1. ლიტვინოვი, პიოტრ მაქსიმოვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს მმართველი, 1760-1834)
Рапорт д.с.с. Литвинова гр. Гудовичу, от 20-го декабря 1806 года, N2693 / Литвинов = სახელმწიფო მრჩევლის ლიტვინოვის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 20 დეკემბრით დათარიღებული, N2693 / ლიტვინოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N41. - стр. 25. - ერთვის სასწავლებლისათვის საჭირო ლათინური და გერმანული ენების სახელმძღვანელოების ნუსხა ფასების მითითებით[MFN: 1466]
სრული ტექსტი (გვ. 31)
ანოტაცია:  პატაკი ეხება თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლის გაფართოებას, მასწავლებელთა ხელფასების გაზრდას, კურსდამთავრებულთა სწავლის გაგრძელებას მოსკოვის უნივერსიტეტში, რუსეთიდან მასწავლებელთა გამოგზავნას
მოხსენიებული პირები:  ციციანოვი (ინფანტერიის გენერალი, კავკასიის მთავარმართებელი, ციციშვილი); პეტრიევი (დეკანოზი, სასწავლებლის დირექტორი); ბუკრინსკი (სასწავლებლის პედაგოგი); მალცოვი (სასწავლებლის პედაგოგი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; საქართველო; მოსკოვი; ჭარი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში - სამოქალაქო საქმეები; სასწავლო ნაწილი.
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებელი.
Письмо гр. Гудовича д.с.с. Литвинову, от 14-го января 1807 года, N62 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წერილი სახელმწიფო მრჩეველ ლიტვინოვს, 1807 წლის 14 იანვრით დათარიღებული, N62 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N42. - стр. 27[MFN: 1467]
სრული ტექსტი (გვ. 33)
ანოტაცია:  წერილი ეხება თბილისის კეთილშობილთა სასწავლებლისათვის საჭირო ხარჯებს და მასწავლებელთა ხელფასებს
პერსონალია:  ლიტვინოვი პიოტრ მაქსიმოვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს მმართველი, 1760-1834).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); პეტრიევი (დეკანოზი, სასწავლებლის დირექტორი); ბუკრინსკი (სასწავლებლის პედაგოგი); მალცოვი (სასწავლებლის პედაგოგი); ქართველოვი იოანე (დეკანოზი); მარტინი სამუილი (უნგრელი პროფესორი); სიდამონოვი ზაქარია (დეკანოზი).
გეოგ.დასახელება:  მოსკოვი; თბილისი; ჭარი.
Отношение гр. Гудовича к министру народнаго просвещения [графу Завадовскому], от 27-го июля 1807 года, N75 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა სახალხო განათლების მინისტრს [გრაფ ზავადოვსკის], 1807 წლის 27 ივლისით დათარიღებული, N75 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N43. - стр. 27[MFN: 1468]
ანოტაცია:  მიმართვა შეიცავს ინფორმაციას მოსწავლეთა წარმატებების შესახებ და პედაგოგთა ქებას ამასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ზავადოვსკი პიოტრ ვასილიევიჩ (გრაფი, სახალხო განათლების მინისტრი, 1739-1812).
მოხსენიებული პირები:  პეტრიევი (დეკანოზი, სასწავლებლის დირექტორი); ბუკრინსკი (სასწავლებლის პედაგოგი); მალცოვი (სასწავლებლის პედაგოგი); ქართველოვი იოანე (დეკანოზი); მარტინი სამუილ (უნგრელი პროფესორი); სიდამონოვი ზაქარია (დეკანოზი); ჟილა (კოლეგიის რეგისტრატორი); ჯაფარ ყული-ხანი (შაქის მმართველი, გენერალ-ლეიტენანტი); ისმაილ-ფაშა (მოსწავლე, ჯაფარ ყული-ხანის ვაჟი); აჰმედ-სულთანი (ელისუს მმართველი, პოლკოვნიკი); ამირ-ხან-სულთანი (მოსწავლე, აჰმედ-სულთანის ვაჟი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; შაქი.
