონ ნიკოლოზის ძე (თავადი, პოდპორუჩიკი, აფხაზოვი); ოქროპირ ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); ალექსანდრე ბატონიშვილი (ერეკლე II ძე); ერისთავი ელიზბარ შანშეს ძე (თავადი, კორნეტი); ერისთავი დიმიტრი შანშეს ძე (თავადი, პრაპორშჩიკი); დიმიტრი ბატონიშვილი იულონის ძე (გრუზინსკი); თამარ ბატონიშვილი (იულონის ასული); თეკლა ბატონიშვილი (ერეკლე II ასული); ორბელიანი ლუარსაბ ივანეს ძე (მაიორი); ორბელიანი ვახტანგ ვახტანგის ძე (თავადი, პაჟი, თეკლა ბატონიშვილის ვაჟი); ერისთავი გიორგი დავითის ძე (თავადი, პორუჩიკი); ზამანა (ბორჩალოელი მოლა); ბალა-მამედი; ორბელიანი მამუკა თამაზის ძე (პორუჩიკი, მაკარ ფომიჩი); პაუშენკო დიმიტრი პავლეს ძე (ტიტულოვანი მრჩეველი); ორბელიანი ალექსანდრე ვახტანგის ძე (თავადი, გადამდგარი პორუჩიკი, პუპლია); რაზმაძე სოლომონ გივის ძე; ავთანდილოვი ზაალ სტეფანეს ძე (თბილისის გიმნაზიის მასწავლებელი, ავთანდილაშვილი ზაქარია); ყიფიანი დიმიტრი ივანეს ძე (გიმნაზიის მასწავლებელი, საზოგადო მოღვაწე); ერისთავი ბიძინა რევაზის ძეს (პრაპორშჩიკი); ორბელიანი დიმიტრი ვახტანგის ძეს (თავადი, თეკლა ბატონიშვილის ვაჟი, პოდპორუჩიკი); მამაცაშვილი იოსებ ქაიხოსროს ძე (კანცელარიის თანამშრომელი, თარჯიმანი); კადიმ-ნაგდალი-ოღლი; კოსა-მუსტაფა; მამაცაშვილი გაბრიელ (თბილისის პოლკის პრაპორშჩიკი, მამაცევი); ჯორჯაძე დავით ივანეს ძე (პრაპორშჩიკი); ჩოლოყაშვილი ზაქარია დიმიტრის ძე (თავადი, კაპიტანი); ტალიაშვილი გრიგოლ რომანოზის ძე (სემინარისტი, ტალიევი); ორბელიანი გრიგოლ ზურაბის/დიმიტრის ძე (თავადი, პორუჩიკი); ჭავჭავაძე ალექსანდრე გარსევანის ძე (თავადი, გენერალ-მაიორი); შერვაშიძე კონსტანტინე გიორგის ძე (თავადი, პოდპოლკოვნიკი, აფხაზეთის მთავრის მიხეილის ბიძა, ჰასან-ბეი); შარვაშიძე თამარ (აფხაზეთის მთავრის მიხეილის დედა).
გეოგ.დასახელება:  სპარსეთი; ციმბირი; გიმრი; თურქეთი; ასტრახანი; სიმბირსკი.
Отношение гр. Чернышева к барону Розену, от 1-го ноября 1833 года, N1213 / Чернышев = გრაფ ჩერნიშევის მიმართვა ბარონ როზენს, 1833 წლის 1 ნოემბრით დათარიღებული, N1213 / ჩერნიშევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою Коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерала-от-инфантерии генерала-адъютанта барона Григория Владимировича Розена 1-го. 1831-1837 : V. Военная часть : Дело о Грузинском заговоре / Ад. Берже [председатель коммиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1881. - Т. 8, N282. - С. 411[MFN: 13681]
სრული ტექსტი (გვ. 436)
ანოტაცია:  აცნობებს იმპერატორის გადაწყვეტილებას იმის თაობაზე, რომ შეთქმულების მონაწილენი დაისაჯონ მათი დამსახურების, პირადი თვისებებისა და მისი მოსაზრებების გათვალისწინებით
მოხსენიებული პირები:  დოდაშვილი სოლომონ ივანეს ძე (თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის მასწავლებელი); ოქროპირ ბატონიშვილი (გიორგი XII ძე); ერისთავი ელიზბარ შანშეს ძე (თავადი, კორნეტი); ერისთავი დიმიტრი შანშეს ძე (თავადი, პრაპორშჩიკი); დიმიტრი ბატონიშვილი იულონის ძე (გრუზინსკი); თამარ ბატონიშვილი (იულონ ბატონიშვილის ასული); ორბელიანი ლუარსაბ ივანეს ძე (მაიორი); ორბელიანი ვახტანგ ვახტანგის ძე (თავადი, პაჟი, თეკლა ბატონიშვილის ვაჟი); ერისთავი გიორგი დავითის ძე (თავადი, პორუჩიკი); ზამანა (ბორჩალოელი მოლა); ორბელიანი მამუკა თამაზის ძე (პორუჩიკი, მაკარ ფომიჩი); პაუშენკო დიმიტრი პავლეს ძე (ტიტულოვანი მრჩეველი); რაზმაძე სოლომონ გივის ძე; ავთანდილოვი ზაალ სტეფანეს ძე (თბილისის გიმნაზიის მასწავლებელი, ავთანდილაშვილი ზაქარია); ორბელიანი ალექსანდრე ვახტანგის ძე (თავადი, გადამდგარი პორუჩიკი, პუპლია); ყიფიანი დიმიტრი ივანეს ძე (გიმნაზიის მასწავლებელი, საზოგადო მოღვაწე); კადიმ-ნაგდალი-ოღლი; კოსა-მუსტაფა; აფხაზი ანტონ ნიკოლოზის ძე (თავადი, პოდპორუჩიკი, აფხაზოვი); მამაცაშვილი გაბრიელ (თბილისის პოლკის პრაპორშჩიკი, მამაცევი); ჯორჯაძე დავით ივანეს ძე (პრაპორშჩიკი); ტალიაშვილი გრიგოლ რომანოზის ძე (სემინარისტი, ტალიევი); ყორღანოვი ზაალ (ყორღანაშვილი); ბენკენდორფი (გრაფი, გენერალ-ადიუტანტი); ერისთავი ივანე ელიზბარის ძე (პოდპორუჩიკი); ჩოლოყაშვილი ზაქარია დიმიტრის ძე (თავადი,კაპიტანი); ფალავანდიშვილი იასე იოსების ძე (კოლეგიის რეგისტრატორი).
გეოგ.დასახელება:  კოსტრომა; სმოლენსკი; არხანგელსკი; პერმი; ვოლოგდა; ვიატკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1364 | 1365 | 1366 | 1367 | 1368 | 1369 | 1370 | 1371 | 1372 | 1373 | 1374 |  შემდეგი »  ბოლო »»