1. გუდოვიჩი, ივან ვასილიევიჩ (გენერალ-ფელდმარშალი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1741-1820)
Письмо гр. Гудовича к Мехти-Кули-хану Карабагскому, от 3-го ноября 1807 года, N579 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წერილი ყარაბაღის მმართველ მეჰდი-ყული-ხანს, 1807 წლის 3 ნოემბრით დათარიღებული, N579 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N59. - стр. 36[MFN: 1484]
სრული ტექსტი (გვ. 42)
ანოტაცია:  წერილი შეიცავს მითითებას, რომ საფოსტო გზავნილების უსაფრთხოებისა და დაჩქარებისათვის შუშიდან მდ. კურაქჩაიმდე გახსნან ორი საფოსტო სადგური, ასეთივე სადგურები გახსნან შაქისა და შირვანის პროვინციებში, ბაქოსა და დერბენტში
პერსონალია:  მეჰდი-ყული-ხანი (ყარაბაღის მმართველი).
გეოგ.დასახელება:  შუშა; კურაქჩაი; ტერტერი; ბაქო; დერბენტი; შაქი; შირვანი; ყიზლარი.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში - სამოქალაქო საქმეები; საფოსტო ნაწილი.
1. გურევი (გენერალ-მაიორი)
Рапорт ген.-м. Гурьева гр. Гудовичу, от 5-го февраля 1808 года, N69. - Баку / Гурьев = გენერალ-მაიორ გურევის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 5 თებერვლით დათარიღებული, N69 - ბაქო / გურევი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N60. - стр. 37[MFN: 1485]
სრული ტექსტი (გვ. 43)
ანოტაცია:  აცნობებს, რომ თარღუს შამხალმა ბუინაკსა და თარღუს საფოსტო სადგურები ვერ დააარსა, ამიტომ ფოსტა ამ გზაზე ნელა მოძრაობს და არც უსაფრთხოებაა დაცული, რის გამოც თარღუში 25-კაციანი კაზაკთა საგუშაგოს შექმნას ითხოვს
პერსონალია:  გუდოვიჩი ივან ვასილიევიჩ (გენერალ-ფელდმარშალი, კავკასიის მთავარმართებელი, 1741-1820).
გეოგ.დასახელება:  ბუინაკი; თარღუ; ყიზლარი; დერბენტი; ბაქო.
1. კურაკინი, ალექსეი ბორისოვიჩ (თავადი, საიდუმლო მრჩეველი, შინაგან საქმეთა მინისტრი, 1759-1829)
Письмо кн. Куракина к гр. Гудовичу, от 4-го октября 1808 года, N846 / Куракин = თავად კურაკინის წერილი გრაფ გუდოვიჩს, 1808 წლის 4 ოქტომბრით დათარიღებული, N846 / კურაკინი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N61. - стр. 37[MFN: 1486]
ანოტაცია:  წერილი შეიცავს ინფორმაციას თბილის-მოზდოკის გზაზე საფოსტო გზავნილებისა და ფულის მოძრაობის მოწესრიგებისა და უსაფრთხოების საკითხებზე
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ასტრახანი; მოზდოკი; თბილისი.
1. Выписка о поступивших при ново-учрежденном на Кубани, при кр. Прочно-Окопской, таможенном досмотре, с 13-го июля 1801 года по 1-е число июля месяца сего 1806 года, пошлинных таможенных доходах = ამონაწერი ყუბანთან პროჩნი-ოკოპსკის ციხე-სიმაგრესთან ახლად დაარსებულ საბაჟოზე 1801 წლის 13 ივლისიდან მიმდინარე 1806 წლის 1 ივლისამდე მიღებული საბაჟო შემოსავლის შესახებ // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N62. - стр. 37[MFN: 1487]
ანოტაცია:  დოკუმენტი შეიცავს საბაჟო შემოსავლის მონაცემებს წლების მიხედვით
გეოგ.დასახელება:  პროჩნო-ოკოპსკაიას ციხე-სიმაგრე.
თემატიკა:  რუსეთის მმართველობა საქართველოში - სამოქალაქო საქმეები; საკარანტინო-საბაჟო ნაწილი.
1. Выписка о поступивших при ново-учрежденном Уст-Лабинском таможенном досмотре, со дня открытия онаго, с 1-го октября 1801 года по 1-е число июля сего 1806 года, пошлинных таможенных доходах = ამონაწერი უსტ-ლაბის ახლად დაარსებულ საბაჟოზე 1801 წლის 1 ოქტომბერს გახსნის დღიდან მიმდინარე 1806 წლის 1 ივლისამდე მიღებული საბაჟო შემოსავლის შესახებ // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N63. - стр. 37[MFN: 1488]
ანოტაცია:  დოკუმენტი შეიცავს უსტ-ლაბის საბაჟოზე საბაჟო შემოსავლის მონაცემებს წლების მიხედვით
გეოგ.დასახელება:  უსტ-ლაბა.