Отношение гр. Гудовича к гр. Васильеву, от 16-го апреля 1807 года, N53 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ ვასილევს, 1806 წლის 16 აპრილით დათარიღებული, N53 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N44. - стр. 27[MFN: 1469]
ანოტაცია:  მიმართვა ეხება საქართველოში სამთო წარმოების შესწავლას და განვითარებას, მასში აღნიშნულია, რომ ოქროსა და ვერცხლის წარმოება აქ არამომგებიანია და ამის მიზეზებს დაწვრილებით განიხილავს პერმის ქარხნის უფროსი ბერგ-ჰაუპტმანი ლოგინოვი, ხოლო რაც შეეხება ელისავეტოპოლის ოლქის შაბიამნის ქარხნებს, ისინი ძალიან პერსპექტიულია
პერსონალია:  ვასილევი ალექსეი ივანოვიჩ (გრაფი, ფინანსთა მინისტრი, 1742-1807).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ლოგინოვი მატვეი ივანოვიჩი (ბერგ-ჰაუპტმანი, პერმის სპილენძსადნობი ქარხნის უფროსი).
გეოგ.დასახელება:  ელისავეტპოლი; პერმი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში - სამოქალაქო საქმეები; სამთო საქმე.
Предписание гр. Гудовича ген.-м. Гурьеву, от 21-го ноября 1806 года, N364 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მითითება გენერალ-მაიორ გურევს, 1806 წლის 21 ნოემბრით დათარიღებული, N364 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N45. - стр. 28. - ერთვის თბილისი-ბაქოს გზაზე სადგურ-საგუშაგოების ნუსხა, 1806 წლის 21 ნოემბრით დათარიღებული[MFN: 1470]
სრული ტექსტი (გვ. 34)
ანოტაცია:  მითითება ეხება თბილისი-ბაქოს გზაზე სადგურ-საგუშაგოების შექმნას და მათი კადრებით დაკომპლექტებას
პერსონალია:  გურევი (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  ელისავეტოპოლი (განჯა); შემახა; შაქი; შირვანი; ბაქო; თბილისი; სუმგაითი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში - სამოქალაქო საქმეები; საგზაო მშენებლობა.
Отношение гр. Гудовича к государственному казначею Голубцову, от 8-го декабря 1807 года, N281 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა სახელმწიფო ხაზინადარ გოლუბცოვს, 1807 წლის 8 დეკემბრით დათარიღებული, N281 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N46. - стр. 28[MFN: 1471]
ანოტაცია:  მიმართვაში ნათქვამია, რომ მამედ დუდაროვმა რუსეთის იმპერიას დაუთმო სოფელი ლარსი, რომლის მოსახლეობაშიც გადასახლების შიშმა მღელვარება გამოიწვია, ამიტომ მიზანშეწონილად მიაჩნია ამ საკითხის გადავადება, ამასთან დუდაროვისთვის ამ დანაკლისის სათანადოდ ანაზღაურება
პერსონალია:  გოლუბცოვი ფიოდორ ალექსანდროვიჩ (სახელმწიფო ხაზინადარი, 1758-1829).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); დუდაროვი თაგაურთა მეთაური, კაპიტანი.
გეოგ.დასახელება:  ლარსი; თერგი; ვლადიკავკაზის ციხე-სიმაგრე; თაგაურის ხეობა; კავკასიონი.
Отношение гр. Гудовича к кн. Куракину, от 8-го февраля 1808 года, N17 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა თავად კურაკინს, 1808 წლის 8 თებერვლით დათარიღებული, N17 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N47. - стр. 29[MFN: 1472]
სრული ტექსტი (გვ. 35)
ანოტაცია:  მიმართვაში აღნიშნულია, რომ მაიორი გაბრიელ ყაზბეგი განსაკუთრებული ერთგულებით ემსახურება ტრანსპორტისა და ტვირთის გაცილებას თბილისამდე და რუსეთის იმპერიის ხაზინის სასარგებლოდ ტვირთის გადაზიდვის საფასური მნიშვნელოვნად შეამცირა, ამიტომ სთხოვს პოდპოლკოვნიკის წოდება მიანიჭონ და შესაბამისი ხელფასი დაუნიშნონ
პერსონალია:  კურაკინი ალექსეი ბორისოვიჩ (თავადი, საიდუმლო მრჩეველი, შინაგან საქმეთა მინისტრი, 1759-1829).
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); ყაზბეგი გაბრიელ (მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  სტეფანწმინდა; ყაზბეგი; თაგაურის ხეობა; კავკასიონი; თბილისი.
1. ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი, 1777-1825)
Высочайшее повеление гр. Гудовичу, от 22-го февраля 1808 года = უზენაესი განკარგულება გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 22 თებერვლით დათარიღებული // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N48. - стр. 29. - ერთვის იმპერატორ ალექსანდრე I ხელმოწერა[MFN: 1473]
ანოტაცია:  განკარგულებაში თანხმობას აცხადებს, რომ სოფელ ლარსის დათმობისათვის კაპიტან დუდაროვს დაენიშნოს პენსია 350 რუბლის ოდენობით, ხოლო პორუჩიკ დუდაროვს თავისი სოფლის დათმობისათვის - 150 რუბლის ოდენობით საქართველოს შემოსავლიდან
მოხსენიებული პირები:  დუდაროვი მამედ (თაგაურთა მეთაური, კაპიტანი); დუდაროვი (პორუჩიკი).
გეოგ.დასახელება:  თაგაურის ხეობა; ლარსი.
1. გოლუბცოვი, ფიოდორ ალექსანდროვიჩ (სახელმწიფო ხაზინადარი, 1758-1829)
Письмо государственнаго казначея Голубцова к гр. Гудовичу, от 26-го февраля 1808 года, N157 / Голубцов = სახელმწიფო ხაზინადარის გოლუბცოვის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 26 თებერვლით დათარიღებული, N157 / გოლუბცოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N49. - стр. 29[MFN: 1474]
ანოტაცია:  წერილით აცნობებს, რომ იმპერატორის განკარგულების თანახმად მითითება მისცა საქართველოს უმაღლესი მთავრობის სახაზინო ექსპედიციას კაპიტან დუდაროვისა და პორუჩიკ დუდაროვისათვის პენსიის დანიშვნის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ალექსანდრე I (სრულიად რუსეთის იმპერატორი); დუდაროვი მამედ (თაგაურთა მეთაური, კაპიტანი); დუდაროვი (პორუჩიკი).
1. ტომილოვი, ნიკოლაი პავლოვიჩ (ბერგ-მაისტერი, 1778-1836)
Рапорт берг-мейстера Томилова гр. Гудовичу, от 25-го июля 1808 года, N554. - Дариал / Томилов = ბერგ-მაისტერ ტომილოვის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 25 ივლისით დათარიღებული, N554 - დარიალი / ტომილოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N50. - стр. 30[MFN: 1475]
სრული ტექსტი (გვ. 36)
ანოტაცია:  პატაკი ეხება ზვავის ჩამოწოლის შედეგად მდინარე თერგის ჩახერგვას, რის შემდეგაც წყალმა საშინელი ძალით გაარღვია ჯებირი და გზის დიდი მონაკვეთი დააზიანა, დაანგრია ხიდი, ამასთან დეტალურად აღწერს მიყენებულ ზარალს და აცხადებს, რომ უახლოეს ხანში, თუ ამინდი ხელს შეუწყობთ, ყველაფერს აღადგენენ
პერსონალია:  გუდოვიჩი ივან ვასილიევიჩ (გენერალ-ფელდმარშალი, საქართველოს მთავარმართებელი, 1741-1820).
გეოგ.დასახელება:  ჩხატი; თერგი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 |  შემდეგი »  ბოლო »»