1. Ведомость, учиненная в Тифлисской таможне, существующей по Грузинским обычаям и правам, о приходе и расходе денежной казны, собираемой с привозных в Грузию и отпускных из Грузии иностранных и внутренних товаров и продуктов, сего 1806 года января с 1-го по 26-е число сего октября = ქართული წეს-ჩვეულებებით მოქმედ თბილისის საბაჟოში შემოღებული ფულადი ხაზინის შემოსავალ-გასავლის უწყისი, რომელიც შეივსო საქართველოში შემოტანილ და საქართველოდან გატანილ უცხოურ და შიდა საქონელსა და პროდუქტზე საბაჟო მოსაკრებლებით მიმდინარე 1806 წლის 1 იანვრიდან 26 ოქტომბრამდე // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N64. - стр. 38[MFN: 1489]
სრული ტექსტი (გვ. 44)
ანოტაცია:  დოკუმენტი შეიცავს დროის გარკვეულ მონაკვეთში თბილისის საბაჟოს ხაზინის შემოსავლისა და გასავლის მონაცემებს
1. Ведомость, учиненная в Тифлисской таможне, существующей по Грузинским обычаям и правам, о приходе и расходе денежной казны, собранной в Грузинской таможне с разных товаров и продуктов пошлин, ровно и по другим статьям сборов, за 1805 и 1806 годы = ქართული წეს-ჩვეულებებით მოქმედ თბილისის საბაჟოში შემოღებული ფულადი ხაზინის შემოსავალ-გასავლის უწყისი, რომელიც შეივსო საქართველოს საბაჟოში შემოსული სხვადასხვა საქონელსა და პროდუქტზე საბაჟო მოსაკრებლებით, ასევე მოსაკრებლის სხვა მუხლებით, 1805 და 1806 წლებში // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N65. - стр. 38[MFN: 1490]
ანოტაცია:  დოკუმენტი შეიცავს საქართველოს საბაჟოს ხაზინის შემოსავლისა და გასავლის მონაცემებს 1805 და 1806 წლებში
მოხსენიებული პირები:  თუმანოვი (თავადი, საბაჟოს დირექტორი, თუმანიშვილი); მოკეევი (საბაჟოს ზედამხედველი); ბარათოვი ზაალ (თავადი, აღმასრულებელი ექსპედიციის მრჩეველი); ორბელიანი დავით (გენერალ-მაიორი).
გეოგ.დასახელება:  ყარსი; კახეთი.
Отношение гр. Гудовича к гр. Румянцову, от 14-го ноября 1806 года, N165 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის მიმართვა გრაფ რუმიანცოვს, 1806 წლის 14 ნოემბრით დათარიღებული, N165 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N66. - стр. 38[MFN: 1491]
ანოტაცია:  მიმართვა ეხება სასაზღვრო საგუშაგოებისა და საბაჟოების მუშაობის გამართვას და სამხედრო მოქმედებათა გამო ამ საქმის სირთულეს, ამიტომ სასაზღვრო ჯარებს ევალებათ, უზრუნველყონ ყველა საქონლისა და პროდუქტის დაბეგვრა
პერსონალია:  რუმიანცევი ნიკოლაი პეტროვიჩ (გრაფი, კომერციის მინისტრი, სახელმწიფო საბჭოს თავმჯდომარე, 1754-1826).
1. ლიტვინოვი, პიოტრ მაქსიმოვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს მმართველი, 1760-1834)
Рапорт д.с.с. Литвинова гр. Гудовичу, от 19-го ноября 1806 года, N2376 / Литвинов = სახელმწიფო მრჩეველ ლიტვინოვის პატაკი გრაფ გუდოვიჩს, 1806 წლის 19 ნოემბრით დათარიღებული, N2376 / ლიტვინოვი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N67. - стр. 39[MFN: 1492]
სრული ტექსტი (გვ. 45)
ანოტაცია:  პატაკით მოახსენებს, რომ საკარანტინო და საბაჟო საგუშაგოების დაარსება ნაადრევად მიაჩნია მოხელეთა ნაკლებობის, შესაბამისი ნაგებობების არარსებობის გამო, აგრეთვე იმ მიზეზით, რომ ვერ ხერხდება შემოვლითი გზების გადაკეტვა, ასევე არამართლზომიერად მიაჩნია შიდა საბაჟო მოსაკრებლების სასაზღვრო ბაჟით ჩანაცვლება, ასტრახანის ტარიფის შემოღება, რის სანაცვლოდაც თბილისის საბაჟოს შესახებ თავის წინადადებებს სთავაზობს
მოხსენიებული პირები:  მოკეევი (საბაჟოს ზედამხედველი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; რუსეთი.
Предложение гр. Гудовича д.с.с. Литвинову, от 31-го декабря 1806 года, N442 / Гудович = გრაფ გუდოვიჩის წინადადება სახელმწიფო მრჩეველ ლიტვინოვს, 1806 წლის 31 დეკემბრით დათარიღებული, N442 / გუდოვიჩი // Акты, собранные Кавказскою Археографическою коммиссиею : Кавказ и Закавказье за время управления генерал-фельдмаршала, графа Ивана Васильевича Гудовича. 1806-1809 : I. Гражданская часть / Ад. Берже [председатель комиссии и автор предисловия]. - Тифлис, 1869. - Т. 3, N68. - стр. 39[MFN: 1493]
ანოტაცია:  ეხება თბილისის საბაჟოს მუშაობის გაუმჯობესებას და რუსეთში არსებული წესების დანერგვას, ასევე შეიცავს შესაბამის მითითებებს
პერსონალია:  ლიტვინოვი პიოტრ მაქსიმოვიჩ (სახელმწიფო მრჩეველი, საქართველოს მმართველი, 1760-1834).
მოხსენიებული პირები:  თუმანოვი (თავადი, საბაჟოს დირექტორი, თუმანიშვილი); მოკეევი (საბაჟოს ზედამხედველი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; საქართველო; რუსეთი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 |  შემდეგი »  ბოლო »»